2. el 2022 araçlar neden satılıyor?

100 kişi bunu yapıyorsa en fazla 5 tanesi zor duruma girmiştir bindiği aracı satıyordur diğer 95 kişi bu işten para kazanmak için yapıyor bunu.

Bugün hangi bayiyi arasanız en iyi ihtimalle 3 ay bekletiyorlar ki bu 3 ayda vermeleri de imkansıza yakın. Genellikle 6 ay oluyor durum ama o zaman bile almak zor. Bayiye gidince bir de utanmadan bayinin personeli ufak bir samimiyet gösterdiğinizde sizden ekstra ücret talep ediyor sırada öne çekecek, aklı sıra kendine oradan ekmek çıkaracak. İşin komik tarafı da çoğu galerici bu bahsettiğim personellerle baya ticaret ağını kurmuş. Bayi personeli bu ticaret ağından kendine 1.5 maaş daha çıkartıyor. Bu bahsedilen son model araçlarda fiyat farkının makası yaklaşık 100 bin TL'den başlıyor.

100 kişi bunu yapıyorsa en fazla 5 tanesi zor duruma girmiştir bindiği aracı satıyordur diğer 95 kişi bu işten para kazanmak için yapıyor bunu.

Bugün hangi bayiyi arasanız en iyi ihtimalle 3 ay bekletiyorlar ki bu 3 ayda vermeleri de imkansıza yakın. Genellikle 6 ay oluyor durum ama o zaman bile almak zor. Bayiye gidince bir de utanmadan bayinin personeli ufak bir samimiyet gösterdiğinizde sizden ekstra ücret talep ediyor sırada öne çekecek, aklı sıra kendine oradan ekmek çıkaracak. İşin komik tarafı da çoğu galerici bu bahsettiğim personellerle baya ticaret ağını kurmuş. Bayi personeli bu ticaret ağından kendine 1.5 maaş daha çıkartıyor. Bu bahsedilen son model araçlarda fiyat farkının makası yaklaşık 100 bin TL'den başlıyor.
Hocam ya arkadaşlarınız var bunları anlatan yada aynı sektördeyiz. 2 Hafta önce Antalya'da X Bayisinde 5k verdim satış müdürüne 0 araç alabilmek için. Bu dediğim rakam 6 ay kadar öncesinde 2k'yı geçmiyordu.. 0 Araçtan yapılan kâra göre 5k gibi rakamlar hiç göze batmıyorda, etik olmaması bir yana bu kurumların bile bu hale gelmesi hiç hoş değil. Ama gel gelelim düzen şuan böyle işliyor yapacak bir şey yok.

Hocam ya arkadaşlarınız var bunları anlatan yada aynı sektördeyiz. 2 Hafta önce Antalya'da X Bayisinde 5k verdim satış müdürüne 0 araç alabilmek için. Bu dediğim rakam 6 ay kadar öncesinde 2k'yı geçmiyordu.. 0 Araçtan yapılan kâra göre 5k gibi rakamlar hiç göze batmıyorda, etik olmaması bir yana bu kurumların bile bu hale gelmesi hiç hoş değil. Ama gel gelelim düzen şuan böyle işliyor yapacak bir şey yok.
Amcamdan dolayı biliyorum. Kendisi galerici bende haftada birkaç gün yanına giderim. Oradan duyduklarım ve hatta yaşadıklarımdan dolayı şahit oluyorum maalesef bu durumlara. Büyükşehirleri hepsinde diğer şehirlerinde bazılarında durum böyle işliyor. Sizden yine iyi istemişler. Birkaç hafta önce gittiğimde duymuştum. Eşine otomatik sıfır Clio almak isteyen adam bayiye gittiğinde yaşamış. 12-13 bin TL'ye yakın para istemiş kendisinden. Bir de utanmadan galerideki elemana anahtar parası verirsin ya ona benzetiyormuş kendini. Binicilerden galericilere göre bir de daha çok para istiyorlar. Galericilerden az istemelerinin sebebi de herhalde ayağı alışsın ben bundan daha çok para kaldırırım düşüncesi. Maalesef dediğiniz gibi işliyor düzen. Düzene uymayanda aç kalıyor. Keşke değiştirebilsek ama imkansız gibi şu anlık.

Bazıları ucuzdan arabayı bir şekilde alıp 2. elde sıfırdan da yüksek fiyatlara satıp kâr etmek için çalışıyor. Bazıları da arabayı yatırım amacıyla alıp acil ihtiyacı olduğunda ya da bir şey için sermaye gerektiğinde satıyor. Türkiye'de son 3-4 yıldır arabalar yatırım aracı olmuş durumda. Dünyanın geri kalanı arabaları sarf malzemesi olarak görürken bizde yatırım aracı olması da enteresan ama bunun akla yatkın olan bir nedeni var.

Yakın zamanlarda araba aldım, aldığım dönemde dolar 18.61 liraydı. Aracın fiyatı 1,120,000 liraydı yani dolar karşılığı aldığım gün 60,182 birim oluyor. Aynı arabanın sıfırı yani liste fiyatı (denk getirip alabilirsen) şu anda 1,370,000 lira. Bugün 72,295 dolar! 4 ay bile olmadan bu sürede 12,113 dolar gibi bir kâr etmiş oluyorum arabayı bugün liste fiyatından satsam. Bu sıfır arabayı alabilirsem 3.5 ayda bu arabadan elde edeceğim kâr 6,860 dolar oluyor.

Oysa piyasada son kullanıcı sıfır arabaya zor ulaştığı için bu araba 2. elde sıfır fiyatının da üstünde alıcı buluyor. Aracın ortalama 2. el fiyatı şu anda 1.5 milyon lira. Yani 1,120,000 liraya 3.5 ay önce satın aldığım arabayı 1-2 hafta içinde 1,500,000 liraya satabiliyorum. Aradaki fark 380,000 lira yani 20,052 dolar.

Şu anda ben bireysel çapta yılda 2-3 araba alıp satan biri olsam ya da ihtiyaçtan dolayı satmak istesem bundan 3.5 ay öncekine göre cebimde 20,052 dolar fazla para olacak. Türkiye'de 3.5 ayda dolar olarak hesapladığımızda parayı %33 değerlendirecek kaç legal yöntem var? Ticaret yapıp aynı arabanın sıfırını aynı amaçla alabilirsen fark 6,860 dolar oluyor, 1 yılda bu şekilde 2 araba alıp satsan neredeyse hiç emek vermeden 255,000 lira para cebe ekstradan kâr olarak giriyor.

Acı ama gerçek, maalesef durum çoğunluk için bundan ibaret. Araba piyasasındaki bu durum bir gün sona erer mi? Ekonomik anlamda ülke düzelirse ve arz yeteri boyutta olursa düzelir, şu an için o günler biraz uzak görünüyor.

Son düzenleme:
Bazıları ucuzdan arabayı bir şekilde alıp 2. elde sıfırdan da yüksek fiyatlara satıp kâr etmek için çalışıyor. Bazıları da arabayı yatırım amacıyla alıp acil ihtiyacı olduğunda ya da bir şey için sermaye gerektiğinde satıyor. Türkiye'de son 3-4 yıldır arabalar yatırım aracı olmuş durumda. Dünyanın geri kalanı arabaları sarf malzemesi olarak görürken bizde yatırım aracı olması da enteresan ama bunun akla yatkın olan bir nedeni var.

Yakın zamanlarda araba aldım, aldığım dönemde dolar 18.61 liraydı. Aracın fiyatı 1,120,000 liraydı yani dolar karşılığı aldığım gün 60,182 birim oluyor. Aynı arabanın sıfırı yani liste fiyatı (denk getirip alabilirsen) şu anda 1,370,000 lira. Bugün 72,295 dolar! 4 ay bile olmadan bu sürede 12,113 dolar gibi bir kâr etmiş oluyorum arabayı bugün liste fiyatından satsam.

Oysa piyasada son kullanıcı sıfır arabaya zor ulaştığı için bu araba 2. elde sıfır fiyatının da üstünde alıcı buluyor. Aracın ortalama 2. el fiyatı şu anda 1.5 milyon lira. Yani 1,120,000 liraya 3.5 ay önce satın aldığım arabayı 1-2 hafta içinde 1,500,000 liraya satabiliyorum. Aradaki fark 380,000 lira yani 20,052 dolar.

Şu anda ben bireysel çapta yılda 2-3 araba alıp satan biri olsam ya da ihtiyaçtan dolayı satmak istesem bundan 3.5 ay öncekine göre cebimde 20,052 dolar fazla para olacak. Türkiye'de 3.5 ayda dolar olarak hesapladığımızda parayı %33 değerlendirecek kaç legal yöntem var?

Acı ama gerçek, maalesef durum çoğunluk için bundan ibaret. Araba piyasasındaki bu durum bir gün sona erer mi? Ekonomik anlamda ülke düzelirse ve arz yeteri boyutta olursa düzelir, şu an için o günler biraz uzak görünüyor.
Hocam güzel açıklamışsınız elinize sağlık. Ben 6 yıldır galericilik yapıyorum ondan öncede dayımın galerisinde takılırdım işide ondan öğrendim zaten. Dolar patlamadan öncede araç iyi bir yatırım ve kâr aracıydı fakat dediğiniz gibi dolar patlamasından sonra iş farklı boyutlara çıktı. En güzel örneği; 2022 yılında Silah Taşıma Ruhsatı 25 M ciro ile alınabilirken bu yıl 45M a çıkarıldı bu rakam. Aylığa vurduğunuzda 3.5 M gibi bir ciro yapıyor ki en kötü en ölü araba 500k dan başlıyor şu sıralarda. İşin özeti, işi bilmeyen en küçük al-satçı bile en kötü arabadan 20-30k kazanıyor şuan. Canım Ülkemizin geldiği durum maalesef.

Dolar patlamadan öncede araç iyi bir yatırım ve kâr aracıydı fakat dediğiniz gibi dolar patlamasından sonra iş farklı boyutlara çıktı.
O dönemde daha çok 2. el arabayı ucuzdan kapatmaya çalışıp piyasa fiyatında satıp kâr edenler vardı. Şimdi direkt bayiden sıfır arabayı erkenden kapatıp 2. elde birkaç ayda kâr eden binlerce kişi var. :D

10 yıl önce özel piyasası olan ve az sayıda getirilen bazı arabalar hariç galerilerin sıfır araba alıp birkaç ay bekletip sattığını hatırlamıyorum mesela.

O dönemde daha çok 2. el arabayı ucuzdan kapatmaya çalışıp piyasa fiyatında satıp kâr edenler vardı. Şimdi direkt bayiden sıfır arabayı erkenden kapatıp 2. elde birkaç ayda kâr eden binlerce kişi var. :D

10 yıl önce özel piyasası olan ve az sayıda getirilen bazı arabalar hariç galerilerin sıfır araba alıp birkaç ay bekletip sattığını hatırlamıyorum mesela.
Hocam bayiilere sorduğumuzda aşırı bir talep olduğunu gördüm. Bu al-satçılar yüzünden mi oluyor bu?

Bu al-satçılar yüzünden mi oluyor bu?
Büyük oranda öyle diye düşünüyorum. Özellikle galericiler bizim gibi son kullanıcılardan önce çok fazla sayıda arabayı daha distribütöre gelecek araçlar belli olduğu anda ayırtıyorlar bayilere.

Benim gibi zamanlama açısından biraz şanslı olursan ya da düzgün bir bayiye denk gelirsen 2. elinden daha ucuza sıfır alabiliyorsun. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı