Z kayış ve mil ayarı nasıl yapılmalı?

quarest

Hectopat
Yazıcı bana ilk ulaştığında sıkıntı vardı Z ekseninde. Hatta konusunu açmıştım ( @Siyah Martı ) bu sorun fotoğraftaki milleri adından emin değilim gevşetince çözülüyor fakat bu sefer de 2. Z ekseni kalibre olmuyor diğerine. Yine çok ufak sıkınca ama hala gevşek bırakınca normale göre sorun yok ama gevşek olduğu içinde bu sefer hızlıca döndürdüğümde bir taraftaki mil kaydırıyor yani kalibre bozuluyor. Aynı şekilde hızlıca döndürmek yerine baskı alsam da 1 2 model sonra bir taraftaki tekerlekleri döndürmek kolaylaşıyor, diğeri zorlaşıyor. Böyle de anlayabildim. Sorum ise şu doğru bir şekilde nasıl ayarlayabilirim bu milleri?

Dosya Ekleri

• 20240103_155525.jpg
    20240103_155525.jpg
    57,7 KB · Görüntüleme: 40
  • 20240103_155515.jpg
    20240103_155515.jpg
    54,3 KB · Görüntüleme: 35
Evet hocam şu kısımdaki vidalardan bahsediyorum.

O vidaları gevşetince düzeliyor, sıkınca yine zor hareket ediyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240103_184435_Brave.jpg
    Screenshot_20240103_184435_Brave.jpg
    40,4 KB · Görüntüleme: 15
Sorunu tekrar tanımlamamışsın ama netleşen kısım için şunu söyleyeyim. Dişli çarkın vidalarını sıkman gerek, o aktarım parçası.

Hocam şimdi şu şekilde, bildiğiniz gibi 2 makinemide sizin önerinizle aldım, neptune 4 elime ilk ulaştığında Z ekseni zor hareket ediyor adında bir konu açmıştım ve daha sonradan bu sorunun o fotoğrafta işaretlediğim Z ekseninin en üst tarafındaki o kayışı tutan dişli çarkın vidalarıyla alakalı olduğunu anladım, şimdi bu vidaları gevşetince zor hareket etme ve takılma sorunu çözülüyor fakat bu sefer de hızlı döndürdüğümde veya ani hareketlerde gevşek olduğu için o kısım diğer Z eksenini döndürmüyor yani anlayacağınız kayış takılı değilmiş gibi oluyor ve bunu böyle bırakırsam katman atlama sorunu olacak büyük ihtimal, fakat eğer ki bu vidaları zorlamadan bile olsa uzun tarafıyla bile sıksam bu sefer Z ekseni yine zor hareket ediyor ve takılıyor, sorum ise şu, bu sorunu nasıl çözer, dişli çarkları nasıl ayarlamalıyım?

ani hareketlerde gevşek olduğu için o kısım diğer Z eksenini döndürmüyor yani anlayacağınız kayış takılı değilmiş gibi oluyor

Makinede zaten 2 tane Z motoru mevcut, arada kayış olmasa da x eksenini 2 uçtan kaldırıp indirebilirler. 2 motorun da çalıştığına emin misin?

Birinin kablosunu takmamış olabilir misin? Ya da dönmüyor dediğin Z milini motora bağlayan kavrama gevşek olabilir mi?

Makinede zaten 2 tane Z motoru mevcut, arada kayış olmasa da X eksenini 2 uçtan kaldırıp indirebilirler. 2 motorun da çalıştığına emin misin?

Birinin kablosunu takmamış olabilir misin? Ya da dönmüyor dediğin Z milini motora bağlayan kavrama gevşek olabilir mi?

Hocam ani hareketlerde kayış kayıyor anlamında demiştim, 2 motorda çalışıyor sıkıntısız bir şekilde.

Hafızam yanıltmıyorsa kayış da gevşek demiştin. Onu gerdirecek çözüm uyguladın mı?

Şunu da belirteyim; normal şartlarda yani x ekseni kasaya paralel olarak ayarlı ise motorlar eşzamanlı ve aynı adımlarla ilerlediğinden kayış o durumda gerekli değil. Sanırım onu makine çalışmıyorken millerden birine hareket verince diğerinin ayarı kaçmasın diye koymuşlar, bu benim teorim tabii.

Başta söylediğimi sonda da söyleyeyim parçaların montajını ve cetvel vb. araçlarla pozisyonları kontrol et.

Hafızam yanıltmıyorsa kayış da gevşek demiştin. Onu gerdirecek çözüm uyguladın mı?

Şunu da belirteyim; normal şartlarda yani X ekseni kasaya paralel olarak ayarlı ise motorlar eşzamanlı ve aynı adımlarla ilerlediğinden kayış o durumda gerekli değil. Sanırım onu makine çalışmıyorken millerden birine hareket verince diğerinin ayarı kaçmasın diye koymuşlar, bu benim teorim tabii.

Başta söylediğimi sonda da söyleyeyim parçaların montajını ve cetvel vb. araçlarla pozisyonları kontrol et.

Ne demek istediğini anladım hocam, tamamdır. Kayışı gerdirecek bir çözüm bulamadım, printables üzerinde stl dosyaları var gerdirmek için falan ama rulman gerekiyor, bunun yerine o millerin birini üste diğerini 2-3 cm aşağıya montelesem kayış bu sefer tam olması gereken gibi oluyor, gitar teli gibi ses çıkarıyor yani tam ayarında, ayrıca kayışı elle gerdiğimde de sıkıp hareket ettirince bu sorun yok, dediğim gibi millerin birini en üste, karşısındakini 2-3cm aşağısına kaydırsam kayış gerilse bir sıkıntı olur mu?

Bir de hocam dediğin gibi baskı sırasında hiçbir sorun yok, kayışada gerek kalmıyor ve dediğin gibi elle hareket ettirince senkron olması için sanırım o kayış fakat ender 3'ten alışmışım el ile hareket ettiriyorum unutup :D Z kalibrasyonu içinde soda şişesi kullanıyorum, kasanın üzerine koyuyorum milleri gevşetip Z eksenine 2 tarafdanda bastırıyorum sonra milleri sıkıyorum. Ayrıca mil dediğim şey o fotoğrafını attığım kayışın çarkı, anlarsın.

Bir de baskılarda sorun yok dedim ama en üst katmanlarda veya dolgudan önceki o %100 dolu katmanda sorunlar yaşıyorum, en üst katman pürüzlü ve kötü gözüküyor, %100 dolu olan katmanlar ise makine bir noktayı bırakıp tekrar o noktaya döndüğünde arada boşluk kalıyor, fotoğrafını ekliyorum şimdi:

180mms, arkadaki 4'lü fan %50, 0, 28mm katman (parça normalde arkadaki fanlar açılmadanda rahat bir şekilde basılabiliyor)

Dosya Ekleri

• 20240104_204122.jpg
    20240104_204122.jpg
    395,2 KB · Görüntüleme: 15
  • 20240104_204150.jpg
    20240104_204150.jpg
    157,7 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:

Geri
Yukarı