Çözüldü Yurt Dışından Yolcu İle Drone Getirmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alchemist

Hectopat
Yer
Almanya
Almanyadan DJI Mavic 2 Pro IHA aldım ve bunu Türkiye'ye yanımda getirmek istiyorum. Acaba kayıda vs gerek var mı? SHGM den kayıt yapmaya çalıştığımda Türkiye'ye geliş tarihini soruyor ve gelecek bir tarihi giremiyorum. Türkiye'ye getirdikten sonra mı kayıt etmem gerekiyor? Getirirken sorun çıkartırlar mı? Hobi amaçlı kullanacağım.

Çözüm
DJI mavic pro 2, 500 gramdan daha ağır olduğundan cihaz ülkeye giriş yaptıktan sonra en fazla üç gün içinde kayıt yaptırmanız gerekiyor. . Deneyimlerime dayanarak havaalanlarında sorun çıkartmadıklarını söyleyebilirim.

Hobi amaçlı kullanım için ise IHA-0 tipi ehliyet almanız ve kayıtlı dron ile ilişkilendirmeniz gerekiyor. SHGM'nin sayfasından hepsini yapabilirsiniz.
DJI mavic pro 2, 500 gramdan daha ağır olduğundan cihaz ülkeye giriş yaptıktan sonra en fazla üç gün içinde kayıt yaptırmanız gerekiyor. . Deneyimlerime dayanarak havaalanlarında sorun çıkartmadıklarını söyleyebilirim.

Hobi amaçlı kullanım için ise IHA-0 tipi ehliyet almanız ve kayıtlı dron ile ilişkilendirmeniz gerekiyor. SHGM'nin sayfasından hepsini yapabilirsiniz.

Çözüm
Bu yaz türkiyeye tatile gelirken yanimda mavic pro platinium getirmistim. 1 ay boyunca hic kayit yaptirmadan kullandim(köyde, insanlarin olmadigi yerlderde vs. kullandim). Hicbir sikinti yasamadim. Ayrica bildigim kadar ticari bir amacin yoksa dronu sadece kaydetmen yeterli olur. Ehliyet gibi seylere gerek yok diye biliyorum. Ama sen genede arastir bi.

Sorgulanmadıkça sıkıntı çıkmaz zaten. Hobi amaçlı uçurmak için hem ehliyet hem kayıt gerekiyor. İkiside kısa süren ücretsiz ve uğraştırmayan işlemler.
Bu yaz türkiyeye tatile gelirken yanimda mavic pro platinium getirmistim. 1 ay boyunca hic kayit yaptirmadan kullandim(köyde, insanlarin olmadigi yerlderde vs. kullandim). Hicbir sikinti yasamadim. Ayrica bildigim kadar ticari bir amacin yoksa dronu sadece kaydetmen yeterli olur. Ehliyet gibi seylere gerek yok diye biliyorum. Ama sen genede arastir bi.

Almanya'dan DJI mavic 2 Pro ıha aldım ve bunu Türkiye'ye yanımda getirmek istiyorum. Acaba kayı da vs gerek var mı? Shgmden kayıt yapmaya çalıştığımda Türkiye'ye geliş tarihini soruyor ve gelecek bir tarihi giremiyorum. Türkiye'ye getirdikten sonra mı kayıt etmem gerekiyor? Getirirken sorun çıkartırlar mı? Hobi amaçlı kullanacağım.

Keşke getirdiğinde ne olduğunuda yazsaydın bende Amerika'dan DJI Air 2S getirtmek istiyorum kayınvalide tatile gelecek yanında getiriken sıkıntı olur mu ne yapmak lazım bilgi verirseniz sevinirim.

Geri
Yukarı