Yurt dışından 1 PS5 ve 1 Xbox getirmek vergiye tabii olur mu?

peekaboom

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
2 farklı marka konsol getirirsem ödeyeceğim vergi ne kadar olur bilgisi olan var mıdır? Gümrükte bir kişisel bir de 430 Euro sınırı var.
Buna göre zaten bir tanesini kesin getirebiliyorum vergisiz bir şekilde. Peki diğeri için ne kadar vergi ödemem gerekir?

Yani birini kutusundan çıkarıp koysam benim eşyam olarak diğerini de kutusu açık bir şekilde koysam hangisinin vergisinin ödeneceğine nasıl karar verilebiliyor ki? Hatta ikisini de kutusundan çıkarılmış bir şekilde koysam nasıl bundan vergi alınabilir ki? Sonuçta ikisinin de kutusundan çıkmış belki de giderken götürdüm dönerken getiriyorum?

Sistemde sanki bir mantıksızlık var gibi. Bu konuda bilgisi olan aydınlatabilir mi?

Merhaba.
2 farklı marka konsol getirirsem ödeyeceğim vergi ne kadar olur bilgisi olan var mıdır? Gümrükte bir kişisel bir de 430 Euro sınırı var.
Buna göre zaten bir tanesini kesin getirebiliyorum vergisiz bir şekilde. Peki diğeri için ne kadar vergi ödemem gerekir?

Yani birini kutusundan çıkarıp koysam benim eşyam olarak diğerini de kutusu açık bir şekilde koysam hangisinin vergisinin ödeneceğine nasıl karar verilebiliyor ki? Hatta ikisini de kutusundan çıkarılmış bir şekilde koysam nasıl bundan vergi alınabilir ki? Sonuçta ikisinin de kutusundan çıkmış belki de giderken götürdüm dönerken getiriyorum?

Sistemde sanki bir mantıksızlık var gibi. Bu konuda bilgisi olan aydınlatabilir mi?

Sırt çantamda 2 tane kutusuz laptopla giriş yaptığımda vergi falan sormadılar. Bildiğim kadarıyla bu şekilde giriş yaparken kutusuz ürünlere satışa uygun olmayan durumda olanlarda vergiyle ilgili bir şey sormuyorlar. Bu şekilde kutusuz sahibinden de satan bir dünya insan var bildiğim kadarıyla. Bu bireysel deneyimim. Başka şekilde farklı durumları yaşamış kişilerde olabilir. Sonuçta gümrük işlemlerinin sağı solu belli olmuyor.

İkisi de kutulu bile olsa sıkıntı çıkmaz, vergi ödemezsiniz.

Aslında gümrük memurunun ve sizin tavrınıza bağlı. Havalimanında rastgele kontrol oluyor, basıp geçebilirsiniz de, girebilirsiniz de... Bugüne kadar çok seyahat ettim, sadece 1 defa girdim kontrole.

Birinde elimdeki torbayı sordu, 10 dolarlık bir şeydi, "oyuncaaak?" dedim geçtim mesela direkt :) Göstereyim mi dedim, yok yok tamam dedi, küçük de bi kutuydu, kontrole girmedim bile.

Millet 3-4 tane iPhone getirip, durdursalar bile "bunu kuzenime bunu kendime, bunu hanıma aldım, rica ettiler kıramadım heheh" falan diye geçirebiliyor.

Böyle bi çene kabiliyetiniz de varsa sıkıntısız geçersiniz :) Ama uyuzun biri çıkarsa birine bir şey diyemez, diğerine diyebilir. Çok düşük ihtimal ama olabilir işte... İmkansız değil :)

Merhaba.

Yani yukarıda anlatıldığı gibi şans faktörü olsa bile normalde benim bildiğim sadece 1 adet oyun konsolunu şahsi eşya kapsamında getirebilirsiniz. İkisini de siz kullanacaksanız kutularına ihtiyaç yoksa o zaman ikisi de kullandığım ürünler diyerek alabilirsiniz muhtemelen sorun olmayacaktır. Ya da tek değilseniz birini birinizin bagajına diğerini yanınızda gelen diğer kişinin bagajına koyun.

İkisi de kutulu bile olsa sıkıntı çıkmaz, vergi ödemezsiniz.

Aslında gümrük memurunun ve sizin tavrınıza bağlı. Havalimanında rastgele kontrol oluyor, basıp geçebilirsiniz de, girebilirsiniz de... Bugüne kadar çok seyahat ettim, sadece 1 defa girdim kontrole.

Birinde elimdeki torbayı sordu, 10 dolarlık bir şeydi, "oyuncaaak?" dedim geçtim mesela direkt :) Göstereyim mi dedim, yok yok tamam dedi, küçük de bi kutuydu, kontrole girmedim bile.

Millet 3-4 tane iPhone getirip, durdursalar bile "bunu kuzenime bunu kendime, bunu hanıma aldım, rica ettiler kıramadım heheh" falan diye geçirebiliyor.

Böyle bi çene kabiliyetiniz de varsa sıkıntısız geçersiniz :) Ama uyuzun biri çıkarsa birine bir şey diyemez, diğerine diyebilir. Çok düşük ihtimal ama olabilir işte... İmkansız değil :)
Hocam kutulu taşıma sebebim tax free alabilmek için kalkış yapacağım havalimanına kadar kutusunu açmamam gerek. Ama bu şekilde tek başına 2 konsolu valize koyup sonra onları çıkartmak da bir mesele. En kötü ihtimalle birini çantaya birini valizime kutusundan çıkarılmış bir şekilde koyacağım. Vergi iadesiz bile zaten uyguna geliyor.Ama eğer vergiyi geri alabilirsem de çok güzel olur.

Geri
Yukarı