Z390 Aorus Master ile 2 tane 2x16GB RAM çalıştırma

Orhan YILMAZ

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba arkadaşlar, yakınlarda bir bilgisayar toplayacağım oyun ve render için. Bütçem var ve 64 GB RAM kullanmak istiyorum. Anakartım Gigabyte Z390 Aorus Master, işlemcim i9 9900KS olacak. RAM'ler ise Corsair 2x16 GB 3200MHz CL16 dominator Platinum RGB olacak.

İlk sorum bu belleklerden 2 tane alıp 64 GB yapmanın bir riski var mı? Yani paket halinde 32 GB olarak satılan aynı üründen 2 tane alacağım. 2.sorum ise, bu şekilde kullanımda işlemci ve anakartım 4 kit 64 GB RAM'i destekliyor mu sorun yaşar mıyım? Son sorum ise Dual Channel, Quad Channel neye göre değişiyor? Hangisi daha performanslı olur?

Arkadaşlar lütfen parça önermeyin, Ryzen sistemlerin render işlemi için daha mantıklı olabileceğini biliyorum. Lütfen sadece sorduğum sorularını yanıt verin. Teşekkür ediyorum.

İlk sorum bu belleklerden 2 tane alıp 64 GB yapmanın bir riski var mı? Yani paket halinde 32 GB olarak satılan aynı üründen 2 tane alacağım.
Sıkıntı olmaz. Daha ucuza geldiği için çoğu kullanıcı bu yöntemle alışveriş yapıyor.
2.sorum ise, bu şekilde kullanımda işlemci ve anakartım 4 kit 64 GB RAM'i destekliyor mu sorun yaşar mıyım?
128 GB (yani slot başına 32 GB)'a kadar RAM desteği mevcut anakartınızda. Keza işlemciniz de 128 GB'a kadar RAM desteği sunuyor. Dolayısıyla sorun yaşamazsınız.
Son sorum ise Dual Channel, Quad Channel neye göre değişiyor? Hangisi daha performanslı olur?
Elinizdeki parçalar Quad Channel desteklemiyor. Quad Channel destekli anakartlar 8 RAM slotuna sahip oluyor. İşlemciler de İntel'in "X" serisi gibi tepe noktasındaki işlemciler oluyor. 4 RAM slotunu doldurunca Dual Channel çalışıyor mu onu bilmiyorum.

Sıkıntı olmaz. Daha ucuza geldiği için çoğu kullanıcı bu yöntemle alışveriş yapıyor.

128 GB (yani slot başına 32 GB)'a kadar RAM desteği mevcut anakartınızda. Keza işlemciniz de 128 GB'a kadar RAM desteği sunuyor. Dolayısıyla sorun yaşamazsınız.

Elinizdeki parçalar Quad Channel desteklemiyor. Quad Channel destekli anakartlar 8 RAM slotuna sahip oluyor. İşlemciler de Intel'in "X" serisi gibi tepe noktasındaki işlemciler oluyor. 4 RAM slotunu doldurunca Dual Channel çalışıyor mu onu bilmiyorum.

Teşekkür ediyorum hocam. Araştırdığım kadarıyla 4 slotu da doldursam bu kart ve işlemci ile Dual Channel oluyormuş sanırım. Bilen biri cevaplarsa içim rahatlayacak.

Teşekkür ediyorum hocam. Araştırdığım kadarıyla 4 slotu da doldursam bu kart ve işlemci ile Dual Channel oluyormuş sanırım. Bilen biri cevaplarsa içim rahatlayacak.
Az önce araştırdım. Doğru bilgidir, yayabilirsiniz :) Dual Channel olarak çalışırlar. Daha fazlası aşağıdaki konuda mevcut:

Az önce araştırdım. Doğru bilgidir, yayabilirsiniz :) Dual Channel olarak çalışırlar. Daha fazlası aşağıdaki konuda mevcut:

Hocam teşekkür ediyorum size, iyi akşamlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı