Zalman N5 MF vs MSI Vampiric 011C

EBD

Hectopat
Arkadaşlar merhaba.
Elimde iki adet kasa var ve ikisinden birine sistem kuracağım, hava akışı anlamında hangisi daha iyi bunu size sormak istedim.
Aslında kurup deneyedebilirdim ama biraz titiz biriyim kablolama vesaire çok uğraşacağım için, bir sormak istedim.
Kasaların teknik olarak neredeyse her şeyine hakimim aslında bayağı bir araştırdımda ancak net bir sonuca varamadım tecrübelerinizden yararlanmak istiyorum.
Birisi Zalman N5 MF.

N5 MF_ENG_01_200122.jpg

- Ön ve üst kısımlar mesh yapıda.
- Yan kapak pleksi.
- 3 kilo civarında bir ağırlığı var.
- MSI'a nispeten daha ince yapıda bir kasa.
- Üst 3 ön 3 alt 2 ve arka kısımda 1 fan destekliyor yani toplamda 9 fan destekliyor.
- Fan desteği 120mm.

Diğeri MSI MAG Vampiric 011C.

vampiric-011C-water-cooling.png
- Ön kısım metal yanlarında hava için ızgaraları var, üst kısım mesh yapıda.
- Yan kapağı cam
- 7 kilo civarında bir ağırlığı var
- Enine daha geniş bir boyutu var
- Ön 3 üst 2 ve arka kısımda 1 olmak üzere 6 fan destekliyor
- Zalman'dan farkı ön ve üst kısımlarda 140mm fan destekliyor.

Mümkün olan en iyi hava soğutmalı sistemi kurmak istiyorum. Aslında sorum tam olarak şu Zalman kasaya sistemi kurup 9 fanı da düzgün bir hava akışıyla mı kursam yoksa MSI kasaya sistemi kurup ön ve üst kısma 140mm fan taksam daha iyi olur? İşlemci odaklı bir sistem olacak mümkün olan en iyi soğutmayı sağlayabilmem için başka bir öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci için soğutucu çözümünüz ne olacak? Bu arada malzeme kalitesi açısından MSI önde gibi.

Son düzenleme:
Şimdi işlemciyi sadece kasa faniyla soğutmayı düşünüyorsaniz yanılıyorsunuz. Şöyle diyim benim 11400f işlemci 90 derece idi mecbur işlemci soğutucu aldım. Kasa faniyla olacak iş değildi yani. Zalman n5 kullanmış biri olarak konuşuyorum kablolama konusunda sıkıntılı kasa. Dar da bir kasa. Yan cam değil. Sırf darlığından ve kablolamasi kötü olduğundan değiştirdim ben o kasayı. Dahili fanlarından da pek birşey beklemeyin.

İşlemci için soğutucu çözümünüz ne olacak? Bu arada malzeme kalitesi açısından MSI önde gibi.

Şimdi işlemciyi sadece kasa faniyla soğutmayı düşünüyorsaniz yanılıyorsunuz. Şöyle diyim benim 11400f işlemci 90 derece idi mecbur işlemci soğutucu aldım. Kasa faniyla olacak iş değildi yani. Zalman n5 kullanmış biri olarak konuşuyorum kablolama konusunda sıkıntılı kasa. Dar da bir kasa. Yan cam değil. Sırf darlığından ve kablolamasi kötü olduğundan değiştirdim ben o kasayı. Dahili fanlarından da pek birşey beklemeyin.

İşlemci soğutucusu için ayrı bir araştırma yapmayı düşündüm. Sizin öneriniz ne olurdu? Aklımda sağlam bir kule tipi soğutucu veya bir AIO sıvı soğutma almak var.

İşlemci soğutucusu için ayrı bir araştırma yapmayı düşündüm. Sizin öneriniz ne olurdu? Aklımda sağlam bir kule tipi soğutucu veya bir AIO sıvı soğutma almak var.
Ben id-cooling se224 aldım. Zaten forumda en çok önerilen kule tipi soğutuculardan biridir. Oyunlarda Max 50 dereceyi gördü oda anlık hemen düşüyor zaten. Ortalama 45-50 arası kısacası çok güzel tavsiye ederim. Sıvı soğutucuyu gerek yok.

Arctic eSports 34 Duo şu anda indirimde ama N5MF, en fazla 158 mm'lik işlemci soğutucu destekliyor. MSI ise 167 mm. 34 Duo ise 158,8 mm olmalı.

SE 224XT olursa, iki kasaya da uyacaktır. O da 154 mm olmalı.

Geri
Yukarı