Z87 G45 Msi Anakartda muhtemel ram uyuşmazlığı sorunsalı

YOLO

Hectopat
Merhabalar. Bende z87 g45 anakartımın üzerinde şuan 2 adet 4'er GB ripjaws gskill 1600 mhz CL9 ram takılı bulunmakta. Bunlardan birini 2013 Eylül ayı içerisinde aldım. Diğerinide ondan yaklaşık 8-9 ay kadar önce ve kutuları halen durmakta. Geçen yaşadığım masa üstünde donma sorunları üzerine rastgele kutularına baktım ve 8-9 ay önce alınan ram'imde şu ibare vardı: ''Compatible with z77 and LGA 1155-1156 systems'' yazıyordu. Diğerinde ise benim anakart modelim ile uyumlu olduğu belirtilmişti.

Esas soruma gelicek olursam. Merak ettiğim konu şu; acaba bu 8-9 ay önce alınmış olan ram'imden kaynaklı olan bir yavaşlama sorunu mu? Mevcut acaba genel olarak sistemimde şu an için kafamda bulunan iki adet sorun teşkil edebilecek şey mevcut. Birisi bu diğeride hard disk'imin eski olması sizce bu diğerinden önce alınan ram'den kaynaklı bir sorun oluşmuş olması muhtemel mi? Birde bunu nasıl anlayabilirim? Tam olarak bu tanıyı nasıl koyabilirim? O ram'in sistemimde tam anlamıyla çalıştığı hakkında tam bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Farklı tarihlerde alınan belleklerden dolayı sorun olabilir ama bu sorun genelde mavi ekran oalrak kendinni gösterir. Tam emin olmazk için Memtest tetsi yapabilirsiniz:

https://www.technopat.net/forum/mas...usb-den-calisan-ram-bellek-test-programi.html

Bellek uyumluluğu konusunda yine en son BIOS güncellemesini yapın. Ek olarak disk ne kadar eski ? 320 GB ise değiştirin, ilk çıkan SATA disklerden olmasın.

Disk yaklaşık 4-5 yıllık bir disk en son driver tarihi hatta 2006'yı gösteriyor öyle söyliyim 320 değil 500 gb fakat 16 mb ön belleğe sahip 5400'de rpm'i mevcut bu arada mavi ekranda aldım bugün itibari ile 1 adet ve ramler ile hdd'yi kıyaslarsak ikisininde bu sorunu yaratabilitesi mevcutmudur acaba birde BIOS en güncel versiyonda değil 1 önceki versiyondaymış onuda güncelleyeceğim dediğiniz gibi ek olarak bu memtest ile ne kadar bir süre test yapmam gerekiyor 6-7 saat diyenler varda

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı