Z97 anakart RAM seçiyor

Astaryus

Hectopat
Selam arkadaşlar, Gigabyte Z97 Gaming GT anakarta sahibim. Anakartımda 3 model RAM var aldığımda böyleydi. Birisi G.Skill diğeri Corsair ve G.Skill tridentx. CL değerleri farklı ama hepsi 2400MHz 1.60v. Zaten aldım alalı sorunsuz çalışıyorlardı. Neyse bir gün OC yapıyordum 1.55 Volta kadar çıktım sorun yaşamadım. 3 gün sonra yeni bir değer denedim 1.4 de voltaj verdim. PC mavi ekran verdiği gibi tak kapandı. Buraya kadar her şey aynısı gibi. PC boot loopa takıldı sürekli olarak A1 vb kod gösteriyor en son 32 kodunu gösterip restart atıyor düzenli olarak. İnternette baktığımda CPU PCI-e intilization error diyor. Genel Z97 de bu sıkıntıyı yaşıyanlar var Gigabyte tarafında. Kimisi RAM değiştirmiş kimisi sıfırlamış ama bir şekil çözmüşler. İlk bu hatayı verdiğinde BIOS tuşunu 2'ye aldım düzeldi. RAM söküp taktım yine düzeldi. Ama artık hiçbir türlü düzelmiyor. Arkadaştan başka RAM alıp denedim bu sefer oldu açıldı geçen ki gibi biraz kullandıktan sonra bilgisayarı kapattım aynı hatayı verdi. Farklı farklı RAM'larla bir şekil açmayı başarıyorum her şey tıkırında ancak bilgisayarı kapattığımda geri açılmıyor code 32 loopa bağlıyor. Bunun sebebi nedir overclock sırasında anakart ya da işlemci zarar mı gördü acaba? Eğer anakarttansa anakartı bozuk haliyle alacak birisi var, uygun fiyattan ona vereceğim. Bunun işlemciden kaynaklı olma ihtimali var mı? Sormak istediğiniz sorular varsa cevaplarım iyi sosyaller. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim çünkü ders yapmaya başlamam lazım, eğer çözümü yoksa kapatmadan kullanacağım ancak sorunu bir şekil bulabilirsek ya da yaşayan çıkarsa çok iyi olur.

Bu arkadaş hemen hemen benimle aynı sorunu yaşıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ek olarak burada bir arkadaş aynı sorunu yaşamış, BIOS'u yeniden yazmış. Bunu nasıl yapabilirim?

Benim anakartım hangisi AMI BIOS mu yoksa diğeri mi? Direkt olarak BIOS'u güncellemeyi deneyeyim mi?

Arkadaşlar sorunu çözdüm. Biosu bir eski sürüme düşürdüm. Elimde ki bir ram bios düşürmesi sonrası çalışmamaya başladı muhtemelen uyumluluk listesinde yok bu sürümün. Şuan sistem daha rahat OC oluyor ve sorunsuz çalışıyor. Konu kilitlenebilir, boot sorunu yaşayan arkadaşlar biosu güncelleyebilir yada sürüm düşürebilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı