Yurt dışındaki üniversitelerin kaç diploma puanı istediği nereden öğrenilir?

ab0000

Picopat
Yer
van
Arkadaşlar ileriki zamanlarda İsviçre'de üniversite okumayı planlıyorum ancak diploma şartlarına baktığımda ya Anadolu lisesi mezunu ya da ön lisans mezunu istiyorlar.
MEB'e baktığımda ise söylüyor ki açık öğretim belgesinin Anadolu lisesi belgesiyle denk olduğunu söylüyor, AÖL mezununu İsviçre Anadolu lisesi kategorisinde kabul ediyor mu? Bilgisi olan paylaşabilirse sevinirim.

Ayrıca en çok istediğim 2 üniversiteyi 3 diploma puanıyla kaçırıyorum. İstediğim bölüm ise yazılım mühendisliği ve İsviçre'de pek tercih edilen bir bölüm değil ( diğerlerine göre). İstediğim okuldaki ve bölümdeki kontenjan tam dolmasa beni alırlar mı? Veya 3 puanım eksik olsa bile motivasyon mektubum iyi yazılsa alınma şansım var mı bunları da merak ediyorum
Üniversitelerin kaç diploma puanı istediğine nereden bakılıyor?

Üniversitelerin kaç diploma puanı istediğine nereden bakılıyor?
Dreambig sitesini kullandım. Sitedeki görevliler zaten genelde bu üniversitelerle sürekli iletişim halinde oluyorlar, güncel diye düşünüyorum. İsviçre için konuşursam en düşük 80 diploma puanı istiyorlar, bölümlere göre değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgi almak istiyorsan üniversitenin bu konularla ilgilenen birimleri elbette vardır. Sitelerinde biraz vakit geçirirsen doğru e maile bir kaç soru sorarak istediğin bilgilere ulaşabilirsin.

Geri
Yukarı