Yurt dışına nasıl gidebilirim?

otantikçocuk32

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Almanya, İngiltere, Amerika gibi ülkelerde ileride yaşamak istiyorum. Artık çok sıkıldım geleceğimi düşünemiyorum. Ailemin maddi durumu iyi aylık dolara çevirirsen 2000 dolar gibi bir para oluyor. İngilizceyi iyi seviyede biliyorum. Almanca öğreniyorum, ortalamanın üstünde bir liseye gidiyorum (bu sene LGS ile 435 puan yaptım %6'lık dilim). Ne yaparsam ileride yurt dışında yaşayabilirim? Şimdiden ne yapabilirim?

İltica isteyebilirsin veya şehrine göre muhacir birisiyle evlenebilirsin çoğunun Avrupa vatandaşlığı oluyor fakat ekonomik sebeplerden gidemiyorlar. İyi bir üniversitede okursan yurtdışında işe girmen daha basit olur. Ayrıca Greencard başvurabilirsin çıkma ihtimali çok düşük olsa da değer.

İltica isteyebilirsin veya şehrine göre muhacir birisiyle evlenebilirsin çoğunun Avrupa vatandaşlığı oluyor fakat ekonomik sebeplerden gidemiyorlar. İyi bir üniversitede okursan yurt dışında işe girmen daha basit olur. Ayrıca greencard başvurabilirsin çıkma ihtimali çok düşük olsa da değer.

Babam Amerika'ya gitcen falan diyor. İngilizcem gerçekten iyi seviyede. İleride iyi bir universiteyi kazansam gidebilir miyim?

Greencard almaya çalış ama liseyi bitirmen lazım. Tavsiyem üniversitede sağlam bir bölüm tutturup aranan eleman olman. Yani şu anda ülkeyi seni niye alsınlar ki?

Oturma izni, çalışma izni, vize, pasaport gibi şeyler lazım pasaport hariç çoğu sıkıntı. GreenCard çıkma olasılığı zaten düşük. Üniversiteyi bitirip oradan bir iş başvurusunda bulunursan işveren sponsorluğu ile gidersin. Ya da annen, baban, abin veya kardeşin; nişanlın veya evli olduğun bir kişi oradaysa akraba sponsorluğu ile gidersin. GreenCard için ünivesitenin önemi yok diyorlar ama sanmam. Zaten iyi üniversite mezunu bir çok tanıdığıma çıktı, lise mezunu olup da çıkan kimseyi tanımadım.

Oturma izni, çalışma izni, vize, pasaport gibi şeyler lazım pasaport hariç çoğu sıkıntı. Greencard çıkma olasılığı zaten düşük. Üniversiteyi bitirip oradan bir iş başvurusunda bulunursan işveren sponsorluğu ile gidersin. Ya da annen, baban, abin veya kardeşin; nişanlın veya evli olduğun bir kişi oradaysa akraba sponsorluğu ile gidersin. Greencard için ünivesitenin önemi yok diyorlar ama sanmam. Zaten iyi üniversite mezunu birçok tanıdığıma çıktı, lise mezunu olup da çıkan kimseyi tanımadım.

Almanya'da akrabam var oraya gidebilir miyim? Babamın kuzeni olur kendisi. Ayrıca birçok akrabam var şimdi hatırladım.

Almanya'da akrabam var oraya gidebilir miyim? Babamın kuzeni olur kendisi. Ayrıca birçok akrabam var şimdi hatırladım.
Hocam Avrupa ülkelerini bilmiyorum. Akraba yoluyla oturum, aile birleşmesi gibi şeyler. Ama babanızın kuzenine çıkmaz. Amerika için şunlardan biri olmanız lazım Almanya için öyledir muhtemelen:
Amerika'da yaşayan kişinin Annesi, Babası, Öz kardeşi, 21 yaşından küçük ve bekar çocukları ile Nişanlısı, varsa 21 yaşından küçük ve bekar çocukları.

Hocam Avrupa ülkelerini bilmiyorum. Akraba yoluyla oturum, aile birleşmesi gibi şeyler. Ama babanızın kuzenine çıkmaz. Amerika için şunlardan biri olmanız lazım Almanya için öyledir muhtemelen:
Amerika'da yaşayan kişinin Annesi, Babası, Öz kardeşi, 21 yaşından küçük ve bekar çocukları ile Nişanlısı, varsa 21 yaşından küçük ve bekar çocukları.
Hocam peki şöyle bir şey oluyor mu?

Mesela arkadaşın babasının kuzeni orada oturuyor ya. O babasına verse, babası kardeşine (arkadaşın babası) verse o da bizim arkadaşa verse öyle oluyor mu? Yoksa verilen kişi verme hakkından muaf mı oluyor?

Hocam peki şöyle bir şey oluyor mu?

Mesela arkadaşın babasının kuzeni orada oturuyor ya. O babasına verse, babası kardeşine (arkadaşın babası) verse o da bizim arkadaşa verse öyle oluyor mu? Yoksa verilen kişi verme hakkından muaf mı oluyor?
Hayır devredilen birşey değil ki bu😐

İyi bir üniversiteyi tutturursan yine de çaba göstermen gerekir ama gidebilirsin. Vasıfsız biri olursan artık çok zor, daha önce vize almamış birine artık vize vermiyorlar. Akrabalar ile arayı iyi tutup oraya gittikten sonra iş bulup çalışma izni ile geri dönmek güzel olur ancak iş veren buna yanaşır mı orası bilinmez. Her türlü birileriyle aranı iyi tutup kendini geliştirmen lazım. 🙂

Geri
Yukarı