Z97 ve X79 Chipset Farkları

Şeref Akın

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Merhaba arkadaşlar bir bilgisayar toplayacaktım ve öneri için buraya bir başlık açtım ve bu işlerin okadar da kolay olmadığını anlamış bulunmaktayım ve bilmediğim çok şey varmış... :)

Acaba nedir bu chipsetler arasındaki farklar? Bilgisayarın hızını nasıl etkiler? Ben bir mimarım ve benim için Render (3 boyutlu modellerin gerçekçi görünüşünü almak) işlemi haricinde çok güçlü bir ekran kartı pek lazım değil açıkçası (O da 40 yılda bir). Mimari çizim (CAD ve BIM) için yanlış bilinen bir şey bu.

Benim bu başlıkta aradığım net cevap şunlar:
1-Z97 ve X79 Chipset'lerin farkları
2-Hızlı bir; işlemci - HDD ya da SSD - RAM ve tutarlı Save Aslar için hangi chipsetten başlamalıyım?
3-Z97 ve X79 chipsetlere aynı ramleri takıyoruz ve benim çalıştıracağım programlar sürekli anlık komutlara tepki veriyor, bunun için çok iyi işlem gücü ve anlık tepki lazım. Bunun için hangi chipset'i tercih etmeliyim.
4-Bu chipsetlerin Max. Ekran çözünürlüğüne bir desteği söz konusu mudur?

Sayın meslektaşım ;

1) Z97 ; Bmw 320d ise X79 M3'tür. Z97 çift kanal bellek destekler, X79 dört kanal bellek destekler. Z97 chipset destekli işlemcilerde 16 tane pci ekspress bağlantı sayısı vardı. X79 chipset uyumlu işlemcilerde 40 tane pci ekspress hattı sayısı desteği vardır.

Oyun oynamak isteyen adam, tek ekran kartı kullanacaksa, o kartı besleyen bir işlemci alıp Z97 tercih ediyor. Kabaca yönelim bu şekilde. SLI yapanlar için durum bütçeye ve isteğe göre değişir.

Z97 sistem kurup iki ekran kartı taktığında kartları X8 + X8 şeklinde bağlamak zorunda kalırsın, oyunlarda düşük bir miktar performans kaybına yol açıyor. Ama diğer programlarda çok daha büyük darboğaz yapıyor. Octane render mesela.

Ben mimari çalışmalarda GPU tabanlı program kullandığım için en güçlü tek GPU'ya yöneliyorum.

2) Bu sorunun cevabı ; yüksek frekans ve kabul edilebilir gecikme süreli bellekler. Tercihen 840 Pro serisi SSD. 6 ve 8 çekirdek işlemci seçeneği olduğu için X99 chipset. X79 veya X99 almalısınız çünkü dört kanal bellek ve extreme özellikle işlemciler ile çalışıyor.

X99'da Rampage V ile RamDisk özelliği sayesinde SSD'den 10 kat daha hızlı program kullanabilirsin. Daha önce bir çok chipset ve modelde vardı zaten.

3) Bu konuda QPI özellikli işlemci kullanman gerekiyor. Ya XEON alacaksın ya da Exteme i7 alacaksın. Standardın üstünde hızlı bağlantı sunabilmek için QPI özellikli işlemci şart. Yani ya X79 ya da X99 almalısın.

4) Maksimum ekran çözünürlüğü ekran kartına göre belirlenir.

Ek olarak ; Bütçenizi ve kullanacağanız programları ve render motorlarına kadar ayrıntılı bir açıklama yaparsanız en doğru tercihi yapmanız için yardımcı olmaya çalışacağım.

Sayın meslektaşım ;

1) Z97 ; Bmw 320d ise X79 M3'tür. Z97 çift kanal bellek destekler, X79 dört kanal bellek destekler. Z97 chipset destekli işlemcilerde 16 tane pci ekspress bağlantı sayısı vardı. X79 chipset uyumlu işlemcilerde 40 tane pci ekspress hattı sayısı desteği vardır.

Oyun oynamak isteyen adam, tek ekran kartı kullanacaksa, o kartı besleyen bir işlemci alıp Z97 tercih ediyor. Kabaca yönelim bu şekilde. SLI yapanlar için durum bütçeye ve isteğe göre değişir.

Z97 sistem kurup iki ekran kartı taktığında kartları X8 + X8 şeklinde bağlamak zorunda kalırsın, oyunlarda düşük bir miktar performans kaybına yol açıyor. Ama diğer programlarda çok daha büyük darboğaz yapıyor. Octane render mesela.

Ben mimari çalışmalarda GPU tabanlı program kullandığım için en güçlü tek GPU'ya yöneliyorum.

2) Bu sorunun cevabı ; yüksek frekans ve kabul edilebilir gecikme süreli bellekler. Tercihen 840 Pro serisi SSD. 6 ve 8 çekirdek işlemci seçeneği olduğu için X99 chipset. X79 veya X99 almalısınız çünkü dört kanal bellek ve extreme özellikle işlemciler ile çalışıyor.

X99'da Rampage V ile RamDisk özelliği sayesinde SSD'den 10 kat daha hızlı program kullanabilirsin. Daha önce bir çok chipset ve modelde vardı zaten.

3) Bu konuda QPI özellikli işlemci kullanman gerekiyor. Ya XEON alacaksın ya da Exteme i7 alacaksın. Standardın üstünde hızlı bağlantı sunabilmek için QPI özellikli işlemci şart. Yani ya X79 ya da X99 almalısın.

4) Maksimum ekran çözünürlüğü ekran kartına göre belirlenir.

Ek olarak ; Bütçenizi ve kullanacağanız programları ve render motorlarına kadar ayrıntılı bir açıklama yaparsanız en doğru tercihi yapmanız için yardımcı olmaya çalışacağım.
Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim sayın meslektaşım...
Bütçem maximun 4000₺, Allplan'a doğru geçiş yapacağım yakın zamanda aktif olarak AutoCAD ve Revit Architecture kullanıyorum. Revit'e adapte olarak Lumion kullandığım da oluyor.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Minnettarım...

Lumionda çok fazla obje eklemek için vram gerekiyor, şehir tarzında bütük proje yapacaksanız önce vram'e bakın. Daha sonra kartın işlem gücüne (tflops) ve reel benchmark oyun testlerine bakın.

Rica ederim paylaşmak erdemdir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı