Yurt dışında satılan ekran kartlarının fiyatları Türkiye'deki oyun fiyatlarıyla aynı

@Radall daha para birimlerini keşfedememiş. Tüm dünyada aynı para birimleri kullanılmadığı gibi tüm paralar aynı değere de sahip değil.
Biliyorum. Size soruyorum ki Türkiye'de 1150 birim ile RDR2 alıyorken diğer ülkeler'de 1400-1500 birime RTX 4090 alınması nasıl hissettiriyor diyorum.

Sizin mantığınıza göre: Japonya'da bir su 106 yen ehü bunu yen olarak düşünmeyelim birim para olarak düşünelim Türkiye'de bir su 1.5 TL o zaman Türkiye daha iyi.

Japonya'da ortalama bilgisayar mühendisi maaşı dolar bazında 7500 dolar. 1.5lt su 132 jpy yani neredeyse 1 dolar. 7500 tane 1.5lt su eder.
Türkiye'de ortalama bilgisayar mühendisi maaşı 15000TL. 1.5lt su Migros'ta 7.5-9TL arası. 8TL olarak hesaplarsak 15000/8 = 1875 adet.
2+ yıl deneyimli mühendis olsanız ve 25000TL maaş alsanız. 1327 dolar yapıyor. 1327/0.45 = 2948 adet. Yani her türlü sizin söylediğiniz saçma oluyor. Yani arkadaşın sıkıntısı mantıklı. Aynı işi yapıp aynı karşılığı alamamaktan bahsediyor.

@Radall daha para birimlerini keşfedememiş. Tüm dünyada aynı para birimleri kullanılmadığı gibi tüm paralar aynı değere de sahip değil.

Konu sahibi de bundan şikayet ediyor zaten. Adamın derdini anlamadan yorum yapıyorsunuz. Gayet mantıklı bir konuda sitem ediyor.

Japonya'da ortalama bilgisayar mühendisi maaşı dolar bazında 7500 dolar. 1.5lt su 132 jpy yani neredeyse 1 dolar. 7500 tane 1.5lt su eder.
Türkiye'de ortalama bilgisayar mühendisi maaşı 15000TL. 1.5lt su Migros'ta 7.5-9TL arası. 8TL olarak hesaplarsak 15000/8 = 1875 adet.
2+ yıl deneyimli mühendis olsanız ve 25000TL maaş alsanız. 1327 dolar yapıyor. 1327/0.45 = 2948 adet. Yani her türlü sizin söylediğiniz saçma oluyor. Yani arkadaşın sıkıntısı mantıklı. Aynı işi yapıp aynı karşılığı alamamaktan bahsediyor.

Konu sahibi de bundan şikayet ediyor zaten. Adamın derdini anlamadan yorum yapıyorsunuz. Gayet mantıklı bir konuda sitem ediyor.

Tamam ben bir şey demiyorum buna. Ama arkadaşın bakış açışı yanlış. Tamam doğru bir şekilde baktığındada sıkıntılı oluyor Türkiye ama doğru bir şekilde bakmak en iyisi.

Sizin mantığınızla asgari ücret bazında adamlardan 3,5 kat çok kazanıyoruz. Türkiye çok gelişmiş bir ülke.

Değer olarak kabaca aynıya satmaya başladı Rockstar. Adamın hakkı.
Ama 10 yıl önce bile böyle bir şey yapılmazken şimdi yapılması ilginç.
Hocam, "sizin mantığınıza göre" derken? Ben memnunmuş gibi bir yorum yaptım da benim mi haberim yok?

Yeni konular

Geri
Yukarı