Yurt dışından telefon alınca gümrükte vergi kesiliyor mu?

Darqx

Hectopat
Makaleler
3
Merhaba, nasipse yakın zamanda yurtdışından iPhone almayı planlıyorum (Bizzat kendimiz gidip alacağız, kargoyla vs. değil). Fakat aklıma bu soru takıldı, hep internette görüyorum bununla ilgili yorumlar ama gümrükte telefon getirdiğimiz zaman (1 adet) vergi kesiliyor mu? Çünkü zaten Türkiye'ye getirdiğimizde İMEİ kaydı için bir nevi vergi vermiş oluyoruz. Bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum.

Adeti var bir adet alacaksan vergi kesilmiyor aldığın ülkeye vergi ödemiş oluyorsun zaten. O artık senin telefonun IMEI kaydı için gerekli ama.

Son düzenleme:
Merhaba, nasipse yakın zamanda yurt dışından iPhone almayı planlıyorum (bizzat kendimiz gidip alacağız, kargoyla vs. değil). Fakat aklıma bu soru takıldı, hep internette görüyorum bununla ilgili yorumlar ama gümrükte telefon getirdiğimiz zaman (1 adet) vergi kesiliyor mu? Çünkü zaten Türkiye'ye getirdiğimizde IMEI kaydı için bir nevi vergi vermiş oluyoruz. Bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum.

Gümrükte sıkıntı olmuyor ama Türkiye'de kullanmada sıkıntı oluyor parayla e-Devlet'ten kayıt ettirmen lazım.

Pasaportuna kayıt yaptırman gerekecek.
İlk başta pasaporta kayıt ettirip sonra İMEİ'sini kimin pasaportundan kayıt ettirdiysek ödeyerek o şekilde kullanabileceğim yani, doğru mudur?

Bir de ikinci bir sorum bir aile bireyim gitmişken alacak, o kendi pasaportuna kayıt ettirse ben yine kullanabilir miyim? Hattım zaten kendisinin üstüne.

İlk başta pasaporta kayıt ettirip sonra IMEI'sini kimin pasaportundan kayıt ettirdiysek ödeyerek o şekilde kullanabileceğim yani, doğru mudur?

Bir de ikinci bir sorum bir aile bireyim gitmişken alacak, o kendi pasaportuna kayıt ettirse ben yine kullanabilir miyim? Hattım zaten kendisinin üstüne.

Hat kimin üzerineyse o kayıt yaptırsın sorun olmadan kullanırsın. Şimdiden hayırlı olsun.

İlk başta pasaporta kayıt ettirip sonra IMEI'sini kimin pasaportundan kayıt ettirdiysek ödeyerek o şekilde kullanabileceğim yani, doğru mudur?

Hocam telefonu orada alın gelin TR'ye burada e-Devlet'i açın IMEI numarasını yazın kayıt ettiren kişinin SIM kartları çalışır. Bu arada kullanayım birkaç yıl sonra satayım diye düşünme çünkü hiçbir yer almıyor yurt dışı cihazı.

Yeni konular

Geri
Yukarı