Yurt dışındaki imkanlar nasıl?

Ailevi sebepler, ve artik yalnizliktan sikildik.. Esimin babasi rahatsiz, yaninda olmak istedi son zamanlarinda ve cocuklar da biraz buyukleriyle zaman gecirsinler istedik. Universite caginda tekrar doneriz belki diye dusunuyoruz.
Teşekkürler yanıtladığınız için. Aslında kalsanız çocuklarınız için eğitim açısından daha iyi olurdu ama ailevi sebeplerinizde varmış. Başarılar diliyorum hayatınızda.

Türkiye denilen enteresan mekandan daha iyi. (Hoşgeldiniz sayın milliyetçi yüce Atatürkçü, vatansever arkadaşlar kızgınlarınızı gülücüklerinizi ve linçlerinizi bekliyorum.)

Hocam ben 8-9 yaşımdan beri düzenli olarak her kış ve her yaz olmak üzere toplamda ortalama 2 ay Almanya'ya gidiyordum, aslında 2019'a kadar öyleydi pandemiden dolayı gidemedim geçen yıl. Oraya gitmeye başladığımdan beri Almanca'ya merakımda başlamıştı ve dilini de öğrendim kısa sürede. Beni içine çeken bir ülke ve yaşam şartları standartların gayet üstünde. Almanya sosyal devlet anlayışını benimsediğinden dolayı yaşam şartları normalin üstünde. İmkanlarda gayet iyi mesela halamlar bana harçlık verseler toplamda 200-250 Euro eder herkes verse. Gidip bir 2003 model Volkswagen golf alabilirsin. Onun dışında eğitimi dememe gerek yok. İlk 500'de bayağı üniversitesi var Almanya'nın ve Avrupa'nın en iyi üniversitesi de Almanya'da.

Teşekkürler yanıtladığınız için. Aslında kalsanız çocuklarınız için eğitim açısından daha iyi olurdu ama ailevi sebeplerinizde varmış. Başarılar diliyorum hayatınızda.

Oglan bu sene 8'nci sinifta, kiz 4ncu sinifta. LGS'de biraz zorlanacak ama biz tekrar okutmayi dusunuyoruz zaten. O yuzden ikisi için de bu sene biraz laylaylom geciyor :)

Teşekkürler guzel dilekleriniz için.

Oglan bu sene 8nci sinifta, kiz 4ncu sinifta. LGS'de biraz zorlanacak ama biz tekrar okutmayi dusunuyoruz zaten. O yuzden ikisi icin de bu sene biraz laylaylom geciyor :)

Tesekkurler guzel dilekleriniz icin
Hocam, Amerika'da çalıştığınızı söylemişsiniz. Bizlerin düşündüğü gibi güzel bir dünya var mı oralarda? Tecrübeleriniz nasıl oldu?

Hocam, Amerika'da çalıştığınızı söylemişsiniz. Bizlerin düşündüğü gibi güzel bir dünya var mı oralarda? Tecrübeleriniz nasıl oldu?
Dusundugunuz dunya nasil? Yani buradan farkli ne bulmayi umud ediyorsunuz?

Daha anlayisli isverenler (bana rastgelenlerden deneyimledigim kadariyla), daha iyi calisma ortamlari, calismanin hakkini veren bir maas... v.s.? bunlar harici baska ne farkliliklar bekleniyor genel olarak?

Daha anlayisli isverenler (bana rastgelenlerden deneyimledigim kadariyla), daha iyi calisma ortamlari, calismanin hakkini veren bir maas... v.s.? bunlar harici baska ne farkliliklar bekleniyor genel olarak?
Hocam bana şu bile yeter diye düşünüyorum. Her gün haberlerde iç karartan ve umut kıran haberler olmasa bile yetecek aslında. He bir de eğitim sistemi iyi olsun diğerleri de gelir zaten.

Hocam oradaki gençler, ortalama bir oyunu açabilecek bilgisayar icin faizleri takip ediyor mu? Ya da yeni cikan bir oyunu sadece kendi harcligiyla alabiliyorlar mi? Araba almak kolay mi vs.

Ha bir de şu görsel var. Geçen gün instagram'da görmüştüm. Trajikomik. turkeyfacts.pngturkeyfacts1.png

Aslında gündemi takip etmek bu konuya cevap vermek için yeterli olacaktır. Mesela burada 11 - 12 yaş grubundaki insanlar ekonominin kötü olduğundan dolayı dert ediniyor. Bilgisayar almak için babalarına yalvarıyor, aylarca harçlık biriktiriyor ya da aylarca taksite giriyor. Aynı şekilde 16 - 17 yaşındaki insanlar burada köpek gibi çalıştırılıyor ve genelde kazandıkları para ile pek de bir yatırım yapamıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri'nde ergenlik çağındaki gençler kısa süreli bir çalışma ile kendi yaşamlarına başlangıç olarak güzel yatırımlar yapabiliyorlar.

Hocam bana şu bile yeter diye düşünüyorum. Her gün haberlerde iç karartan ve umut kıran haberler olmasa bile yetecek aslında. He bir de eğitim sistemi iyi olsun diğerleri de gelir zaten.
Orada da haberler ic acici degil. 300 milyon insan ver, her yerinde irkcisi, fasisti, evsizi, hirsizi var. Sadece medyaya o kadar yansimiyor. Egitim sistemi de, okulun bulundugu ile gore degisir. TV ve medya takip etmemek en guzeli. Biz 3 senedir TV izlemiyoruz, evde TV'miz yok. Ihtiyac da duymuyoruz acikcasi

Hocam oradaki gençler, ortalama bir oyunu açabilecek bilgisayar icin faizleri takip ediyor mu? Ya da yeni cikan bir oyunu sadece kendi harcligiyla alabiliyorlar mi? Araba almak kolay mi vs.
Bu konu ne yazik ki Turkiye disindaki her ulke icin gecerli, o da dolarin ve euro'nun hali yuzunden. Herkes ne bileyim, cim bicerek, gazete dagitarak, kopek gezdirerek para kazanabilir.

Aslında gündemi takip etmek bu konuya cevap vermek için yeterli olacaktır. Mesela burada 11 - 12 yaş grubundaki insanlar ekonominin kötü olduğundan dolayı dert ediniyor. Bilgisayar almak için babalarına yalvarıyor, aylarca harçlık biriktiriyor ya da aylarca taksite giriyor. Aynı şekilde 16 - 17 yaşındaki insanlar burada köpek gibi çalıştırılıyor ve genelde kazandıkları para ile pek de bir yatırım yapamıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri'nde ergenlik çağındaki gençler kısa süreli bir çalışma ile kendi yaşamlarına başlangıç olarak güzel yatırımlar yapabiliyorlar.
Bakiniz bir ustteki mesajim. Sadece bu yuzden yurtdisina cikmak bana anlamsiz geliyor. Biraz daha sabredip, ailelelere yalvarmak yerine "ben ne yapabilirim, kendi parami nasil kazanir da finansal ozgurluge erisebilirim" diye dusunmek de lazim. Hindistan'da 9 yasinda IOS APP yazip 3 milyon dolar kazanan cocuklar da var.

Geri
Yukarı