Yurt dışından Türkiye'ye getirilen bilgisayar için vergi ödenir mi?

Sethest

Femtopat
Daha fazla  
Bu sene öğrenci olarak Hollanda'ya gittim. Benden 2 ya da 3 ay sonra annem ve babam masaüstü bilgisayarım, ekranım, klavyem, farem ve kulaklığımla sorun yaşamadan Hollanda'ya geldiler. Fakat şimdi Türkiye'ye dönmem gerekiyor ve bilgisayarımı mümkünse tüm ekipmanlarımla beraber geri Türkiye'ye götürmek istiyorum. Eşyaların hepsini Türkiye'den aldım ve kullandım (PC, ekran en az 3-4 yıllık). Türkiye'ye dönerken gümrükte bu eşyalar için vergi ödemem gerekir mi? Lütfen bulabiliyorsanız kaynakla yardımcı olun.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Belki kutusu daha açılmamış ürünler için ödenebilir. Fakat önceden kutusu açılmış ise o sizin özel eşyanız sayılır, yani ödemezsiniz.

Şimdiyeki kadar gelen cevaplar için teşekkür ederim. Açıkcası tek derdim emin olmak. benim durumuma uygun (kullanılmış ve Türkiye'den alınmış elektronik eşyalar) herhangi bir yazılı kanun bulamadığım için bu kadar telaşlıyım. Kesinlikle takılmaması gerek çünkü.

Dışişleri Bakanlığının "Gümrük Formaliteleri" başlıklı sayfası:

O sayfada bahsedilen "Yolcu beraberi kişisel eşya muafiyeti" kararının resmi gazete sayfası (2009/15481 sayılı karar):

Bu sayfanın en sonunda Ek-9 var. Bu ekin;

B-Diğer Eşya ana başlığında b) Elektronik / Dijital Eşya alt başlığının 4.maddesi, dizüstü ve PC ile ilgilidir. Bunu inceleyin. Yazdığına göre 1 adet olmak şartıyla getirebiliyorsunuz.

Bu hükümlerin güncel ve doğru olup olmadığından emin olma konusunda sorumluluk size aittir. Ben sadece Google'dan şöyle bir araştırıp bulduklarımı yazdım.

Çok kez yurtdışına çıkmış birisi olarak şunu kesin olarak söyleyebilirim ki, ödemezsiniz! Zaten girişte size "gümrüğe tabi eşyanız var mı" diye soruluyor siz de hayır yok deyip geçiyorsunuz. Yurtdışı dönüşlerimde aldığım elektronik cihazların hiç birine gümrük vergisi ödemedim. Hatta memur bu soruyu sorarken aldığım cep telefonu elimdeydi :)

Geri
Yukarı