Yurtdışında yaşayanlar vs yurtiçinde yaşayanlar

OziMozi

Centipat
Daha fazla  
Selamlar birkaç gündür fark ettim YouTube'da ABD/KANADA vb vb çok gelişmiş ülkelerde yaşayıp belli sebebler sunup aile/ kültür /yemek falandır Türkiye'ye dönüceğim tarzı videolar çekiyorlar. Yorumlarda da o ülkede yaşayanlar kesinlikle haklısın gibi şeyler yazıyorlar. Türkiye'de olanlar ise gelinde görelim/ ekonomi/özgürlük/cinayetler falan herkes kafayı yemiş tarzda yorumlar yazıyorlar. Hatta ben de o şekilde yazıyorum fakat onları da anlamak istiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Tartışalım biraz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar birkaç gündür fark ettim YouTube'da ABD/KANADA vb vb çok gelişmiş ülkelerde yaşayıp belli sebepler sunup aile/ kültür /yemek falandır Türkiye'ye döneceğim tarzı videolar çekiyorlar. Yorumlarda da o ülkede yaşayanlar kesinlikle haklısın gibi şeyler yazıyorlar. Türkiye'de olanlar ise gelinde görelim/ ekonomi/özgürlük/cinayetler falan herkes kafayı yemiş tarzda yorumlar yazıyorlar. Hatta ben de o şekilde yazıyorum fakat onları da anlamak istiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Tartışalım biraz.
Hocam herkes kendi ülkesini kötülüyor veya hava atmaya çalışıyor gibi.

Herkes Avrupa'da yapamıyor, ağır gelebiliyor bazılarına o kadar gelişmişlik, ben de ailemi özlüyorum ama aynı şehirde yaşamadığın sürece aynı şey, ben uçağa bindiğim zaman 10 saatte gidiyorum ailemin yanına, aile özlemi falan biraz bahane gibi.

Herkes Avrupa'da yapamıyor, ağır gelebiliyor bazılarına o kadar gelişmişlik, ben de ailemi özlüyorum ama aynı şehirde yaşamadığın sürece aynı şey, ben uçağa bindiğim zaman 10 saatte gidiyorum ailemin yanına, aile özlemi falan biraz bahane gibi.
Uyum sağlayamıyorlar galiba

Hocam yeni bir kültüre adapte olmak kolay değildir diye düşünüyorum. Mutfak olarak da dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahibiz bana göre. Türkiye de adam kayırmama, emeğinin karşılığını ala bilme, iyi hayat şartları, iyi eğitim vb. faktörler olsa zaten yurtdışına beyin göçü vermeyiz. Ülkemiz jeopolitik konumu ile de gayet güzel bir ülke. Aksine tersine beyin göçü olur. Yani öğrenciler bizim ülkemize gelmek isterler okumak ve yaşamak için. Ülkede potansiyel var demek istiyorum kısacası. Ama bu potansiyeli kullanmayı bilen kişiler lazım bize. Neyse bunlar benim kendi görüşlerim kimseyi ortak etmiyorum. Siyasal falanda bir amacım yok baştan deyim.

Hocam yeni bir kültüre adapte olmak kolay değildir diye düşünüyorum. Mutfak olarak da dünyanın en zengin mutfaklarından birine sahibiz bana göre. Türkiye de adam kayırmama, emeğinin karşılığını ala bilme, iyi hayat şartları, iyi eğitim vb. faktörler olsa zaten yurtdışına beyin göçü vermeyiz. Ülkemiz jeopolitik konumu ile de gayet güzel bir ülke. Aksine tersine beyin göçü olur. Yani öğrenciler bizim ülkemize gelmek isterler okumak ve yaşamak için. Ülkede potansiyel var demek istiyorum kısacası. Ama bu potansiyeli kullanmayı bilen kişiler lazım bize. Neyse bunlar benim kendi görüşlerim kimseyi ortak etmiyorum. Siyasal falanda bir amacım yok baştan deyim.
Bencede haklısın ama o potansiyelden çok uzağız bence. Çok ciddi eğitimsiz bir kitle var.Her yer sokağa balgam atanlar söve söve dolaşanlar Türkçeyi zor konuşuyorlar daha sonra her yer Suriyeli felandı filandı çok uzağız bence dediklerine 10 gençten 7 si kesin yurtdışı istiyordur.Eğitim durumu artarsa 10dan 9u bile olabilir bence.
Bencede haklısın ama o potansiyelden çok uzağız bence. Çok ciddi eğitimsiz bir kitle var.Her yer sokağa balgam atanlar söve söve dolaşanlar Türkçeyi zor konuşuyorlar daha sonra her yer Suriyeli felandı filandı çok uzağız bence dediklerine 10 gençten 7 si kesin yurtdışı istiyordur.Eğitim durumu artarsa 10dan 9u bile olabilir bence.
Yemek konusundada haklısın ama bence artık yiyemiyoruz kendi yemeğimizide vallaha ben kendim adıma söyleyim rahatça kaliteli baklava olsun kebab olsun şey olsun alamıyorum yani.

Bence bu konuda bakış açısı tamamen değişken bir şey. Açıkçası param olsa burada bir saniye bile geçirmemeye çalışırım. Kültür, aile, arkadaş, memleket falan beni bağlamaz. Fakat yurt dışında yaşayıp da geçinemeyen insanlara da genel olarak bir şey diyemiyorum. Çünkü belli sebepleri olabilir. ABD'de yarını tok veya barınacak bir yeri olarak geçirmeniz kesin değildir. Her an işinizden ya da evinizden olabilirsiniz. Avrupa'da ise ırkçılık veya pahalılık (Evet pahalılık. Ben oraya giden herkesin 4000-5000 "birim" kazandığına inanmıyorum ki asgari ücretiniz 1600 "birim" iken kiraya giden paranız en az 900 "birim", çoğu yerde.) söz konusu olabilir. Fakat bu "kötü" koşullara rağmen gitmeyi çok isterdim ben.

Selamlar birkaç gündür fark ettim YouTube'da ABD/KANADA vb vb çok gelişmiş ülkelerde yaşayıp belli sebebler sunup aile/ kültür /yemek falandır Türkiye'ye dönüceğim tarzı videolar çekiyorlar. Yorumlarda da o ülkede yaşayanlar kesinlikle haklısın gibi şeyler yazıyorlar. Türkiye'de olanlar ise gelinde görelim/ ekonomi/özgürlük/cinayetler falan herkes kafayı yemiş tarzda yorumlar yazıyorlar. Hatta ben de o şekilde yazıyorum fakat onları da anlamak istiyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Tartışalım biraz.

Belli yaştan sonra her şeyi bırakıp farklı bir kültürün içine dalmak zor. Ama ekonomik şartlar, aile kurmanın kolay olması, yaşanılabilir ve gelişmiş metropoller, iş imkanları, adalet, sağlık, spor, gelişmiş sosyal devlet anlayışı işin içine girince Kanada ve ABD 200 yıl ilerimizde. Kültür olarak zorlanacak bir şey yok, biz Türk kültürüne bağlı olarak yaşayan bir toplum değiliz. Arap kültürü ve gericilik kültür sanılıyor. Kurallı özgürlük zor gelmiş onlara.

Geri
Yukarı