Yurtdışından bilgisayar parçası getirmek

tıraktor

Hectopat
Öncelikle hepinize merhaba dostlar. Fransa'dan aşağıdaki bilgisayar parçalarını getireceğim:
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz 32MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci.
Anakart: ASUS TUF B450M-PLUS GAMING 4400MHz(OC) DDR4 soket AM4 RGB M.2 HDMI DVI mATX anakart.
RAM: XPG G.Skill 16 GB (2x8GB) Ripjaws V siyah 3200MHz CL16 DDR4 Dual kit RAM.
Ekran kartı: MSI GeForce RTX 2060 Ventus XS 6G OC 6 GB GDDR6 192 Bit ekran kartı.
SSD: Kingston 500GB A2000 NVMe M.2 SSD (2200 MB okuma / 2000 MB yazma)
Arkadaşlar kasa hariç bu parçaların hepsini Türkiye'ye getirsem sorun olur mu? Gümrük, vergi sıkıntısı olur mu? Detayları ile yazarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer Türkiye'den alırsanız olacak fiyat farkı çoksa alınır ama 200 300 liraysa alınmaz parçalarda bir sorun çıksa gönderemezsin.

Fiyat farkını bilmiyorum VPN ile bağlanıp fransız bilgisayar sitelerine bakmaya çalıştım ama buradaki gibi PC toplama siteleri yoktu.
Fiyat farkını bilmiyorum VPN ile bağlanıp fransız bilgisayar sitelerine bakmaya çalıştım ama buradaki gibi PC toplama siteleri yoktu.
Amazonun Fransa sitesinden topladığımda 737 euro tuttu burda ise 870 euro sizce değermi?

Son düzenleme:
Sorun çıktığında muhatap bulamamak çok sıkıntı bir durum hocam ayrıca o kadar parçada 100 euro aradaki sıkıntıya değmez bence.

Gümrüğe takılır hocam hediye adı altında gönderilenlere bile takmaya başladılar

Tam olarak neresi bilmiyorum ama aklımda hala şüpheler var acaba gümrükte kalırmı vb.
Ben biraz araştırma yaptım. Hevesim kursağımda kalınca bıraktım. İster akraba olsun, ister online mağaza olsun. Bütün kargolara bakıp vergi tespiti yapılıyormuş. Avrupa'dan geliyorsa %20 civarı vergi alınıyor. Ben de ekran kartı, işlemci, anakart, ssd alacaktım. Vergilerle buradaki fiyatlarla hemen hemen aynı oluyor. Yurtdışında bir sürü arkadaşım, akrabam var. Hediye olarak bile gönderemiyorlar artık. 4 parça şeye de zilyon tane vergi kesiyorlar ya...

Yurtdışında adamlar 600 birime çok güzel sistem diziyor. Biz burada 6000 birime onların dizdiğini dizemiyoruz. Ne desek ki? Biz bu hayatı yaşayanları izlemeye gelmişiz.

Muhtemelen kargo fiyatıyla hemen hemen aynı fiyata denk gelir az bir fiyat farkı olabilir onu da kargoda hasar görme ihtimali var hasar görmesindense Türkiye'den direk mağazadan alırsın daha iyi fiyat farkınıda ona verirsin.

Geri
Yukarı