Yurt dışından kutusuz telefon getirirken gümrük işlemleri nasıl olacak?

Proxis

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Forumda biraz bakındıktan sonra aradığım güncel cevabını bulamadım ve konusunu açmak istedim. Yurt dışında yaşıyorum ve istek üzerine kuzenime kutusu açık bir iPhone getirmek istiyorum. Biliyorum ki kanunlar sürekli değişiyor ve güncel bilgiye göre iki telefon getirince ikincisine el koyuyorlar vs. yazanlar var ama net olmayan konu şu ki kutusuz telefonlara özellikle detaylı bir açıklama yapılmamış. Bu yüzden de düşüncem kutusuz ikinci telefonu getirip sorarlarsa da iş telefonum demek istiyorum. Fakat telefonu tespit ettikleri taktirde havalimanındaki gümrükte nasıl bir olay örgüsü olacak diyelim orada o an mı kaydettirmek zorundayım kendi pasaportuma yeni yasadan dolayı veya kaydettirmezsem süreç nasıl işliyor? Bilen birisi detaylı anlatabilirse tüm işleyişi çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kendi pasaportunuza kaydettirmeden ülkeye soktuğunuzda 120 gün kullanılabiliyor. Kutusu açık olduğu sürece bir de 5 10 kutu getirmediğiniz sürece sorun olmuyor. Ama kuzeninizin kendi hattını kullanabilmesi için kendi adına sonradan kayıt ettirmesi gerkli. Bunun için de Kıbrıs veya Gürcistan gibi ülke dışına çıkıp tekrar gelmesi gerek. Sonrasında E-Devlet üzerinden verigisi ödenerek kayıt ettirilebiliyor diye biliyorum.

Şimdi ben IST havalimanına ineceğim ve hosteslik yapan bir arkadaş düzenli çalışan bile olsalar artık 90% ihtimalle xrayden geçmek zorunda olduklarını söylüyor, son zamanlarda sıklaştırmışlar aslında kontrolleri. Benim de soracağım şu, kutusu kapalı ve jelatinli getirdiğim durumda Xrayden geçirdiklerinde, diyelim çantamda gördüler kontrol sırasında ona el mi konuluyor yoksa orada annem için Amerika'dan getiriyorum vs. desem kutusunu açtırmama izin verecekler mi el koymak yerine?

Yeni konular

Geri
Yukarı