Z97 Gaming 7 Quad Channel RAM Takmak

4 kanal çalışma özelliği sadece X99 chipsetlerde vardır. Siz bu ramden 4 tane takıp kullanabilirsiniz ama 4 kanal olarak kullanamazsınız.

Mesela bir tane daha taktım diyelim dual channel oldu.4 tane takarsam hepsi ayrı ayrı mı çalışır yani dual channel daha performanslı mı çalışır?
Bir de ben bu rami tek almıştım 8GB diye aynısından takarsam kesin dual çalışır mı yoksa illa 2x8 mi almak gerekir teşekkürler cevabın için. :)
@Hugues de Payen

2*8 şeklinde almana gerek yok. Anaraktın kullanma kılavuzunda dual chanel slotları belirtilmektedir. 2. bir aynı ramden aldığınızda ve anakartta belirtilen yerlere takdığınız da dual chanel olarak çalışacaktır.

4 tane ram slotu olması demek 4 kanal çalışır demek değildir. Siz dual-kit olarak satılan belleklerden iki tane alırsınız, toplamda 4 slota takarsınız ama çalışma şekli yine çift kanal olur. Kanal demek slot demek değildir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı