Yurtdışından 2. el araçlar mı geliyor?

Atakan D.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
YouTube'da otomobil piyasası hakkında güncel yorumları görmek için "otomobil" diye arattım. Karşıma bir sürü "devlet yurtdışından 2. el araç getirecek" şeklinde videolar çıktı. Misal:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Siz ne düşünürsünüz? Böyle bir şey olursa alıp kullanmak isteyen insan açısından bir değişiklik olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir şey yapmaları gerek artık. Ehliyet almama 1 yıl kaldı ve ehliyet aldığımda ilk arabamın 30 bin liralık Tofaş olmasını istemiyorum.

Bu iş nasıl bir şey biliyor musunuz?

Yağmur duasına gidenlerin yanına şemsiye almaması ile aynı.

Yağmur yağacağına kendileri inansalar zaten şemsiye alır giderlerdi :)
Hocam doğru diyorsun ama vatandaş olarak en ufak bir haberden bile olumlu gelişme görmek geliyor içimden. Mesela diyorum ki 2021 yazında aşı bulunsa ya da koşullar iyileşşe de fabrikalar tam kapasite üretime geçse gibi...

Hocam geçende konusu geçti ama kısaca yazayım, şimdi düşünün 2008 model bir Mercedes E200 getiriyoruz diyelim 10bin Euro'ya. TL olarak 100bin edecek, hadi vergisi algısı nakliyesini ekledik 175bine bu aracı getirip satacaklar diyelim. Kim almaz?

Şuan önceki kasa 2008 i20 de 175bin'e satılıyor, hangisini alırsınız? böyle bir hamlede ikinci el piyasayı ölür ölmesi sorun değil tüm dengeler allak bullak olur.

Peki yeni i20 ne kadar? 230bin TL. Nasıl bir piyasa oluşacak? 2018 model i20 araba 50bin, sıfırı 230bin mi? Peki bu durumda sıfır arabayı kim alır? Sıfır i20 mi alırsınız 230bine yoksa Mercedes E350 falan mı? Plazalar ne satacak, kapatıp gitsinler o zaman, hatta ülkemizde üretim yapan Renault, Hyundai, Corolla hepsi kapatsın dükkanı ne işler var şu durumda? Bizde binlerce işsizle uğraşır dururuz.

Öte yandan öyle 5bin-10bin araba getirmekle piyasayı düşüremezsiniz, en azından 500-600bin araba gelecekte bir etki yaratsın. Kim getirecek? Nasıl getirecek? Kim nasıl bu arabaları alacak? Sıraya mı gireceğiz? Adamı olanlar mı alacak? Bu işin yasal boyutu nasıl olacak? Bu işler ne kadar şeffaf yapılacak? vs vs.

Serbest piyasa denilen olayı arz-talep ilişkisi belirler. Siz bu düzene çomak sokarsanız her şey birbirine girer işin içinden çıkamazsınız. Öyle hadi TIR'a araba yükledim getirdim satıyorum olayı o kadar kolay değil.

Ki sorun zaten tamamen araba fiyatları veya yokluğu değil sorun Euro'nun 10 lira olması...Siz zannediyor musunuz araç firmalar araç satışından çok deli para kazandığını? Şuan Türkiye'de araba firmalar satıştan ziyade servis kısmından para kazanıyor.

Tam tersini düşünürsek eğer diyelim ki Avrupa'dan E200 aracı 10 değil 30bin Euro'ya getirsinler buda 300bin eder, yine vergi algı nakliye diyelim ki 350-400bin TL ye satılacak olsun. Bu seferde 350 bine honda civic mi alırsınız yoksa E200 mü? Bu seferde yine sıfır araçları öldürürsünüz. 1 tane bile sıfır araç satılmaz ne devlet %80 %220 vergisini alabilir nede buradaki plazalar fabrikalar iş yapabilir. Bu kadar uğraşacağına ÖTV indirimi yaparsınız dengeyi kurarsınız. Ama ÖTV indirimi yapacak devlet neden ÖTV arttırdı o zaman? Diye sorarlar adama.

ÖTV saçmalığı kalkarsa hem 2. el piyasası düzelir hem de 0 araçların fiyatı bu kadar şişik olmaz. Herkesin sorunu çözülür, devlet hariç.

İçki, sigara, arabadan gelen vergiler devlet için çok güzel bir gelir kaynağı durumunda. Düşünsene, arabayı hatta içkiyi üretenden çok hiçbir emek sarf etmeden 1 vergiyle üreticiden fazla kazanabilecek bir sistem kurmuşsun, bu sistemi devam ettirmek varken ne diye bozsunlar?

Umarım benim dediklerim tersine çıkar da piyasa ve halkın yararına olur her şey...

Devletin duruma el atması lazım fakat yurtdışından araba getirerek değil böyle yaparlarsa ülke içi araba piyasası ölür.Vergileri azaltıp sıfır arabalar hakkında yeni bir kanun getirseler ikinci el fiyatı kendiliğinden düşecek zaten.

Geri
Yukarı