Yurt dışına iş vizesi ile çıkılır mı?

EgeStrqfes

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Aklıma garip bir şey geldi yaşım gereğince biraz çocukca ise kusuruma bakmayın, şimdi ben şöyle düşündüm;

İlk başta mesela illaki vardır diye düşünüyorum. Bizim Türkiye'de olduğu gibi sitelerden iş ilanı veren yerler vardır mesela Phoenix şehrinde marketime adam arıyorum vs. gibi. Gidip mesela adamın biri Türk, diyelim ki ikna ettim, sonra oluyorsa tabii vize falan tam bilmiyorum ama galiba iş vizesi vardı. İş vizesi almak istesem mesela bu kabul oluyor mu? Olmuyorsa konu bu kadar aklıma geldi yazmak istedim çocuk aklımla yazdım kusuruma bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam biraz firmaya göre değişir ama evet iş vizesi alma şansınız var. Ama şöyle bir şey var pasaport şart ilk olarak.

Firmadan kastın mesela şöyle desem benim halam Hollanda'da evli falan bilgisayar mühendisliği bitirdi ve şu an orada evli çocukları bile var. Ben oraya ne türle gidebilirim? Hadi gidiş parası falan tamam onlarda kalırım zaten gitsem kendisi çok çağırıyor beni. Mesela nasıl gidebilirim oraya yaşama vizesi falan mı oluyor bu?

Hocam öncelikle bir pasaport çıkarmanız lazım, ondan sonra davet usulü vize var diye biliyorum. Sizi çağıran kişi bir nevi size kefil olarak vize almanıza vesile olabilir. Çalışma izni diye de geçiyor, çalışma izni ile ülkeye gelebilir part time veya tam zamanlı bir firma da çalışabilirsiniz.
Oturma izni ise sizin orada yaşamaya ve konaklamaya sınırsız süreli hak kazanmanız demektir. Fark bu, oturma izni süre olarak sınırsız, çalışma izni vizenizde belirtilen süre ve tarih kadardır.

Hocam öncelikle bir pasaport çıkarmanız lazım, ondan sonra davet usulü vize var diye biliyorum. Sizi çağıran kişi bir nevi size kefil olarak vize almanıza vesile olabilir. Çalışma izni diye de geçiyor, çalışma izni ile ülkeye gelebilir part time veya tam zamanlı bir firma da çalışabilirsiniz.
Oturma izni ise sizin orada yaşamaya ve konaklamaya sınırsız süreli hak kazanmanız demektir. Fark bu, oturma izni süre olarak sınırsız, çalışma izni vizenizde belirtilen süre ve tarih kadardır.

Yani mesela iş vizesinde 1 yıl aldım diyelim. 1 yılın ardından orada kalmak için ne yapmalıyım yeniden? Konaklama izni çıkar mı sizce mesela orada tam zamanlı iş yapıyorum diyelim. Geldim sonra tam zamanlı kalma izni istedim. Kabul olur mu tahminince? Bir de 18 yaş sınırı var değil mi?

İş vizesinin süresi bittiği zaman tekrar vize almalısınız hocam. Oturma izni almak için, hak kazanmanız gerekmekte. Ülkeye göre değişmekte, genelde belirli bir sene o ülkede çalışma ya da yatırım ya da mal mülk almanızı istiyorlar. Bazen ise çalıştığınız firma, sizin artık orada sürekli bir çalışan olduğunuzu belirterek sizin için oturma izni de alabilmekte.

Geri
Yukarı