Yurt dışından telefon pasaport işlemi

utq.a

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar, yurt dışından telefon almayı düşünüyorum ancak birkaç sorum var bu konuyla ilgili

1- Telefon bana bir tanıdığım aracılığı ile gelecek bu sebepten dolayı benim pasaportum yurtdışına çıkmamış olarak gözükecek. Ben herhangi bir ülkeye(telefonun geldiği ülke dışında başka bir ülkeye) günübirlik gidip geldiğim zaman yine de pasaporta işletme yapabilir miyim?

2- Kullandığım telefon hattı da babamın üzerine burada da yine devretme gibi bir olay söz konusu mu?

Cevaplarınız için teşekkür ederim şimdiden

Yeni çıkan kanuna göre yurt dışına çıkan pasaport ile telefon için kullanılacak sim kart aynı kişiye ait olmak zorundadır.

''
  1. Yurt dışından kişisel kullanım amacı ile getirdiğiniz cihazın kaydı için kullanılan yurda giriş belgesindeki tarihten sonraki iki takvim yılı içinde yeniden kayıt yaptıramazsınız. Daha önce kayıt yaptırdıysanız, en son cihaz kaydınızda kullanılan yurda giriş belgesindeki tarih üzerinden en az üç takvim yılının geçmesi gerekir. Örneğin en son tarihli cihaz kaydını 01/06/2019 tarihli yurda giriş belgesi ile gerçekleştiren bir kişi 01/01/2022 tarihinden itibaren yeni cihaz kaydedebilir.
  2. En son cihaz kaydınızda kullanılan yurda giriş belgenizin 29/05/2019 ve öncesi tarihli olması halinde kayıt hakkının hesaplanması 2 takvim yılı üzerinden yapılır. Örneğin 19/05/2019 tarihli yurda giriş belgesi ile kayıt işlemi yapan bir kişinin yeni bir cihazı kaydetme hakkı 01/01/2021 tarihi olacaktır.
  3. Bu hizmet ile kayıt işlemini tamamladığınız cihazlara ait bilgilerin görüntülenebilmesi ve yeniden kayıt yaptırabilmek için kalan sürenin sorgulanabilmesi mümkündür.
  4. 30/05/2019 ve sonrası tarihli yurda giriş belgesi ile kayıt işlemi tamamlanmış cihazlarınıza ait IMEI numaralarının, üç takvim yılı boyunca sadece kendi adınıza kayıtlı GSM hatları üzerinden hizmet alması mümkündür. Bu kapsamda, eşleşen hat numaralarınız ile ilgili bir hata olduğunu düşünüyorsanız, tabloda yer alan "Hat Eşleştir" düğmesini kullanarak güncelleme talebinde bulunabilirsiniz.''

IMEI kayıt ücreti 2000 lira civarında.
Pasaporta kayıt ettiyseniz bile o cihazı her IMEI numarası için 4 ay kayıtsız kullanabilirsiniz.
Ayrıca yukarıda belirtilen şekilde pasaport sahibi ile SIM kart sahibi aynı kişi olmak zorunda.
Günübirlik çıkıp girmiş gibi gösterip kayıt ettirebilirsiniz.

Geri
Yukarı