Yurtdışından Telefon Getirmek

muhendis

Kilopat
Yer
Istanbul
Daha fazla  
Önümüzdeki hafta içi şirketimizdeki pazarlamacılardan biri yurt dışından dönüyor. Ona telefon getirtmek istiyordum ama internette ve forumlarda aşağıdaki sorulara benzer sorunlar çıkacağını okudum. Araştırdım ama gönderilerin tarihleri sene başı ya da mart nisan gibi yani güncel görünmüyor.

Aşağıdaki konu hakkında bilgisi olan ya da yakın zamanda telefon getirmiş işlemlerini yapmış olanlar varsa cevap verirlerse sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

-Telefonu getiren kişinin pasaportuna mı kaydedilmek zorunda?
(Yoksa bende bir hafta önce döndüm ve pasaport üzerinde hakkım var. Bu açıdan sorun yok.)

-Telefon hattı pasaport kaydı yapılan kişinin adına mı olmak zorunda? (Asıl soru bu)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne zaman ve kimin getirdiği önemli değil. Bir başkasının getirdiği telefonu üstünüze kayıt ettirebiliyorsunuz.

Detay:

Telefonu yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş birinin üzerine kayıt yaptırabiliyorsunuz. Pasaporta 2 yılda bir kez yeni telefon kaydı yaptırılabiliyor. Eğer üzerine telefon kaydı yapacağınız pasaportun süresi 120 günü geçmişse ya yeniden yurtdışında gidiş dönüş yapmanız ya da yurtdışından dönüşü 120 günü geçmemiş ve üzerine son 2 yıldır telefon kaydedilmemiş birini bulmanız gerekiyor.

E-devlet üzerinden yapılan kayıtlarda pasaport ile ilgili bir evrak istenmiyor. Abone merkezinden kayıt yaptıracağınız zaman pasaport sahibinin bizzat pasaportuyla veya yurtdışı çıkış ve dönüş makbuzuyla başvuru yapması gerekiyor.

Getirilen telefonun açılması için vergisinin ödenmesi gerekiyor. Telefon vergisini bankalara, vergi dairelerine nakit veya internet vergi dairesinden kredi kartıyla yatırabiliyorsunuz. Telefon harcı yatırırken, cep telefonunun 15 rakamlı IMEI numarası, kayıt yapacağınız pasaport sahibinin ad ve soyadı, TC Kimlik numarası lazım. Kayıt edilmeyen telefon 120 günde kullanıma kapatılıyor. Kapatılan telefon vergisi ödenince yeniden açılıyor.

Yasaya göre, yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemi için pasaport sahibi olan kişilerin e-devlet sitesine veya abone kayıt merkezlerinden başvurması gerekiyor. Abone kayıt merkezine şahsen başvurularda pasaportun yanı sıra telefon harcı ödendiğini gösterir belgenin aslı ile başvuruda bulunulması isteniyor. Yurtdışından gelen telefon kapandı nasıl açılır, adım adım yurtdışı telefon kaydı nasıl yapılır:

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı