Zalman z3 Plus Fan Kontrol Çalışmıyor

mmucahitsrdm

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Aşağıdaki konuda belirttiğim sistemi topladım. Ancak montajı kendim yaptığım için bir sorum olacak sizlere.
[Alındı] i5 4960 ve MSİ GTX 970

Aidata 64 programlı ile fan hızlarına baktım ancak kasadaki ''fan control'' düğmesine bastığımda hiçbir değişiklik olmuyor. Anakartın üstünde(Msi pc-mate z97 3000mhz anakart) ''sysfan'' adında bir giriş var ama 4 tane ucu var. Kasadaki fanların kablosundaki uçta ise 3 giriş var. Bende diğer taraflara ''sysfan 2'' girişlere bağladım bunları. ''sysfan'' harici girişlerde 3 tane uç var. Toplam 3 tane fan var ve bende 3'lü girişlere bağladım 4'lü giriş boş kaldı. Fanlar çalışıyor ama hızlarını değiştiremiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhaba, iyi günler. Bende iki gün önce yeni, son sistem bir bilgisayar topladım. Kasayıda sizinki gibi ekran kartından dolayı Zalman Z3 Plus aldım. Ve maalesef dediğiniz gibi fanlar acayip bir şekilde ses çıkarıyor ve çok rahatsız ediyor. Kasayı almadan önce çok olumlu ve çok sessiz çalıştığına dair yorumlar okumuştum ama sesi duyunca şaştım kaldım. Benimde fan tuşum çalışmıyor. Acaba siz bir çözüm bulabildiniz mi? Teşekkürler.

Yukarıdaki 2 fandan gelen ince uçlu fan kablolarını fan kontrolcüsünün içine taktım birbirlerine tam oturuyo ve o sayede çalıştı üst 2 fan. Ama low ve high arasında fanlarda gram değişme yok. Nedenini anlayamadım.

Yukarıdaki 2 fandan gelen ince uçlu fan kablolarını fan kontrolcüsünün içine taktım birbirlerine tam oturuyo ve o sayede çalıştı üst 2 fan. Ama low ve high arasında fanlarda gram değişme yok. Nedenini anlayamadım.
Ya doğrusu ben daha kasanın içini fanlar için açmadım da. Olacak gibi değil bu ses. Özellikle oyun yüklerken ve oynarken adete uçak motoru gibi ciddi manada bir ses çıkarıyor. Türkiye forumlarındada buna benzer sorunu olanı bulamadım Bir bura çıktı. Onda da çözümü bulsak müthiş oalcak.

Bende Zalman Z3 Plus kasaya sahibim. Kasanin icinde 4 tane fan ile geliyor. Bir tane fanda ben kendim ekledim. Usteki 2 fani kablosunu fan kontrolcusune bagladim. Sanirim degisen bisey yok. Yanlis mi bagladim acaba :/

Bende de aynı sorunlar var. Ön fan çalışıyor ama mavi led çalışmıyor. Üst 2 fanıda fan kontrolcüsüne bağladım ama onlarda çalışmıyor. Anlayan, bilen biri yardımcı olursa iyi olur.

Bende bu kasadan kullanıyorum psudan molex çıkışı yok ve fan kontrolü için gerekli 2 bağlantı kablosunu fanlara bağladığımda fanlar hiç çalışmıyor sorun nedir acaba ve molex bağlantısı gerekli mi ?

Konuyu hortlatmak gibi olucak ama işin sırrı geniş molex kablolarında. PSU'dan gelen molex--< Kasadan gelen molex --> Ön Fandan gelen molex olucak şekilde takılırsa tüm fanlar çalışır. Yabancı forumlarda okumuştum. Ama fan kontrolcüsü dandik açıkçası. Aç-kapa pek bir şey fark etmiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı