Yurt dışından alınan geliştirme kartı gümrükte kaldı

Screenshot_20230316_103015_Gmail.png

Hocam tekrardan böyle bir mesaj aldım ne yapmalıyım bilen var mı şimdi de işimiz ticaret bakanlığınamı düştü.

Son durum nedir acaba? Ben de aliexpresten spariş verdim. Bu firma bana whatsaptan mesaj atmış isim soyisim yazmamı istiyor.
Ürünüme isstanbul yeni havaalanı gümrük müdüdürlüğü tarafından el konulmuş hiç bir şekilde iletişime geçilemiyor(uzaktan). 2 ayı geçti ortalama muhtemelen ellerinden çıkarmışlardır. Diyecek birşey bulamıyorum.

İşin ilginç tarafı benden peşin alınan gümrük vergisi Aliexpres tarafından Sinotrans kargo şirketine gönderilmiş. Kargo şirketi benim adıma gümrük vergisini ödeyecekmiş. Şimdi kargo bana gönderilmedi vergide Devlete ödenmedi
O zaman herhalde bu demek ki Sinotrans, Aliexpress tarafından kendilerine verilen gümrük ücretini devlete ödememek için, kendilerine teslim edilen ürünün değerini gümrüğe yanlış beyan ediyor, arada sırada bu tip ürünler gümrük tarafından yakalanınca da sorun alıcının başına patlıyor, firma aradan çekiliveriyor. Ben buradan onu anlıyorum. Çünkü mesela konu sahibi arkadaşın sorunu "Mal değerinin yanlış beyan edilmesi", oysa Aliexpress vergiyi de peşin alıp o parayı da şirkete teslim ettiğine göre değer beyanını yanlış yapıyor olamaz. Öyle yapacak olsa başta vergi almaz. Veya aldığı vergiyi hiç şirkete teslim etmez.

Benim başka bir açıklamam yok bu duruma. Ortada değeri yanlış beyan edildiği iddia edilen bir mal var, ama peşin alınan ve üstelik kargo şirketine teslim edilip ortadan kaybolan bir gümrük vergisi var. Bu yanlış beyanı ya Aliexpress ya da kargo şirketi yapıyor olmalı, başka kim beyan edebilir ürünün değerini? Aliexpress de ürünün gerçek fiyatına göre vergi alıp o vergiyi de kendisinde tutmadığına, kargo şirketine teslim ettiğine göre yanlış beyan etmekten Aliexpress'in bir kazancı yok demektir. Geriye kargo şirketi kalıyor ama insan koskoca şirketin de böyle bir işe girişeceğine inanmak istemiyor açıkçası.

Lojistik firması nasıl gümrükleme yapmıyormuş onu da anlamadım. Ürünü ülkeye getiren adam gümrüğün girişine öylece bırakıyor mu getirdiği ürünleri, kimse teslim alıp sorumluluk almıyor mu? Gümrükten kim geçirip yurt içinde kargoya veriyor o zaman bu ürünleri? Aliexpress'in her ülkenin gümrüğünde görevli insanları mı var bu işlerle uğraşan?

Mesela Yolda Lojistik isimli lojistik firması, bal gibi de gümrükleme yaptıklarını beyan ediyor. Nasıl Sinotrans "Lojistik firması gümrükleme yapamaz" diyor ben anlam veremedim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı