Z170A ile i9 işlemci uyumu

ketay

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar. Z170A Gaming Pro Carbon anakartıma daha güçlü bir işlemci almak istiyorum. İşlemci olarak Intel Core i9 9900K Soket 1151 3.6GHz 16MB Cache seçtim. Anakartın destek bölümünde i9 göremedim fakat bu işlemci de 1151 pinli. Uyumlu olur mu yoksa i7 falan mı bakmam lazım? Bu işlemciyi 3600 MHz'e kadar desteklediği için seçtim. Uygun değil ise başka bir işlemci öneriniz var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
@ReznooW @Flapers teşekkür ederim yanıtlarınız için. Peki işlemci mhzs'ü örnek veriyorum 2600 olan bir bilgisayara, anakartı 3600 o.c. mhz ram destekliyorsa bu anakarta 3600lük ram takarsak mhz değeri işlemci ile aynı mı olur? yoksa anakartın mhz sınırında mı olur?

@ReznooW @Flapers teşekkür ederim yanıtlarınız için. Peki işlemci Mhzs'ü örnek veriyorum 2600 olan bir bilgisayara, anakartı 3600 o.c. MHz RAM destekliyorsa bu anakarta 3600'lük RAM takarsak MHz değeri işlemci ile aynı mı olur? Yoksa anakartın MHz sınırında mı olur?

XMP açınca 3600MHz çalışması lazım.

Şu an için resmi olarak Z170 için takabileceğiniz en iyi işlemci i7-7700K. Anakart mod BIOS ile de i9-9900K takıp çalıştırılabiliyor. Zaten Skylake/Kabylake çipset tabanlı anakartlar fabrika çıkışlı olarak Coffee Lake için gerekli ayarlar yapılmış olarak üretiliyor, tabii her zamanki gibi Intel sağolsun yeni nesil işlemciler için yeni anakart dayatması politikasınıdevam ettirmişti. Aslında yapılması gerekenlerden başlıcaları işlemci tanımlama pinlerini yeniden konfigüre ederek herhangi bir sıkıntı vs çıktığında CH341a tarzı bir programlayıcı ile yeterli teknik bilginiz varsa uygun adımları yeniden uygulamak. Açıkçası bana kalsa bu kadar riske değecek kadar önemli değil, ha ama çalışıyor mu evet çalıştırılabiliyor ama önerim eğer ki 9900K kullanacaksanız en azından Z370 veya tam uyumlu bir Z390 yonga setli bir anakart almanızdan yana, kafanız rahat olsun...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı