Yurt dışında yazılım mühendisliği okumak

Burak Gençoğlu

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Türkiye'de yazılım mühendisliğinin geleceği yok anladığım kadarıyla. Yurt dışında okursam neler olur? Yanımda bütçe lazım mı? Destekte bulunuyorlar mı? Bir de Türkiye'de okuyup yurt dışına gitsek nasıl olur? Bilenler varsa açıklarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben burada okuyup dışarıya çıkacağım diğer yurt dışında okuman zor çok pahalı.

Türkiye'de yazılım mühendisliğinin geleceği yok anladığım kadarıyla.
Yo, var.
Yurt dışında okursam neler olur?
Daha iyi olur ama bilgisayar bilimi daha faydalı.
Yanımda bütçe lazım mı?
Tabi ki.
Destekte bulunuyorlar mı?
Burslar vb. var.
Bir de Türkiye'de okuyup yurt dışına gitsek nasıl olur?
Kaliteli sertifikalar alman yeterli, dünyada ki çoğu üniversitenin diplomasınsan daha fazla saygı görüyor sertifikalar.

Türkiye'de yazılım mühendisliğinin geleceği yok anladığım kadarıyla.
Bildiğim kadarıyla gayet de yetenekli ve başarılı mühendisler düzenli olarak mezun oluyor. Var.
Yurt dışında okursam neler olur?
Yabancı dilini geliştirmiş olursun ve gittiğin üniversiteye göre daha iyi eğitim almış olursun. Yurtdışında okudun diye çok iyi eğitim alacaksın diye bir kesinlik yok.
Yanımda bütçe lazım mı?
Tabii ki de lazım.
Destekte bulunuyorlar mı?
Başarına göre burs alabilirsin.
Bir de Türkiye'de okuyup yurt dışına gitsek nasıl olur?
Maddi olarak daha rahat bir şekilde okursun. Ayrıca kendini geliştirirsen, yüksek bir diploma notun olursa, mezun olduğun okul İTÜ-ODTÜ-Boğaziçi-Koç gibi okullar olursa rahat bir şekilde gidersin. Giden çok kişi var. Bu üniversiteleri saydım diye bu üniversiteler hariç kimse gidemez demiyorum tabii ki de gider. Ülkemizde adı bilinen bazı üniversiteleri yazdım.

Araştırmış birisi olarak söyleyeyim. İngilizce konusunda B2 veya C1 olman lazım. İngilizce öğrenmeye sıfırdan başlayacaksan tavsiye etmiyorum. Burada üniversite okurken dil öğrenip yurtdışında yüksek lisans sonrası kalabilirsin. İngilizcen kurtarıyorsa maddi durumunun iyi olması lazım. Onun dışında gayet mantıklı bir düşünce.

Geri
Yukarı