Yurtdışından telefon getirmek

emresrli

Centipat
Google Pixel 4 almak istiyorum ama bildiğiniz gibi Google Türkiye pazarında bulunmuyor. Offical sitesinden sipariş verebilir miyim? Verirsem ne kadar vergi öderim, telefon açtırma vs. gibi işlemlerin maliyetleri bana ne kadara MÂL olur? Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Size bir tecrübemi aktarmak istiyorum. Eskiden dedem Almanya'dan dönerken bana ve kuzenime telefon almıştı. Tabi o zaman açtırmamıştı. Kendi telefonunu da açtırmamıştı. O yüzden bana aldığı telefonu 30 gün kullanabildim. Sonra bana kendi telefonunu verdi (3 sene sonra). Galiba onda da sorun çıkmıştı. Ama ne yaparsan yap, telefonu açtır. Üstelik vergi falan ödersin diye düşünüyorum.

Getirirken yanında getirmek veya eşe dosta getirtmek tek opsiyon. Sitelerin çoğu sim kart takılabilen ürünleri Türkiye’ye yollamıyorlar. Yollasalar bile gümrüğe takılır. Takılmadı diyelim iki seçenek var bir tanesi 1800+ tl ödeyip kayıt ettirmek ikinci seçenek başka telefonun imei’ini yeni aldığın telefona kopyalamak. İkinci seçeneği önermiyorum ama yoğun olarak yapıldığını biliyorum.

Örnek olarak Almanya'dan telefon aldınız. Almanya'da Google'ın kendi sitesinde 64 GB Google Pixel 4, 549€. Bir şekilde gümrüğe geldi, geçmeme ihtimali yüksek. Diyelim ki geçti, %18 AB gümrük vergisi var. Etti mi yaklaşık 4850 TL. 20€ da bandrol ücreti var. Etti mi 5000 TL. 1800 TL civarı da telefonu pasaporta kaydettirme var, o da etti mi 6800 TL.

Ek vergiler var mı, söylediğim vergiler güncellenmiş mi bilmiyorum.

Kısacası, bence değmez. Alternatif modeller öneririm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı