Başarılı Kurulum Z390 Aorus | 9900K | RX 5700 XT | macOS Catalina 10.15.2

• Kurduğumuz macOS sürümü: Mojave 10.15.2
  • Kullandığımız kurulum imajımız: Link
  • BIOS sürüm: F12D
  • Kurulumu başlattığım EFI: Link
  • Kurulumu bitirdikten sonraki EFI dosyasının son hali (rehber olması için): Link

Kurulum sırasında rehber olması açısından @Recep Baltaş 'ın rehber videosunun bir köşede açık bulunmasını ve adım adım gitmenizi tavsiye ederim. Harici ekran kartı kullandığım için rehber videosundaki iGPU ile anlatılan adımı atladım. Rehber videosuna ek olarak USB'lerin düzgün çalışması için USB yaması yapılması gerekiyor.

İleri de böyle bir problemle karşılaşıp yama yapmak isteyenler için kestirme yöntem; linkteki adımları takip edip "Step 3" adımında "USB Port limit patch <#1/2 ve #2/2> 10.15.X (credit DalianSky)" yamalarını seçip aynı pencerede en alttaki 3 kutudan en sağdakini seçip kendi config.plist dosyalarıyla yamalanmış config.plist dosyasını değiştirmektir. Daha sonrasında sistemi yeniden başlatıp USB portlarını olması gerektiği gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ben alıntıdaki gibi bir yöntem izledim, eğer USB yaması rehberinde kafanız karışırsa, bu yolu izleyebilirsiniz.

Sistem;
  • MB: Gigabyte Z390 Aorus Pro
  • CPU: Intel Core i9 9900K
  • RAM: Kingston HyperX Predator 2x8 GB DDR4 3200 MHz (XMP)
  • HDD: Samsung Evo Plus 500 GB + Adata su 630 240 GB (macOS)+ WD Green 3.5" 2TB
  • GPU: ASUS ROG STRIX RX 5700 XT
  • PSU: Everest 850W Rampage 80+Gold
  • Wi-Fi: TP-Link Archer T2U (çalışmıyor)
  • Bluetooth: TP-Link UB400.

Performans testleri;

Blackmagic Disk Speed:
Adata SU 630.

Disk Speed.jpg

Geekbench 5 CPU:

Geekbench 5 CPU.jpg

Geekbench 5 OpenCL:

Geekbench 5 OpenCL.jpg

Geekbench 5 Metal:

Geekbench 5 Metal.jpg

Cinebench R20:

Cinebench r20.jpg

Not: RAM frekansları Geekbench 5'te 1600 MHz görünüyor, normalde 3200 MHz olarak düzgün çalışıyorlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı