Zaman çarkı dizisi, kitabı, filmleri hakkında düşünceleriniz nedir?

Fantastik edebiyatta başyapıt denilebilecek bir seri olan "zaman çarkı" serisinin Amazon tarafından çekilen dizisi kasım ayında çıkıyor.
Ayrıca efsaneler çağını konu alan 3 filmlik bir serisi daha yapılacak sinemalarda.

Sizce nasıl olacaktır bu dizi ve film?
Kitabın verdiği tadı verebilecek mi acaba çok meraktayım cidden :D

Fantastik edebiyatta başyapıt denilebilecek bir seri olan "zaman çarkı" serisinin Amazon tarafından çekilen dizisi kasım ayında çıkıyor.
Ayrıca efsaneler çağını konu alan 3 filmlik bir serisi daha yapılacak sinemalarda.

Sizce nasıl olacaktır bu dizi ve film?
Kitabın verdiği tadı verebilecek mi acaba çok meraktayım cidden :D
Ne yazık ki ülkemizin ekonomik durumunun da etkisi ile çok bilinen bir eser değil. Uzun bir seri olması ve fiyatlar çoğu kişinin gözünü korkutuyor.

Fantastik olarak ilk okuduğum eser Yüzüklerin Efendisi olmuştu. Daha sonra Filmin çıkmasını sabırsızlıkla beklemiştim. Filmler çok iyi orası ayrı ama kitaba göre değerlendirdiğimde ne yazık ki pek iyi sayılmazlar. Kitaba göre uyarlamak her zaman zordur. Aynı şekilde ekrana taşımaya çalışılırsa iş güzel olamaz. Kitapta yapılan anlatım ile sinema ya da TV anlatımı çok farklı şeyler. Ekrana taşırken de mecburen oranın kurallarına göre değişiklikler kaçınılmaz oluyor.

Tüm bunlardan yola çıkarsak kitaba göre bir çok farklılık kesin göreceğiz. Burada ümit edeceğimiz şey Yüzüklerin Efendisi gibi başarılı şekilde bunu yapabilmeleri olacaktır. Bana göre özellikle kasmadıkları sürece vasat üstü bir iş rahatlıkla çıkar. Birazcık eforla da çok güzel bir eser yapabilirler.

Artık az bir zaman kaldı sayılır. Bir fragman yakında gelirse rahatça yorumlayabiliriz. En büyük avantajımız bu dizinin nasıl olduğuna göre izleyici Yüzüklerin Efendisi dizisinden beklentisini oluşturacaklar. Bu nedenle Zaman Çarkı için fazlasıyla yoğun çalışacaklardır.

Ne yazık ki ülkemizin ekonomik durumunun da etkisi ile çok bilinen bir eser değil. Uzun bir seri olması ve fiyatlar çoğu kişinin gözünü korkutuyor.

Fantastik olarak ilk okuduğum eser Yüzüklerin Efendisi olmuştu. Daha sonra filmin çıkmasını sabırsızlıkla beklemiştim. Filmler çok iyi orası ayrı ama kitaba göre değerlendirdiğimde ne yazık ki pek iyi sayılmazlar. Kitaba göre uyarlamak her zaman zordur. Aynı şekilde ekrana taşımaya çalışılırsa iş güzel olamaz. Kitapta yapılan anlatım ile sinema ya da TV anlatımı çok farklı şeyler. Ekrana taşırken de mecburen oranın kurallarına göre değişiklikler kaçınılmaz oluyor.

Tüm bunlardan yola çıkarsak kitaba göre birçok farklılık kesin göreceğiz. Burada ümit edeceğimiz şey Yüzüklerin Efendisi gibi başarılı şekilde bunu yapabilmeleri olacaktır. Bana göre özellikle kasmadıkları sürece vasat üstü bir iş rahatlıkla çıkar. Birazcık eforla da çok güzel bir eser yapabilirler.

Artık az bir zaman kaldı sayılır. Bir fragman yakında gelirse rahatça yorumlayabiliriz. En büyük avantajımız bu dizinin nasıl olduğuna göre izleyici Yüzüklerin Efendisi dizisinden beklentisini oluşturacaklar. Bu nedenle zaman çarkı için fazlasıyla yoğun çalışacaklardır.

Ülkenin ekonomik durumu sebebiyle bende kaçak yoldan e-kitap olarak okudum (gözlük takıyorum bu seri yüzünden 😂)

Dediğiniz gibi filmleri iyi oluyor ama kitaba göre daha kötü oluyorlar genel olarak, en çok merak ettiğim kısım kitaptaki saidin ve saidar "örgü"lerini nasıl yapacaklar.
Kitapta fazla soyut öge olduğu için zor olacağını düşünüyorum ama yapan şirket "Amazon" olduğu için altından kalkabilirler diye umuyorum :)

Ayrıca "Efsaneler Çağı"nı anlatan 3 filmin fiyasko olmamasını umuyorum çünkü serinin Türkçeye çevirisi yapılmayan ara kitaplar dahil tüm kitaplarını toplayınca bile efsaneler çağı hakkında 1 filmlik hikaye anca çıkıyor , çıkmıyor.

Düzgün işlenebilirse kesinlikle Yüzüklerin Efendisi, Game of Thrones gibi yapımlara kafa tutabilecek bir seri.

Ülkenin ekonomik durumu sebebiyle bende kaçak yoldan e-kitap olarak okudum (gözlük takıyorum bu seri yüzünden 😂)

Dediğiniz gibi filmleri iyi oluyor ama kitaba göre daha kötü oluyorlar genel olarak, en çok merak ettiğim kısım kitaptaki saidin ve saidar "örgü"lerini nasıl yapacaklar.
Kitapta fazla soyut öge olduğu için zor olacağını düşünüyorum ama yapan şirket "Amazon" olduğu için altından kalkabilirler diye umuyorum :)

Ayrıca "Efsaneler Çağı"nı anlatan 3 filmin fiyasko olmamasını umuyorum çünkü serinin Türkçeye çevirisi yapılmayan ara kitaplar dahil tüm kitaplarını toplayınca bile efsaneler çağı hakkında 1 filmlik hikaye anca çıkıyor , çıkmıyor.

Düzgün işlenebilirse kesinlikle Yüzüklerin Efendisi, Game of Thrones gibi yapımlara kafa tutabilecek bir seri.
Ben de ilk olarak e-kitap olarak edindim ve seriyi o şekilde okudum. Daha sonra kitapçıda çalıştığım dönem tüm seriyi tedarikçilerimizden getirtmek için uzun zaman harcadım. En son 6. kitap yeniden basılınca seriyi tamamladım. Şu an ikinci tura dönüyorum.

Büyü konusunda örgüleri bir şekilde hallederler. Güce dokunma ve büyü yaparkenki hareketleri oyunculara bırakmışlar açıklamalarına göre. Yani bazı kişiler bazı hareketlerle yaparken bazısı hiç hareketsiz iken büyü yapabilirler. İzleyince nasıl durduğunu değerlendiririz. Amazon için önemli bir sınav olacak o nedenle umutlu bakıyorum ben.

Efsaneler Çağı'na gelirsek çok fazla bilgi olmaması daha iyi. Senaristler için daha kolay olur. Yüzüklerin Efendisi dizisi de elimizde genel bilgiler dışında hiç bir şey bulunmayan 2. çağda geçiyor ki bunun avantajıyla detaylandıracaklar. Hareket alanları genişlemiş oluyor.

Bana göre biraz olsun düzgün işlense ortalığı yıkabilecek bir eser. İçerik olarak çeşitliliği çok fazla. Büyü var, farklı ırk ve kültürler var (oyuncu seçiminde zorlama eklemelere gerek bırakmıyor), taht oyunu ve entrikalar var, çok güzel dövüşler var. Daha ne olsun?

Ben de ilk olarak e-kitap olarak edindim ve seriyi o şekilde okudum. Daha sonra kitapçıda çalıştığım dönem tüm seriyi tedarikçilerimizden getirtmek için uzun zaman harcadım. En son 6. kitap yeniden basılınca seriyi tamamladım. Şu an ikinci tura dönüyorum.

Büyü konusunda örgüleri bir şekilde hallederler. Güce dokunma ve büyü yaparkenki hareketleri oyunculara bırakmışlar açıklamalarına göre. Yani bazı kişiler bazı hareketlerle yaparken bazısı hiç hareketsiz iken büyü yapabilirler. İzleyince nasıl durduğunu değerlendiririz. Amazon için önemli bir sınav olacak o nedenle umutlu bakıyorum ben.

Efsaneler çağı'na gelirsek çok fazla bilgi olmaması daha iyi. Senaristler için daha kolay olur. Yüzüklerin Efendisi dizisi de elimizde genel bilgiler dışında hiçbir şey bulunmayan 2. çağda geçiyor ki bunun avantajıyla detaylandıracaklar. Hareket alanları genişlemiş oluyor.

Bana göre biraz olsun düzgün işlense ortalığı yıkabilecek bir eser. İçerik olarak çeşitliliği çok fazla. Büyü var, farklı ırk ve kültürler var (oyuncu seçiminde zorlama eklemelere gerek bırakmıyor), taht oyunu ve entrikalar var, çok güzel dövüşler var. Daha ne olsun?

Bende ilk olarak geçen yıl nisan gibi başlayıp mayıs'ın sonunda bitirmiştim seriyi (çok sarmıştı beni 😅)
O sıra LGS'ye çalışıyordum, günde 7 saat ders çalışıyorsam 8 saat kitap okuyordım o derece sevmiştim.
Bu yılın başında 2. kez döndüm, serinin dizisi başlayınca okumaya tekrar başlamak istiyorum bende (dizinin ilerlemesi ile aynı hızda okuyacağım)

Efsaneler çağının 3 filmi içinde ben mutlaka "Lews Therin" vs "Ishamael" görmek istiyorum, kitabı okurken fazlasıyla içimde kaldı "Ejder" ile "Umuda İhanet Eden"in adamakıllı savaşmaması :D
Ayrıca dediğiniz gibi kısıtlama olmaması daha iyi olur senaristler için.
Ama keşke o filmlerin hikayesi yazılırken brandon sanderson katkıda bulunsa, böylece "efsaneler çağı" hakkındaki bilgiler daha oturaklı ve düzgün bir şekilde olur.
Tabii bunun olur/olmazlığını bilmiyorum çünkü sinematik/dizi evreni ile pek aram yok, Harry Potter serisinin bile filmlerini izleyememiştim kitaba göre çok kötü gelmişti bana.
Yakında Yüzüklerin Efendisi'ni izlemeyi planlıyorum.

Hocam + olarak saydıklarınıza ek olarak ayrıntısı verilmeyen ve her biri kendi başına bile büyük hikayeye sahip olan olaylar var. Örneğin Yüzyıl Savaşları, Gölge Savaşları, Malkier ve Yıkılışı , Kırılış...
(İsimler hatalı olabilir en son 6-7 ay önce okudum seriyi 😅)
Bu liste uzar gider daha 😅

Bende ilk olarak geçen yıl nisan gibi başlayıp mayıs'ın sonunda bitirmiştim seriyi (çok sarmıştı beni 😅)
O sıra LGS'ye çalışıyordum, günde 7 saat ders çalışıyorsam 8 saat kitap okuyordım o derece sevmiştim.
Bu yılın başında 2. kez döndüm, serinin dizisi başlayınca okumaya tekrar başlamak istiyorum bende (dizinin ilerlemesi ile aynı hızda okuyacağım)

Efsaneler çağının 3 filmi içinde ben mutlaka "Lews Therin" vs "Ishamael" görmek istiyorum, kitabı okurken fazlasıyla içimde kaldı "Ejder" ile "Umuda İhanet Eden"in adamakıllı savaşmaması :D
Ayrıca dediğiniz gibi kısıtlama olmaması daha iyi olur senaristler için.
Ama keşke o filmlerin hikayesi yazılırken brandon sanderson katkıda bulunsa, böylece "efsaneler çağı" hakkındaki bilgiler daha oturaklı ve düzgün bir şekilde olur.
Tabii bunun olur/olmazlığını bilmiyorum çünkü sinematik/dizi evreni ile pek aram yok, Harry Potter serisinin bile filmlerini izleyememiştim kitaba göre çok kötü gelmişti bana.
Yakında Yüzüklerin Efendisi'ni izlemeyi planlıyorum.

Hocam + olarak saydıklarınıza ek olarak ayrıntısı verilmeyen ve her biri kendi başına bile büyük hikayeye sahip olan olaylar var. Örneğin Yüzyıl Savaşları, Gölge Savaşları, Malkier ve Yıkılışı , Kırılış...
(İsimler hatalı olabilir en son 6-7 ay önce okudum seriyi 😅)
Bu liste uzar gider daha 😅
Hele bir dizi tutsun, gelecek filmler de iyi çıksın daha çok hikayeyi konu alan yapımlar gelebilir zamanla. Dizi projesinde zaten hem yazarın eşi hem de Sanderson katkıda bulunuyorlar. Belki film için de danışman olarak yer alırlar. Sanderson'a danışmanlık için teklif götürseler zaten hemen kabul eder. Kendi kitaplarının da film ve dizi yapılmasını istiyor diye biliyorum. Hatta kimse temasa geçmedi ben de kendim senaryo yazmaya başladım demişti bir söyleşisinde yanlış hatırlamıyorsam.

Yeni konular

Geri
Yukarı