Yurt Dışından Laptop Getirme

Kutusundan çıkarsın bir sıkıntı olmaz. Ama İspanya'da Türkiye ile pek fiyat farkı olacağını düşünmüyorum, yada herhangi bir avrupa ülkesinde. Amerika'dan alırsan bile 5-6 bin tl civari bir bilgisayarda maks 1000 tl oynar.

Ee tabi zaten klavye ile kullanacağım oyun oynayacağım için ancak dışarıda bir kafeye veya kütüphaneye giderken de klavye ile orda durmak falan biraz ilginç olur
Kalvyesi çok da sıkıntılı değil, Türkçe karakter yok yalnızca:

Arapça olsaydı napacaktın buna da şükür.

Getiren kişi kurumsal bir yerden alırsa MediaMarkt, Amazon gibi ödediğiniz tutarın %17'lik kısmını iade alırsınız. Mesela 1000 Euro ödediniz 170 Euro daha sonra kartınıza iade edilir.

Bunun için Tax Free işleminin araştırın. Faturayı havaalanındaki Tax Free ofisine onaylatmanız gerekmektedir.

Benimde sorum olsun bu yaz ailem ile yurt dışına akrabaları ziyaret etmeye gidecez ve gitmişken anakart+işlemci+ram almayı düşünüyorum dolar orada1.78 civarı bunları nasıl geçiririm veya gümrük vergisi verilirmi

Getiren kişi kurumsal bir yerden alırsa MediaMarkt, Amazon gibi ödediğiniz tutarın %17'lik kısmını iade alırsınız. Mesela 1000 Euro ödediniz 170 Euro daha sonra kartınıza iade edilir.

Bunun için Tax Free işleminin araştırın. Faturayı havaalanındaki Tax Free ofisine onaylatmanız gerekmektedir.
Neden iade ediliyor?

Herhangi bir çantaya tüm şeyleri ile birlikte koyup geçirebilir ancak kutusudur falan geçirmeye çalışırsa takılabilir kısacası benim şahsi malım diye kutu içeriği ile birlikte bir çantaya koyup getirebilir.

Çantaya falan gerek yok, normal kutusunda geçirebilir. Yolcu beraberinde gelen ürünlerden gümrük vergisi alınmıyor.
Neden iade ediliyor?
Gümrük birliği anlaşması. Bir de o ülke vatandaşı değilsin o nedenle KDV'yi ödemene gerek yok. Getiren kişi İspanya vatandaşı ya da göçmen ise iade alamaz.

Son düzenleme:
Peki sonradan telefonlardaki gibi kapanmaz değil mi birkaç ay sonra?
Valla arkadaşlar baktım, Amazon'un sitesinden 1650'ye sahip laptoplar 750-850EURO arası zaten TL'ye çevirince Türkiye'deki ile aynı fiyat ediyor malum Euro şu an 7.5-8 galiba bir kârı olmadığını düşünmeye başladım.
Arkadaşlar şu iki laptop için görüşünüz nedir acaba.

Amazondan bir laptop buldum %17 sini geri iade alirmiyiz kesin ?

Dosya Ekleri

• IMG_20200528_181644.jpg
    IMG_20200528_181644.jpg
    149,1 KB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20200528_181628.jpg
    IMG_20200528_181628.jpg
    124,6 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:

Geri
Yukarı