Z97 Gaming 7 NVM Express destekler mi?

Kadir999

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Z97 Gaming 7 anakartım var ve Samsung 950pro veya 960 EVO m.2 SSD almayı düşünüyorum ancak bir sorum var. Z97 anakart, NVM Express'i destekliyor mu? Destekler ise tam performans alabilir miyim?
Technopat'ın 2 yıl önce ki bir haberini buldum destekliyor diye onu da sizlerle paylaşmak istedim:NVM Express, MSI İle Tüm X99/Z97/H97 Anakartlarda! - Technopat
Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Sizin anakartınız için '' M.2 ve SATA Express, PCI Express 2.0 x2 arayüzü sayesinde 10Gb/sn'ye kadar transfer hızı sunuyor.'' ifadesi yer alıyor. Samsung 950 pro veya 960 EVO m.2 SSD ler kullanabilmeniz için PCI Express 3.0 x4 ( yani 32 gb/sn) arabirimine sahip olmanız gerekir. Bu teknoloji bazı güncel anakartlarda var. Anakartınızdaki arabirimle max 1000mb okuma-yazma değerlerine sahip SSD ler kullanabilirsiniz.
Eğer m2 portuna bir SSD takacak olursanız şu notada dikkat. '' * SATA5 ve SATA6 portları, M.2 portuna bir modül takıldığında devre dışı kalacaktır. ''

@Fatih ŞENGİLL Cevabınız teşekkür ederim. Ben bu konuyu emin olmak için açtım. Eğer ürün alırsam iade edemem ve elimde kalır. Technopat'ın son 960EVO incelemesinde desteklediği söyleniyor. M2 bağlantısından değil de PCI Express'den mi destekliyor? PCI Express Adaptörlü M2 mi almam lazım?
Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakartınızda 3 x PCIe 3.0 x16 slotu bulunuyor. Bu slotları kullanıp x4 hızında çalışan bir adaptör bulabilirseniz olabilir. Ancak adaptörler konusunda bir bilgim yok. O ssdleri kullanabilmeniz için bir şekilde 32 Gb/s hıza ulaşmanız gerek.

PCIe 3.0 x4 adaptörü buldum. Aklıma takılan soru ise x16 hızında çalışan ekran kartım x4 adaptörü slota taktığım zaman x12'ye mi düşer yoksa x8'e mi? Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Konu hakkında yardımcı olabilecek birisi var mı?

Murat abi takıldığım zaman hep senden yardım isterim. Sende sağolasın hep yardımcı olursun. Abi müsait olduğun zaman konuya bakabilir misin?

@Murat5038

Recep abi müsaitsen konuya bakabilir misin? Lütfen abi yardımına ihtiyacım var.

@Recep Baltaş

http://images.anandtech.com/doci/9090/z97-chipset-diagram.png?_ga=1.214054615.193375078.1491325790

Diyagramı incelerseniz grafik kartınıza ayrılan 16 hat var. PCIe x16 3.0.
upload_2017-4-8_9-23-29.png

Bu hatlar sadece ekran kartına ayrılmıştır.

PCH dan kontrol edline PCIe hatları ise 2.0 dır. 8 hat var ve her hat için 5 gb hat hızı vaat ediyor. Yani x4 hattan 20 Gb/s hız alabilirsiniz. Max hızınız 2000 megabayt\sn civarı hız alırsınız. Daha önceden de yazdığım gibi adaptörler konusunda bilgim yok.Ancak daha önce yabancı bir forumdan sizin gibi z97 chipsete sahip anakarta adaptör takıp 1180 megabayt\sn hız alan birini görmüştüm. ( SSD max hızı 1180 megabayt\sn. üzerinden )

upload_2017-4-8_9-24-54.png

Son düzenleme:
Murat abi takıldığım zaman hep senden yardım isterim. Sende sağolasın hep yardımcı olursun. Abi müsait olduğun zaman konuya bakabilir misin?

@Murat5038
Ceza verilmişti acemi bir mod tarafından o yüzden cevap verememiştim. Şimdi kontrol ettim etmeye gerek yok aslında. Sizde gerekli slot zaten var M2 olan slota takabilirsiniz. Anakart destek sayfasında alacağınız model bulunmuyor ancak destekler. Ancak Z97 çipseti düşük geldiğinden Z170 olan veya X99 ve üzeri anakartlarda tam performansı verir. İlerleyen zamanlarda sistemi yükseltiğinizde büyük ihtimal M2 slotu zaten olacak ona takarsınız sıkıntısız onda da kullanırsınız.
Yine de kanıt istersen :) ;
950 pro SSD in a Msi z97 Gaming 7 ?
MSI X99 Z97 and H97 Motherboards now support NVM Express Storage

Güncel BIOS ve UEFİ sistemde, SATA5 ve 6 slotlarını kullanmadığın taktirde kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Murat abi estağfurullah senin bilgine güvenim sonsuz. Allah razı olsun abi senden. Abi M2 slotu var evet ama 10Gb/sn'ye kadar destekliyor. Bende Samsung 960 EVO almayı düşündüğüm için hız limitine takılıyorum. Bu yüzden M2 adaptörü buldum, onun aracılığı ile kullanacağım. Takıldığım yer ise şuan benim anakartımda x16 slotuna ekran kartı takılı, onun hemen altında x8 slotu var. Oraya M2 SSD'yi takarsam ekran kartı x8'e mi düşer x12'ye mi?
@Murat5038

Murat abi vakit ayırdığın için çok teşekkür ederim. Daha önce hastalandığım için giremedim, sana ayıp oldu. Kusura bakma abi. SSD'yi alacağım, bir sıkıntı çıkarsa bu konunun altına tekrar yazarım. @Murat5038

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı