Z490 çipset ve PCI-e 4.0 sorunsalı

Mountain Lion

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Demokratik Kongo Cumhuriyeti
Merhabalar.

Yeni çıkan Z490 çipset anakartların PCI-e 4.0 desteği yok. Gigabyte'da bazı modellerde PCI-e 4.0 desteği var. Bu durumda geleceğe yönelik yatırım açısından Gigabyte almak daha mantıklı geliyor.

Kafama takıldı:
- PCI-e 4.0 desteği olan Gigabyte modelleri varken diğer marka/modeller PCI-e 3.0 ile bizi sınırlıyor, neden alınır ki?

- 11. nesil Intel işlemciler PCI-e 4.0 desteği ile geldiğinde Gigabyte'ın Z490 modellerine PCI-e 4.0 desteğine kısıtlama gelir mi?

PCI-e 4.0 destekleyen modeller ile ilgili eksiğim varsa beni düzeltin lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yıllar sonra yazacağım forumdaki arkadaşlar için z490 serisi anakartlar 11.nesil işlemcilerle tam pci express 4.0 desteğine kavuşuyor fakat 2 ekran karti varsa 1 slot pci 4.0 2 ssd yuvasi varsa 1 yuvasi pci 4.0 şeklinde kısıtlama yok yasadığım sorun nedeniyle 2 kez anakart değiştirmek zorunda kaldım biri msi biride asustu 2 sindede sorunsuz pci express 4.0 desteğim çalışıyor ben i5 11400f ile kullanıyorum hala memnunum şuan sorunsuz desteği sitesinde yazmasalarda tüm z490 serisi 11 .nesil ile aktif olarak geliyor fakat biostan ufak bir ayar yapman gerekiyor . Tam hatirlamiyorum ama kontrolcu olarak pch. Den cpu ya aliyordun pci kontrolcusunu bu sekilde pci 4.0 olarak aktif oluyor . Configurationda bi yerdeydi biosta .test etmek icin ise crystal disk info uygulamasi ile ssd pci 4.0 ise zaten orada 4.0 olarak gorunuyor . Ekran karti icin ise gpu z ye girince pci 4.0 olarak cikiyor x4 x8 x16 fazla takilmayin guc tasarrufunda oluyor ondan oyle dusuk yaziyor oyuna girince x16 ya geciyor

Geri
Yukarı