Z370A Pro anakartta RAM'ler çift kanal çalışmıyor

sabenta

Decapat
Daha fazla  
RAM
32 gb (2x16 Gskill 3000mhz cl 16)
SSD veya HDD modeli
Toshiba rcz 500gb m2
Ekran kartı
Rtx 2060 Super
Anakart
Z-370A pro
İşlemci
İ5 9600KF
Merhaba Z370A Pro anakarta sahibim yeni 16 GB G.Skill 3000MHz CL16 RAM aldım (kasasa takılı olanla aynı RAM) ama Dual channel kullanamıyorum.1. ve 2. slotlar çalışmıyorlar tek tek denediğimde de çalışmıyorlar RAM Debug ışığı yanıyor 2.ve 4.slotlara taktığım zaman da RAM Debug ışığı yanıyor ve bazen CPU yanıp RAM sönüyor anlık olarak. İşlemciyi tamamen söküp daha az sıkarak taktım termal macun akan yerleri temizledim daha öncesinde BIOS pilini söküp taktım XMP'ler defaultta onları da kontrol ettim ama olmuyor. Anakartın tamiri mümkün müdür? Ayrıca aldığım RAM'i iade etmeli miyim yoksa 3. ve 4. portlara takıp Single channel'den devam mı etmeliyim? İki RAM'i Single channel'da kullanmanın Single channel'de tek RAM kullanmaktan daha fazla dezavantajı olur mu? Yapabileceğim başka bir şey var mı? Teşekkür ediyorum.

Edebilir hocam. BIOS içerisinde RAM profili barındırır.

Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. RAM'lerin parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın.

RAM'lerin bir tanesi daha elime yeni geldi 0 RAM fişten çekip BIOS pilini söktüğümü yukarıda da söyledim aynı işlemi 2 kere yaptım. Lütfen yazıyı tamamen okuyun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazıyı okudum ve RAM temizleyip taktım diye bir şey göremedim. Kit olmayan RAM'ler sıkıntı yapabiliyor.

Bunu zaten gördüm. Siz ise benim dediğimi yaptınız mı, evet veya hayır diyebilirsiniz. Kit olmayan bellekler birlikte sıkıntı yapabiliyor. Bunun garantisi olmuyor. Üreticiler bile veremiyor.

Geri
Yukarı