Z690 anakarta 12. nesil takınca direkt çalışır mı?

RGB fanı

Picopat
Merhaba. Sıfır sistem diziyorum anakart olarak ASUS MSI marka Z690 veya Z790 anakart düşünüyorum. İşlemci olarak 13600KF olabilir veya i7 12.nesil vesaire. Şimdi ben sistemi toplayacağım ve ilk kez starta bastığımda direkt görüntü gelir mi bunu bilmek istiyorum, sıfır sistem alacağım hani adamlar illa sıfır diyor diye sıfır ürün olmuyor bazen. Maalesef bazı satıcılar iade ürünleri sıfır gibi paketliyorlar tekrar. Vatan Bilgisayar'dan alacağım, evet sistemi sıkıntısız montajı gerçekleşen bir kasada ilk start verildiğinde ilk gelen görüntü ne olur bunun hakkında bilgi almak istiyorum. BIOS mu gelir Windows mu gelir?

Son düzenleyen: Moderatör:
1. Soru) 13. nesil bir işlemci takacaksan BIOS güncellemesi yapman gerekir. Bunun da 3 farklı çözümü var.
  • Anakartında BIOS Flashback tuşu olmalı.
  • Anakartında BIOS Flashback tuşu yoksa 12. nesil bir işlemci takıp BIOS güncellemesi yapman gerekir.
  • Anakartında BIOS Flashback tuşu yoksa ve çevrende 12. nesil bir işlemci de yoksa servise yollayıp 13. nesil işlemci desteğinin olduğu bir BIOS güncellemesi yapmalarını talep etmen gerekir.
2. Soru) 12. nesil bir işlemci yaparsan tak-çalıştır çalışacaktır.

3. Soru) Eğer depolama biriminde işletim sistemi kuruluysa Windows açılır. Aksi takdirde depolama biriminde işletim sistemi kurulu değilse BIOS ekranında kalırsın.

Bu yazdıklarım Z690 için bu arada. Z790'da 13. nesil tak-çalıştır olacaktır.

Son düzenleme:
1. soru) 13. nesil bir işlemci takacaksan BIOS güncellemesi yapman gerekir. Bunun da 3 farklı çözümü var.
  • Anakartında BIOS flashback tuşu olmalı.
  • Anakartında BIOS flashback tuşu yoksa 12. nesil bir işlemci takıp BIOS güncellemesi yapman gerekir.
  • Anakartında BIOS flashback tuşu yoksa ve çevrende 12. nesil bir işlemci de yoksa servise yollayıp 13. nesil işlemci desteğinin olduğu bir BIOS güncellemesi yapmalarını talep etmen gerekir.
2. soru) 12. nesil bir işlemci yaparsan tak-çalıştır çalışacaktır.

3. soru) eğer depolama biriminde işletim sistemi kuruluysa Windows açılır. Aksi takdirde depolama biriminde işletim sistemi kurulu değilse BIOS ekranında kalırsın.

Bu yazdıklarım Z690 için bu arada. Z790'da 13. nesil tak-çalıştır olacaktır.

Hocam merhaba şimdi ürünler 0 kapalı kutu olacağı için Z690 anakartda alabilirim bilmiyorum eğer Z690 anakart alırsam 13.nesil takarsam 0 alıyorum sonuçta eğer sisteme görüntü gelirse o işlemci kullanıldığı anlamınamı gelir

Normal 0 olansa BIOS gelir sadece diyorsunuz anladığım kadarıyla starta basacağım ilk kez hiçbir tuşa basmadan BIOS güncellemesi yapmazsam hep karşıma biosmu gelecek.

Geri
Yukarı