Yurtdışından Bilgisayar Parçaları Getirmek

Hydea

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yakın zamanda bir bilgisayar almak istiyorum fakat şöyle bir durum var ki Türkiye'deki fiyatlar pahalı olduğundan yurtdışından (Çek Cumhuriyeti) bilgisayarın parçalarını elden satın alıp uçakla getirmeyi düşünüyorum. Bu işlemi yaparken neler olabilir? Vergi alırlar mı? Eğer bir sıkıntı olmazsa valizde mi el bagajında mı getirmeliyim?

Kutuları ile getireceğim dersen çok yer kaplar. Ama kutusuz ürünleri çıkartırım diyorsan, el bagajı ve valize koyabilirsin düzgünce sararak. Ama abartmadan tabi. Bir valizi tepeleme elektronik eşya ile getirirsen yakalanırsın. Bütün donanımları getirmek istersen baya zor olur.

Gidiş gelişte muhtemelen tek başıma olmayacağım 3 kişi olacağız. 3 tane ayrı valize yerleştirebilirim o zaman. El bagajına da hassas olan ekran kartı, işlemci gibi parçaları koyabileceğimi düşünüyorum. Eğer çok dikkat çekmezlerse ve çıkartmazlarsa vergi alınmıyor değil mi?

Dikkat çekecek bir şey yoksa yürüyüp gidersin, o kalabalığın arasından durduk yere seni çekerse kontrol için o senin bahtsızlığın oluyor artık:) Ona yapacak bir şey yok:) Neler getirmeyi planlıyorsun tam olarak?

Tamamen bir kasa (CPU, GPU, Ram, SSD, PSU vb.) getirmek var şuan aklımda ama düşük fiyatlı ürünlerde çok fazla fark olmadığı için sadece RAM, ekran kartı ve işlemci getirebilirim de.

RAM zaten plastik koruması olur o sorun olmaz. İşlemcide de olması lazım plastik koruyucu. Ekran kartını da güzel bir şekilde sararsan sırt çantana alabilirsin. PCI soketindeki korumayı çıkartma ama bence çizilmesin veya kırılmasın durduk yere. SSD alırsan onu zaten montunun cebinde bile getirebilirsin sorun olmaz.

Bu parçaların boyutlarını tam olarak bilmiyorum. Yani ekran kartıyla işlemciyi rahatça çantama sokabilirim doğru mu?

Bazı yerlerde gördüğüme göre kullanılmış elektronik eşyalardan vergi ya da bir ücret alınmıyormuş doğru mu? Bir bilginiz var mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı