Çözüldü Z97 Gaming 7 sistemde görüntü gelmeme sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Oğuz Ziya

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba bir sistem topladım montajını yaptım. Bilgisayar'a Windows kurmadan önce BIOS update yaptım. BIOS update sorunsuzca yapıldı. CMOS_CLR yaptım. Windows ve sürücülerin hepsini sorunsuzca kurdum. Hatta Wild Hunt bile oynadım yüksek FPS'de fakat MSI Gaming App programından sistemi OC MODE'a aldıktan sonra sistem Restart istedi. Restart yaptıktan sonra sistem açıldı ama ekrana görüntü gelmedi tekrar CMOS_CLR yaptım sistem açıldı. CPU TEMP programını kullanıp ısıya baktım fakat CPU TEMP programı açıkken sistem tıkanmaya başladı. Mecburen Restart attım, fakat yine ekrana görüntü gelmedi. Sistemi topladığım yere götürdüğümde montaj doğru dediler. Tekrar BIOS update yaptılar tekrar Windows kurdular 3-4 saatlik test sonucunda sistemde bir sorun görmediklerini söyledir. Hala sistem onlarda yarın alacağım. Sorun şu ki OC MODE'a aldığımda bazen açılıyor bazen açılmıyor. Bazen sıradan bir resette bile görüntü gelmiyor ekrana. Bu sorun sizce neden kaynaklanıyor olabilir?

İnternette araştırırken Statik Elektrik'ten olabileceğini okudum. Montajı kendim yaptığım için sisteme statik elektrik yüklemiş olabilir miyim? Son soru olarakta, o kadar oyun oynadım 3d Mark Fire Strike'tan 10k puan aldım. Sistemin herhangi bir parçasında sorun olsa oyun sırasında veya test sırasında tıkanır diye düşünüyoroum sizce anakart, ram, işlemci, ekran kartı gibi parçalarda sorun olabilir mi ? Sorun neden kaynaklanıyor olabilir ?

NOT: Ekran gelmediğinde bazen klavye de çalışmıyor.

Sistem:
  • MSİ Z97 Gaming 7
  • Intel i7 4790K
  • Corsair Vengeance 1600Mhz 8 GB
  • Asus Gtx 970 Strix
  • Samsung 850 Evo 120 GB SSD
  • WD Caviar Blue 1TB
  • 650Watt PSU 80+

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ankarada'da MSI servisine kendimiz birakabiliyor muyuz anakarti?

Bu arada eklemeyi unutmusum yeni aklima geldi. Sistem acilirken anakart uzerinde ve ekranin sag alt kisminda a2 ve 9c yaziyoe bunlarin IDE ve USB hata kodlari oldugunu duydum ekrana ara sira goruntu gelmemesinin sebebi bunlar olabilir mi ? Nasil cozebilirim bu hata kodlarini?

Arkadaşlar tuhaftır ama Mouse ve Klavyeyi USB 2.0'dan çıkarıp USB 3.0'a taktım sorun çözüldü sanırım. Birkaç kez reset attım sisteme ekrana görüntü gelmediği olmadı hiç hemde OC'li halde kullanıyorum. Zaten ekrana görüntü gelmediğinde klavye de çalışmıyordu. Böyle bir sorun baya mantıksız geldi bana ama gerçekten düzeldi sanırım. Böyle bir sorunu daha önceden yaşayan var mı aranızda ya da başkalarından duydunuz mu ?
OC yapmadan bu sorunla karsilastim mi tam net hatirlamiyorum ama sanirim karsilastim. Anakartta bir ariza var diye dusunmustum ben yada BIOS update'i yanlis mi yaptim acaba?

Ben de yaklaşık 4 hafta önce BIOS update yapmıştım. Ekrana görüntü gelmemişti. Vatana geri götürmüştüm BIOS'u çöktürdüğümü söylemişlerdi. O zaman anakartım garantiye gitti geldi filan. Umarım böyle değildir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslinda tuhaf olanda bu bazen goruntu geliyor bazen gelmiyor anlamis degilim hic gelmese direk yollarim garantiye. Dun aldigim yere biraktim bugun ugradim sorunsuz calisiyor dediler. Anlamis degilim.

Sizce bu sistemdeki herhangi bir parcada ariza yok mu ? Sorun yazilimsal mi ?

OC Genie özelliğini bende kullanıyorum. 4.4 Ghz hızında 1.216v veriyor. Senin sisteminde verdiği voltaj düşük olduğundan dolayı hata alıyor olabilirsin. Ek olarak anakartında Dual BIOS bulunuyor. Bilgisayar kapalıyken anakartın üstündeki switch yardımı ile diğer BIOS'a geçiş yapabilirsin. Fakat sorunun BIOS'ta olmadığını düşünüyorum.

Iyice moralim bozulmaya basladi yeni aldigim bir sistemde boyle sorunlar yasamam moralimi bozdu. Ram ve islemci testleri yapmislar aldigim yerde 4 saat boyunca test sonuclari basariliymis.Biosu tekrar yuklemis tekrar windows yuklemis bir kere bile yasamamis goruntu gelmeme olayini bakalim yarin alacagim sistemi olmazsa garantiye yollayacagim fakat aldigim yer sorunu belirlemeden yollayamayiz diyorlar. Benim direk MSI servisine birakmam mumkun mu ?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı