Yurt-Otel gibi ortak ağlarda güvenlik nasıl sağlanır?

ewbar

Decapat
Öncelikle konuya güçlü yardımlarınızı bekliyorum çünkü internette yeterince bilgi bulamadım ve birçok kişinin bu konuda yardıma ihtiyacı olduğuna eminim. Sağlam bir soru cevap olsun lütfen. :)

Biliyorsunuz birçok işlemimizi artık bilgisayarlardan yapıyoruz ve çoğu resmi belgelerimizi bilgisayarlarımızda tutuyoruz. Ben de özellikle bilgisayarda zaman geçireceğim artık bir üniversiteliyim ve yurtta kalıyorum. İnternet tek bir modemde ve örümceklerle koskoca yurda bağlı hepimiz ona bağlıyız ve çok fazla insan var. Çok. Ben de güvenliği araştırdım ve pek bir şey bulamadım. Yumuşadım. Sonra da madem bulamıyorum bir de hackleme yöntemlerine bakayım dedim. Böyle şey yok arkadaş adamın artık bir bilgisayarı hackleyip her şeyi alma , yönlendirme, ve bir başkasıyla değiştirmesi için bir satır kod girmesine gerek yok , hatta bir bilgisayara bile sahip olmasına gerek yok. Tüm bunları yapması sadece basit bir uygulamayı tek bir dokunuşla telefona yüklemeden geçiyor. Artık babaannem bile 4 yıl önceki profesyonel bir hackerdan daha iyi bir iş çıkarabilir.

Bundan nasıl korunuruz her türlü saldırıdan ister bilgisayardan ister telefondan saldırı olsun sanki evimdeki modemimdeymiş gibi kendimi nasıl güvende hissedebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Lisenin ağını kullanırken modem arayüzüne girip gizli bi kablosuz ağ oluşturmuştum. Ağda sadece ben vardım :)
Maalesef burada öyle bir şans yok arayüz şifreli :dikkatli::cry: (ve admin , default vb değil :confused:)
Aklınıza bir başka çözüm geliyor mu?
Haksız yere iki gün ban yedim her şeyi geçtim ilk cezamdı ve bir saat olması gerekiyordu. Sebebini sordum diğer süper moderatör ise açtığım soru konusunu sildi ve geri dönüş yapmadı. @Recep Baltaş gerçekten sebebini öğrenmek istiyorum eğer bende bir sorun varsa gerçekten çok özür dilerim fakat eskiden forum böyle değildi. Açık konuşayım bir zamanlar buralar mavi ekran konuları kaynarken -yaklaşık 4 yıl önce olmalı- forumda çok tatlı bir ortam vardı kimse kimseyi yargılamıyordu bu kadar herkes birbirine yardım etmeye çalışıyordu. Fakat şimdi sanki yönetim ancak kusur arayıp eleştirmeyle uğraşıyor gibi geldi bana. Çok samimi söylüyorum sizin yeriniz çok ayrı. Buraya tekrardan giriş yaparken çok sorunuma cevap alacağım konusunda çok ümitliydim fakat işlerin bu derece çirkinleşebileceğini hiç düşünmemiştim.

Tek sorum şu konunun güncelliğini saçma bir şekilde bozma sebebi neydi? Çok merak ediyorum.

Son düzenleme:
Modem arayüzüne nasıl girdiniz hocam? Bizim okulda yapamadım bir türlü.
Ağa bağlıyken 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 adreslerinden birini deneyin. Açılan sayfada modemin markası neyse arayüz kullanıcı adı ve şifresini Google'dan aratın çıkar zaten. Ama kullanıcı adı ve şifreyi okul yönetimi modem kurulumundan sonra değiştirdiyse giremezsiniz. Benim okulun modemi fabrika ayarlarında duruyordu o yüzden erişim kolay oldu.

Ağa bağlıyken 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 adreslerinden birini deneyin. Açılan sayfada modemin markası neyse arayüz kullanıcı adı ve şifresini Google'dan aratın çıkar zaten. Ama kullanıcı adı ve şifreyi okul yönetimi modem kurulumundan sonra değiştirdiyse giremezsiniz. Benim okulun modemi fabrika ayarlarında duruyordu o yüzden erişim kolay oldu.

Allah razı olsun hocam, deneyeceğim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı