Yurt dışından PS5 getirirken gümrükte sıkıntı yaşanır mı?

whitas

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
-Ryzen 5 3600

-XFX RX 6600 Ekran kartı

-Gigabyte B450M S2H V2 Anakart

-2x Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 3000Mhz Ram

-PNY CS900 240GB SSD

-1TB SSD

-Corsair Carbide Spec Delta RGB 550W 80+ Kasa ve PSU
Merhaba, kısa süre sonra yurt dışına çıkacağım.
Gitmişken kendime bir adet telefon almak ve gelirken bir tanıdığıma PS5 getirmek istiyorum fakat gümrükte bir problem yaşar mıyım bilmiyorum.
2 elektronik ürün bir sıkıntı yaşatır mı?
Telefonu açmayacağım ve gümrükte Tax Free alacağım. Aynı şekilde PS5 için de Tax Free alınabiliyor fakat 2 ürün olunca PS5'in Tax Free'sini alabilir miyim?
Gümrükte bir sıkıntı çıkartır mı?
2 ürünün de Tax Free'sini sıkıntısız alabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanınızda siz getirecekseniz konsolu paketinden çıkarıp çok önceden aldığınız bir şey getiriyormuş gibi poşetle getirirseniz bir şey olacağını sanmıyorum.

Ürünler kapalı kutu olsa dahi sıkıntı olmaz muhtemelen. Kişisel olarak 3 yılda bir kapalı kutu telefon getirme hakkınız var. 3 Yıl içinde ikinci kapalı kutuyu yakalatırsanız gümrük el koyuyor. İstanbul havalimanına inerseniz orada gümrük kontrollü ve kontrolsüz olarak iki geçiş var. Her zaman böyle mi bilmiyorum ama insanların yarısı kontrolsüz geçişten geçiyor. Bir çanta dolusu kapalı kutu telefonla geçseniz kimse nereye gidiyorsun diye sormaz yani. Gümrük kontrolü çok sıkı değil galiba, değişik bir uygulama.

Yolcu beraberi kişisel eşya muafiyeti nedir?

2009/15481 sayılı Kararın "Kişisel eşya" başlıklı 58 inci maddesi ile Karar eki Ek-9 liste kapsamı eşyaya muafiyet tanınmıştır. Sayfanın sonunda yer verilen Ek-9 sayılı listenin (A) bölümünde belirtilen eşya sadece yolcu beraberinde, (B) bölümünde belirtilen eşya ise, yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonra getirilebilir.

Ek-9 sayılı listesinin (B) bölümünde yer alan eşya ve yolcu beraberinde getirilen ve kıymeti 1500 Avro'yu geçmeyen eşyanın getirilmesi için yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonrası olarak tespit edilen sürelerin aşılması halinde süre uzatımı mümkün müdür?

Eşyanın geldiği gümrük idaresinin bağlı bulunduğu Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğünce söz konusu süre aşımına neden olan durumun mücbir sebep ve beklenmeyen halden kaynaklandığının tespit edilmesi halinde bir defayla sınırlı olmak üzere en fazla 3 aya kadar süre uzatımı yapılması mümkündür.
Yolcu beraberi kişisel eşya muafiyeti nedir?

2009/15481 sayılı Kararın "Kişisel eşya" başlıklı 58 inci maddesi ile Karar eki Ek-9 liste kapsamı eşyaya muafiyet tanınmıştır. Sayfanın sonunda yer verilen Ek-9 sayılı listenin (A) bölümünde belirtilen eşya sadece yolcu beraberinde, (B) bölümünde belirtilen eşya ise, yolcu beraberinde ya da yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonra getirilebilir.

Ek-9 sayılı listesinin (B) bölümünde yer alan eşya ve yolcu beraberinde getirilen ve kıymeti 1500 Avro'yu geçmeyen eşyanın getirilmesi için yolcunun gelişinden bir ay önce veya bir ay sonrası olarak tespit edilen sürelerin aşılması halinde süre uzatımı mümkün müdür?

Eşyanın geldiği gümrük idaresinin bağlı bulunduğu Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğünce söz konusu süre aşımına neden olan durumun mücbir sebep ve beklenmeyen halden kaynaklandığının tespit edilmesi halinde bir defayla sınırlı olmak üzere en fazla 3 aya kadar süre uzatımı yapılması mümkündür.

