Z97 GAMING anakarta Samsung 500GB 970 Evo SSD takılır mı?

denizakkus

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Ben M.2 SSD’ye geçmeyi düşünüyorum. Almak istediğim SSD: Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma / 3200 MB yazma), anakartım ise MSI Z97 GAMING 3. internette bazı yerler destekliyor diyor. Belirli hızlara kadar bazı yerlerde desteklemiyor diyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Bir de anakartımın özelliklerinden baktım da şunlar ne anlama geliyor;

M.2 portu M.2 SATA 6Gb/s modülü destekler.
- M.2 portu M.2 PCI-e modülleri 10Gb/sn hıza kadar destekler **
- RAID 0, RAID1, RAID 5 ve RAID 10*** desteği.
- Intel® Smart response Technology, Intel® Rapid start Technology ve Intel® Smart connect Technology**** desteği.

* SATA5 ve SATA6 portları, M.2 portuna bir modül takıldığında devre dışı kalacaktır.
** M.2 PCI-e arayüzü yalnızca UEFI ROM desteği sunar. Legacy opsiyonu desteklenmez.
*** M.2 PCI-e arayüzü RAID 0, RAID1, RAID 5 ve RAID 10 desteklemez.

Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Ben M.2 SSD’ye geçmeyi düşünüyorum. Almak istediğim SSD: Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (3500 MB okuma / 3200 MB yazma), anakartım ise MSI Z97 GAMING 3. internette bazı yerler destekliyor diyor. Belirli hızlara kadar bazı yerlerde desteklemiyor diyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Bir de anakartımın özelliklerinden baktım da şunlar ne anlama geliyor;

M.2 portu M.2 SATA 6Gb/s modülü destekler.
- M.2 portu M.2 PCI-e modülleri 10Gb/sn hıza kadar destekler **
- RAID 0, RAID1, RAID 5 ve RAID 10*** desteği.
- Intel® Smart response Technology, Intel® Rapid start Technology ve Intel® Smart connect Technology**** desteği.

* SATA5 ve SATA6 portları, M.2 portuna bir modül takıldığında devre dışı kalacaktır.
** M.2 PCI-e arayüzü yalnızca UEFI ROM desteği sunar. Legacy opsiyonu desteklenmez.
*** M.2 PCI-e arayüzü RAID 0, RAID1, RAID 5 ve RAID 10 desteklemez.

Birinci senin anakartinda ekstra SATA'lar ile M.2'nin aynı PCI-e yoluna bağlı olduğunu yani M.2 takarsan SATA kullanamayacağını. Ikinci zaten her PCI-e M.2'sinde olmayan AHCI kontrolcü yüzünden legacy yani 2010 öncesi Windows kullanamayacağıni (yeni olsa bile UEFI yazdiracaksin) gösterir. Üçüncü ise anakartinda bir M.2 slotu olduğu için RAID'in (2 sabit diski bir disk gibi gösterme) olmadigini söylüyor.

Eğer özel olarak M.2 SSD kullanmak istemiyorsanız almayın. Normal 2.5" SATA SSD alın. Çünkü sizin anakartınızda yer alan M.2 portu teorik olarak en fazla 1250 MB/s okuma-yazma hızına izin veriyor. Pratik olarak da 800-1000 MB/s arası bir değer alırsınız. Alacağınız M.2 SSD'nin gerçek hızını elde edemezsiniz. Yani 3000 MB/s okuma-yazma hızlarına ulaşmanız mümkün değil. Bunun için arabirim hızınızın 32 Gb/s olması lazımdı(sizin ki 10 Gb/s). Yine de aldığınız zaman 2.5" SSD modelinden daha hızlı çalışacaktır ama aradaki fiyat farkına değecek bir artış olmaz. Günlük kullanımda ve oyunlarda aradaki hız farkını hissetmezsiniz. O yüzden kişisel görüşüm daha fazla para ödemeye değmez.

Tam hızında sorunsuz kullanmak istiyorsan böyle bir ürün alabilirsin. M.2 SSD slotuna takıp kullanabilirsin ama az performansa fazla para ödemiş olursunuz. Bilgisayarın hızlı açılması için alacaksanız Samsung 860 EVO alın buyurun karşılaştırma testi.
Dostum senin dediğin kart olayını filan araştırdım ve mantıklı geldi. Anladığım kadarıyla böyle bir kartla M2 SSDde sorunsuz en yüksek performansı yakalayabiliyormuşuz. Ama kafamı karıştıran bir şey oldu PCI olayı anlayabileceğim bir şekilde anlatma şansın var mı? Yani benim anakartım destekliyor mu?

Dostum senin dediğin kart olayını falan araştırdım ve mantıklı geldi. Anladığım kadarıyla böyle bir kartla M.2 SSD'de sorunsuz en yüksek performansı yakalayabiliyormuşuz. Ama kafamı karıştıran bir şey oldu PCI olayı anlayabileceğim bir şekilde anlatma şansın var mı? Yani benim anakartım destekliyor mu?

Destekler ama hızı yavaş olur yine de SATA SSD'ye göre daha hızlı olur tam performans için çevirici alın.

Geri
Yukarı