Başarılı Kurulum Z170 Deluxe El Capitan

Screen Shot 2016-05-31 at 00.37.jpg

Sistem Özellikleri:
Asus Z170 Deluxe
i7 6700k
32 Gb 2666 Ram
GTX 680

BIOS Ayarları:
İlk olarak BIOS ayarlarını varsayılan ayarlara çekin.
Eğer BIOS' unuzda VT-d setting varsa= Disable
Eğer BIOS' unuzda CFG-Lock varsa= Disable
Eğer BIOS' unuzda SecureBoot varsa= Disable ( Other OS )
XHCI Handoff= Enable
Eğer BIOS' unuzda Serial Port varsa= Disable

USB Hazırlama:
İlk olarak aşağıdaki bağlantıdan El Capitan RAW imajını indirin ve bağlantıdaki rehber ile bunu Windows ortamında USB' ye yazdırın.
OS X El Capitan RAW 10.11.1 Güncel Kurulum İmajı

EFI içine koyulacak dosyalar:

EFI/ CLOVER / Kexts / Other klasörü içine Ethernet için aşağıdaki kext' i koyun:
AppleIntelE1000e.kext
Aşağıda anlatacağımız USB tanıtmak için gerekli kext'i de aşağıdaki bağlantıdan aynı klasöre koyun.
RehabMan-USBInjectAll-2015-1122.zip

Bu işlem bittikten sonra sıra Config.plist dosyasında düzenleme yapmaya geldi. Bunun için Config dosyanızı Wordpad ile açın.
DSDT Yamaları
Sİstemin sorunsuz açılması şu yamaları ACPI satırı altına ekleyin:
Kod:
<key>ACPI</key>
    <dict>
        <key>DSDT</key>
        <dict>
            <key>Debug</key>
            <false/>
            <key>DropOEM_DSM</key>
            <false/>
            <key>Fixes</key>
            <dict>
                <key>AddDTGP_0001</key>
                <true/>
                <key>AddHDMI_8000000</key>
                <true/>
                <key>DeleteUnused_400000</key>
                <true/>
                <key>FixHDA_8000</key>
                <true/>
                <key>FixHPET_0010</key>
                <true/>
                <key>NewWay_80000000</key>
                <true/>
            </dict>

IOAPIC Fix Yaması
Bu yama kesinlikle önemli. Eğer bu yama olmazsa, SATA, Ethernet, USB, PCI, Ses vs tanıtamazsınız. Ve kurulum yapamaz, kernel panic alırsınız.
Config.plist dosyasında "KernelAndKextPatches/ KextToPatches" satırını bulun. Bunun altına şu kodları ekleyin.
Kod:
     <key>KextsToPatch</key>
                <array>
                        <dict>
                                <key>Comment</key>
                                <string>Skylake APIC fix, discovered by Pike R. Alpha</string>
                                <key>Find</key>
                                <data>
                                wegQD7bw
                                </data>
                                <key>Name</key>
                                <string>AppleAPIC</string>
                                <key>Replace</key>
                                <data>
                                vhcAAACQ
                                </data>
                        </dict>
*Yukarıdaki kodlarda ki ilk iki satırı kopyalamayın. Bu zaten Config içinde var
(<key>KextsToPatch</key>
<array>)
<dict> ten itibaren kopyalayın.

SMBIOS
Genel Olarak kurulumda Mac Pro 3.1 çalışacaktır. Ancak ben kurulum da iMac 14.1 tercih ettim. Zira bu sayede GTX 680 kartımı sorunsuz tanıdı.Bunu eklemek için aşağıdaki SMBIOS ayarlarını kullanın.
Kod:
<key>SMBIOS</key>
<dict>
<key>BiosReleaseDate</key>
<string>09/03/2013</string>
<key>BiosVendor</key>
<string>Apple Inc.</string>
<key>BiosVersion</key>
<string>IM141.88Z.0118.B00.1309031248</string>
<key>Board-ID</key>
<string>Mac-031B6874CF7F642A</string>
<key>BoardManufacturer</key>
<key>BoardType</key>
<integer>10</integer>
<key>ChassisAssetTag</key>
<string>iMac-Aluminum</string>
<key>ChassisManufacturer</key>
<key>ChassisType</key>
<string>13</string>
<key>Family</key>
<string>iMac</string>
<key>Manufacturer</key>
<key>Mobile</key>
<false/>
<key>ProductName</key>
<string>iMac14,1</string>
<key>SerialNumber</key>
<string>C02LXB47F8J2</string>
<key>Trust</key>
<false/>
<key>Version</key>
<string>1.0</string>
</dict>

USB Yaması
Bu yama ile Sistem USB portlarını tanıdı. Bunun için ilk olarak aşağıdaki bağlantıda "USBallInjectKExt" indirin.( Bunu zaten yukarıda anlattım.)
Config.plist dosyasında "KernelAndKextPatches/ KextToPatches" satırını bulun. Bunun altına şu kodları ekleyin.
Kod:
    <key>KextsToPatch</key>
                <array>
                        <dict>
                                <key>Comment</key>
                                <string>change 15 port limit to 30 in AppleUSBXHCIPCI</string>
                                <key>Find</key>
                                <data>
                                g72M/v//EA==
                                </data>
                                <key>Name</key>
                                <string>AppleUSBXHCIPCI</string>
                                <key>Replace</key>
                                <data>
                                g72M/v//Hw==
                                </data>
                        </dict>

Bundan sonra Config dosyanızı kaydedin. Sistemi USB üzerinden başlatın ve "Boot OS X from Base System" üzerinden boot edin. Kurulum ekranına ulaştığınızda Disk Utility ile kurulum yapmak istediğiniz bölüntüyü "GPT / Mac Extended Journaled" olarak biçimlendirin ve kuruluma geçin.

Kurulum bittikten sonra sistemi tekrar USB ile başlatın ama bu sefer Clover ekranında kurulum yaptığınız HDD' yi seçin. OS X ulaştığınızda Multibeast El Capitan sürümünü indirin ve Sisteme uygun şekilde kurulumunu yapın: MultiBeast - El Capitan 8.0.1
Screen Shot.png

Bluetooth:
Bunun için aşağıdaki bağlantıdaki kexti kullanın:
RehabMan / OS-X-BrcmPatchRAM — Bitbucket
Speedstep:
Bunun için aşağıdaki ssdt dosyasını EFI / CLOVER / ACPI /Patched içine koyun.
Dropbox - i76700kSSDT.zip

Bu işlemden sonra HDD / EFI bölüntüsü masaüstünde gözükecek. Bundan sonra USB / EFI içindeki gerekli dosyalarımızı (Config.plist / USBAllINject.kext) HDD / EFI içibde olması gerekli yerlere kopyalayın.
Kext wizard indirin ve Rebuild Cache yaptıktan sonra Sşstemi yeniden başlatın.

Çalışanlar:

• Ses : ALC 1150 Multibeast ile çalışıyor. Uykudan / Uyanma sonrası çalışıyor. Bunun için Codec Commander kext kullandım: tonymacx86.com - Forum
  • Grafik ( Yerleşik): GTX 680 için herhangi bir yama yada sürücü kullanmama gerek yok.
  • USB Portlar ( Bütün portları test etmedim. Ayrıca daha öncede belirttim portların yeniden yapılandırılması gerekiyor. Bunuda yakında anlatacağım.
  • Wi-Fi ( Yerleşik): Asus Z170 dahili kartı otomatik yanıypr sorunsuz. Ancak Apple TrackPad, mouse, ve Klavye BIOS ve açılışta sistem boot edilene kadar tanımıyor. Bende elimdeki mevcut Orijinal Apple Wifi+Bluetooth kullanıyorum. Sorunsuz çalışıyor.
  • Bluetooth: Asus Z170 Yukarıda paylaştığım BRCM yama ile sorunsuz çalışıyor. Ancak Bir yukarıda yazdığım sorundan dolayı Apple Wifi+Bluetooth kullanıyprum.
  • Uyku uyanma: Sorunsuz.
  • iMessage: Sorunsuz.
  • SpeedStep: Sorunsuz.
  • Ethernet: ( Sadece tek bir port çalışıyor. Aşağıda ayrıntılı yazdım).
Çalışmayanlar ( Yada Kısmen)
  • USB 3 :Asmedia Portlar çalışmıyor.
  • Ethernet i211: AppleIGB kext ile çalışıyor ancak bazen kernel Panic veriyor. KExt' in güncellenmesi gerekiyor.
  • Ethernet i219-V: Bunun için herhangi bir sürücü daha çıkmadı. Ancak eli kulağında. Yayınlandığı an buradan paylaşacağım.
    Bugün çıkan AppleE1000 kext ile i219v sorunsuz çalışmakta. AppleIntelE1000e.kext

IMG_1222.jpg

Screen Shot 2015-12-11 at 18.34.09.png

Screen Shot 2015-11-30 at 02.21.05.png

Eki Görüntüle 121011
Screen Shot 2015-12-02 at 03.20.34.png

Screen Shot 2016-01-30 at 02.48.48.png
Screen Shot 2016-01-30 at 02.49.20.png

Son düzenleme:
@montezuma hocam konuyu okudum msi z170a tomahalk ac anakart i7 6700k 2*16gb kingston ddr4 ve gtx 650 ti 250gb samsung ssd var bios ayarlarını yaptım fakat kuruluma geçmiyor bir türlü acaba buna göre config yaparmısınız

2 gündür uğraşıyorum kuruluma geçmiyor bazen yasak işareti bazen donuyor config deki eklemeleri de yapıyorum ama başaramadım

merhabalar bende bir kasa toplayıp içine mac os kurmak istiyorum
işlemci olarak Intel Skylake Core i7 6700K 4.0GHz 8MB Cache LGA 1151 İşlemci
ekran kartı olarak Asus GTX950 ECHELON 2GB 128Bit GDDR5 Ekran Kartı
ana kart olarak Asus Z170-PRO Intel Z170 3866MHz(O.C) DDR4 ATX Anakart
harddisk olarakta Samsung 850 Evo 250GB 540-520MB/s mSATA SSD modellerini kullanıcam fakat ben bunu yapabilir miyim diye araştırdığımda bunun mümkün oladığını söylediler sistem kurulur ama sürücüleri tanımaz dediler sizin yaptığını gördükten sonra bir sizi sormak istedim sizce bu sistemi alığ mac os kurabilir miyim

Selamlar;

Sistem bileşenlerim itibariyle hemen hemen yakın bir konfigürasyona sahip oluşumuz ve yine Technopat Sosyal üzerinde yer alan macOS başlıklarından takip edebildiğim kadarıyla konuya bir hayli vakıf oluşunuz nedeniyle sormak istediğim sualler mevcut, fakat ya özel mesaj sistemi olmadığı ya da ben yeterince dikkatli bakıp bulamadığımdan dolayı mesajımı buradan göndermeye karar verdim.

Öncelikle sorularım öncesinde sistem konfigürasyonumdan bahsetmek isterim.

Anakart: Asus Z170 ProGaming * & ** (BIOS Versiyonu: 3401)
İşlemci: Intel Core i7 6700K
Bellek: G.Skill TridentZ F4-3200C15-8GTZ (4 adet 8GB'lık birim halinde toplamda 32GB)
Ekran Kartı: EVGA Nvidia GeForce GTX 1080 Founders Edition
SSD: Samsung MZ-75E500BW 850EVO 500GB SATA 6.0Gb/s
HDD: Seagate ST2000DM001 Barracuda 2TB 64MB 7200rpm SATA 6.0Gb/s
*Ses Kartı: Realtek ALC1150
**Ağ Kartı: Intel Ethernet Connection I219-V

Bu konfigürasyonum ile Recep beyin şu link altında: macOS Sierra 10.12.4 İmajı paylaşmış olduğu macOS Sierra 10.12.4 sürümünü hali hazırda mevcutta kurulu olan Windows 10 Pro (Creators Update - 1703) ile DualBOOT olacak şekilde (yine Windows 10'un da kurulu olduğu SSD üzerinde) kullanmak istiyorum. Nispeten güncel versiyonlara dair bir rehber bulunmayışından ve mevcut rehberlerden bu yana değişen/farklılaşan hususlar olabileceğini göz önünde bulundurarak, üstelik de daha evvel VMware dışında herhangi bir macOS kurulumu yapmamış olduğumu vurgulayarak izlemem gereken adımlara dair bana en doğru tavsiye ve yönlendirmelere dair bilgi akışına sizin yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum.

Son olarak, bu konuya dair bir acelem yok. Eğer zaten ilgili video rehberlerden birinin altında da takipçilerden birine yanıt verildiği üzere güncel bir rehber hazırlığı varsa ve görece yakın bir zaman dilimi içinde yayınlanacaksa elbette ki bunu bekleyebilirim. Bundan ayrı olarak sizden de muhtemelen onca işinizin uğraşınızın arasında hemen bir yanıt beklemiyorum, ne zaman müsait olup bu konuya rahatça eğilmeniz mümkün olursa o zaman cevaplamanız kafidir. Muhtemel yardım, tavsiye ve yönlendirmeleriniz için sizlere şimdiden çok teşekkür ediyorum.

İyi akşamlar dilerim...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı