Yurt dışında yazarlık yapmak

teknoz

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, merak ettiğim şey, İsveç, Norveç, Hollanda, Almanya gibi ülkelerde yazar olarak iş bulmak ve oradan davet alıp, rahatça çalışma ve oturma vizesi çıkartıp, gitmek için neler gerekiyor? Türkiye'de üniversite okumadan sadece yeteneğimizi kanıtlayarak dikkatlerini çekip davet alabilir miyiz?

Cebinde seni Kuzey Avrupa ülkerinde 1 sene idame ettirecek para olursa herşeyi yapabilirsin. Ancak öncelikle gittiğin ülkenin dilini iyice öğrenmen gerek, o ülkeye alışmalısın gerçekten bizden çok farklılar. Bu dönemde orada bulabileceğin her işte çalışman gerekebilir. Hatta okul işini de orada halledebilirsin. Çalışma hevesi gösteren herkes yularıda dediğin 1 senelik para ile Kuzey Avrupa ülkerinde bir hayat kurabilir.

Ancak "Ben yazar olmaya geldim" dediğinde seni direkt kabul edecekleri kanısına varma. Senin gibi binlerce insan var. O ülkede öncelikle yaşayabilmelisin ki "yazarlık yeteneklerini" gösterebilecek zamanın ve fırsatın olsun.

Cebinde seni Kuzey Avrupa ülkerinde 1 sene idame ettirecek para olursa her şeyi yapabilirsin. Ancak öncelikle gittiğin ülkenin dilini iyice öğrenmen gerek, o ülkeye alışmalısın gerçekten bizden çok farklılar. Bu dönemde orada bulabileceğin her işte çalışman gerekebilir. Hatta okul işini de orada halledebilirsin. Çalışma hevesi gösteren herkes yuları da dediğin 1 senelik para ile Kuzey Avrupa ülkerinde bir hayat kurabilir.

Ancak "Ben yazar olmaya geldim" dediğinde seni direkt kabul edecekleri kanısına varma. Senin gibi binlerce insan var. O ülkede öncelikle yaşayabilmelisin ki "yazarlık yeteneklerini" gösterebilecek zamanın ve fırsatın olsun.

Beni anlamadınız sanırım, benim çok yetenekli bir yazar olduğumu, çok iyi eserler yazdığımı varsayarak, o ülkelere nasıl başvurup, yayınevleriyle nasıl anlaşıp, sevmeleri halinde davet etme prosedürlerini soruyorum aslında.

Beni anlamadınız sanırım, benim çok yetenekli bir yazar olduğumu, çok iyi eserler yazdığımı varsayarak, o ülkelere nasıl başvurup, yayınevleriyle nasıl anlaşıp, sevmeleri halinde davet etme prosedürlerini soruyorum aslında.
Hocam bunlara sahip olmanız için dünyaca ünlü olmanız gerek. Zaten ondan sonra sadece Kuzey Avrupa ülkeleri değil başka ülkelerde de oturma izni alıp sonrasında vatandaşlık alabilirsiniz.

kısa vadede hele de bu zamanlarda liseyi bitirip lisans eğitimi almadan sadece yazarlık yaparak yurtiçinde bile başarıyı yakalamanız çok zor

Lütfen öğüt vermeyiniz arkadaşlar, sadece prosedür hakkında bilginiz varsa onu söyleyiniz, insanların kişiliklerini veya yaşamı bilip bilmediğini boş verin.

Geri
Yukarı