Detaylı bilgi için :Gümrük Formaliteleri / T.C. Dışişleri Bakanlığı

Detaylı okumadım ama anladığım kadarıyla 1500 avro geçmeyecek şekilde getirebilirsin. Ve bildiğim kadarıyla 3 telefona kadar sınır var. Buradan yola çıkarsam herhalde bir telefon ve bir ps getirebilirsin. Şimdiden ho

Geçen sene annem telefon ve ps5 getirmişti ama ikiside kutuda değildi. Telefonu aldığı gibi kullanmış kutusunu bırakmış . Ps 5'in kutusunu ana valizine , ps5 ' de el bagajı olarak küçük bi valize koyarak getirdi bir sorun olmadı.

Hayır, hiç bir şey olmaz. Kimse tecrübe etmediği halde fikir beyan ediyor, yanlış bilgiler.

Ocak ayında Amerika'dan döndüm. Kapalı kutu PC parçaları ve çevre birimleri ile birlikte 2 adet kutulu laptop getirdim.

Havaalanında ''Gümrüğe tabi olmayan eşyalar'' kısmından çıkış yapın. Hiç bir şey için bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Değeri 1500 Euro olsun olmasın fark etmez. Benim getirdiğim eşyaların değeri çok daha fazlaydı. Getirdiğiniz şeyler yolcu beraberinde geldiğinden dolayı bir şey ödemiyorsunuz. Zaten kimse sizi zorla durdurup da üzerinizi veya bavulunuzu aramıyor.

Hayır, hiçbir şey olmaz. Kimse tecrübe etmediği halde fikir beyan ediyor, yanlış bilgiler.

Ocak ayında Amerika'dan döndüm. Kapalı kutu PC parçaları ve çevre birimleri ile birlikte 2 adet kutulu laptop getirdim.

Havaalanında "gümrüğe tabii olmayan eşyalar" kısmından çıkış yapın. Hiçbir şey için bir ücret ödemek zorunda değilsiniz. Değeri 1500 euro olsun olmasın fark etmez. Benim getirdiğim eşyaların değeri çok daha fazlaydı. Getirdiğiniz şeyler yolcu beraberinde geldiğinden dolayı bir şey ödemiyorsunuz. Zaten kimse sizi zorla durdurup da üzerinizi veya bavulunuzu aramıyor.

Hocam o şekilde bir sıkıntı çıkmaz zaten ama gümrükte tax Free alacağım. O yüzden eşyaları gümrük görevlileri görecek ve tax Free için kapalı kutu olması gerekiyor. Telefonda kutuya bir etiket yapıştırıyorlar ve gümrükte tax Free'yi almadan açamıyorum. Açarsam tax Free'yi alamıyorum. O yüzden hem telefonu hem PS5'i gümrük görevlisi kapalı 0 kutu olarak görecek. Bunda bir sıkıntı çıkar mı? Eşya getirme limitini aşıyor mu?

Nereden getireceksin Kanka
Gürcistan'a gideceğim. Gitmişken telefon kesin alacağım ama ps5'i getirebilir miyim bilmiyorum. Orada tax free verdikleri için ürünleri gümrük görevlisinin görmesi gerek.

Yanınızda siz getirecekseniz konsolu paketinden çıkarıp çok önceden aldığınız bir şey getiriyormuş gibi poşetle getirirseniz bir şey olacağını sanmıyorum.
Maalesef tax free almak için öyle yapamıyorum hocam. Kapalı kutuda olması lazım ve ürünleri gümrüğe göstermem lazım faturalarıyla.

Hocam o şekilde bir sıkıntı çıkmaz zaten ama gümrükte tax Free alacağım. O yüzden eşyaları gümrük görevlileri görecek ve tax Free için kapalı kutu olması gerekiyor. Telefonda kutuya bir etiket yapıştırıyorlar ve gümrükte tax Free'yi almadan açamıyorum. Açarsam tax Free'yi alamıyorum. O yüzden hem telefonu hem PS5'i gümrük görevlisi kapalı 0 kutu olarak görecek. Bunda bir sıkıntı çıkar mı? Eşya getirme limitini aşıyor mu?

Gürcistan'a gideceğim. Gitmişken telefon kesin alacağım ama ps5'i getirebilir miyim bilmiyorum. Orada tax free verdikleri için ürünleri gümrük görevlisinin görmesi gerek.

Maalesef tax free almak için öyle yapamıyorum hocam. Kapalı kutuda olması lazım ve ürünleri gümrüğe göstermem lazım faturalarıyla.
Bir şey yapmanıza gerek yok, uçağın kargosuyla bile gelebilir. 20 kg sınırı vardı sanırım.

Geri
Yukarı