Z170A MSI Gaming M5 İçin RAM Tercihi

ddieddei

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi MSI Z170A Gaming M5 anakart kullanıyorum, işlemcim Intel Skylake 6700K. İşlemcim çift soket RAM destekliyor. Yalnız sistemi topladığımda bu bilgiyi bilmiyordum o yüzden tek soket ''Gskill Aegis DDR4 F4-2133 C15S-16GIS 1.20V'' lık 16 GB RAM kullanıyorum. Şimdi sorularıma gelecek olursak;

1- İşlemcim çift soket desteklediğinden 1 adet daha aynı üründen alıp yükseltmeli miyim?
2- Ya da farklı bir marka seçip 3000MHz ya da üstüne 8x2 duo şeklinde mi tercih etmeliyim?
Tabii anakart o MHz'yi kabul edecek mi? (MSI sitesinde 3200 OC'ye kadar ve 2400 ana kabul edeceği MHz değerleri yazıyor, bu durumda direkt 3000 aldığımda sisteme takıldığında çalıştırır mı?)
Bu iki soru arasında gelip gidiyorum. Donanımsal anlamda hangi seçenek benim için daha yararlı olur. Belirtmek istediğim bir şey daha var. Sistemim sadece oyun amaçlıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
2133MHZ ile yüksek frekans RAM'i beraber kullanırsan diğeri ne kadar yüksek frekans olursa olsun anakarta takılıp açıldığı ilk andan itibaren frekansını otomatik olarak düşük olanın hızına ayarlar yani oda 2133MHZ olur. Frekansı yükseltmek için olaya Bios'tan senin el atman gerekir ya elindeki 2133MHZ RAM'in frekansını elle ayarlayıp yükselteceksin ya da sökeceksin.

2133MHZ ile yüksek frekans RAM'i beraber kullanırsan diğeri ne kadar yüksek frekans olursa olsun anakarta takılıp açıldığı ilk andan itibaren frekansını otomatik olarak düşük olanın hızına ayarlar yani oda 2133MHZ olur. Frekansı yükseltmek için olaya Bios'tan senin el atman gerekir ya elindeki 2133MHZ RAM'in frekansını elle ayarlayıp yükselteceksin ya da sökeceksin.
Evet onu yapıyorum. Şuanda bile 2666mhz de oc li kullanıyorum fakat benim canımı sıkan nokta işlemcimin çifft soket dimm beslemesi bendeki ram tek soket bundan dolayı performansı stabil olmuyor

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı