İnceleme Zamlar gelmeden Comnet'e bakıyoruz

Konunun amacı: İnsanların Comnet'e olan olumsuz algılarını yıkmak ve bizzat kullanıcı deneyimini aktarmaktır.

Firma hakkında​

Comnet Bilgi İletişim Teknolojileri Ticaret A.Ş. 2012 yılında faliyete geçmiştir. Veri merkezi operasyonları 2016 yılında başlamış olup 2019 yılında BTK tarafından yetkilendirilmiş İnternet Servis Sağlayıcı (İSS) durumundadır. Ayrıca yine BTK tarafından Altyapı İşletmeciliği Hizmeti (AİH) ve Sanal Mobil Şebeke Operatörü (SMŞH) yetkilendirmelerine de sahiptir.
Firma web sitesi: Comnet - 1000 Mbps'e Kadar Fiber, Kotasız ve Taahhütsüz İnternet

1672601932196-png.480560

Firma sadece bir ISS olmayıp bunun yanında sunucu hizmetleri de vermektedir. Bu arada firma yeni kurulmuş olsa da basit bir firma değildir. Kurumsallara 10.000 Mbps indirme ve yükleme hızı sağlayabilen Metro İnternet hizmeti verebilecek kapasitede bir firmadır.

1672601969298-png.480561

Firma yukarıda gördüğünüz şirketlerle de iş birliği içindedir. Yurtiçi ve yurtdışı operatörleri olan bu şirketlerle veri merkezileri operasyonları ve internet erişimi konusunda iş ortaklığındalar.

Comnet için ön sözüm: Ucuz ve ortalama bir hizmet size göreyse durmayın geçin. Ortalama dediğime de bakmayın diğer İSS'lerden geri kalır yanı yoklar. Bu fiyatlarla üstelik rakipsizler.

İncelemem

Paketim: 100 Mbps
Altyapım: VDSL
Altyapı maksimum hız (Göknet, millenicom, netspeed ve Turk Telekom sorgusuna göre) : 52 Mbps
Hız istatistikleri
Not: Altyapı tam bir çöp. Allah kötülerinden sakındırsın ama buna da şükür. Eskiden 8 Mbps idi. VDSL yeni geldi mahalleme.
En ideal* koşullar altında;
  • Modemime giren hız: 64/8 Mbps
  • Speedtest hız sonucu: 61 Mbps
  • Nperf hız sonucu: 61 Mbps
Genel** koşullar altında;
  • Modemime giren hız: 62 Mbps
  • Speedtest sonucu: 58 Mbps
  • Nperf sonucu: 58 Mbps
*Ağa birden fazla cihaz bağlı değilken ve bağlı olan o cihazın da bağlantısının kablolu olması ve genel olarak insanların interneti az kullandığı saatlerde alınan istatistiklerdir.
**Ağa herkes bağlı iken genel saatlerde alınan istatistiklerdir.

Özellikleri:
  • 1000 Mbps'e kadar altyapınızın desteklediği max hızı verebiliyorlar.
  • 150+ ara bağlantı ile popüler platformlara (Steam, Riot Games, Meta platformları...) en hızlı erişim imkanı bulunmakta.
  • Fiyatları cidden ucuz durumda.
  • Arkadaş davet kodu ile 45 güne kadar bedava gün kazanabilme imkanı bulunmakta.
  • 7/24 müşteri destek bilet sistemi bulunmakta.
  • Beğenmemeniz durumunda hizmetin aktif olmasından itibaren ilk 14 gün içinde para iadesi alabilirsiniz.
  • Engelli, gazi, şehit yakınlarına 35 Mbps ve 100 Mbps'lik paketlerde %30 tarife indirimi bulunmakta.
  • Başka operatörden geçişte aktivasyon ücreti alınmaz.
  • Ön ödemeli paket yükleme mantığında internet hizmeti
  • Müşteri panelinden hızlıca 30 TL karşılığında Statik IP satın alabilmektesiniz.
Fiyatlar
1672603039152-png.480570

Ön ödemeli sistem nedir?

Ön ödemeli sistemi paket kontör yükleme olarak düşünebilirsiniz. Yani faturanın kesilmesini beklemeden önden peşin veriyorsunuz ondan sonra internet hizmetinizi kullanıyorsunuz. Bu sistemin getirileri:
  • Peşin vermek bazılarımızın hoşuna gitmeyebilir ama bu sayede ucuz hizmet sunabiliyorlar.
  • Taahhüte bağlı kalmadan hizmet alabiliyorsunuz.
Ön ödemeli sistem de aslında bir tür taahhüt ama sözleşme yok. Yani 6 aylık paket alacaksınız diyelim. 100 Mbps için konuşuyorum. 6x125 TL yapıp 750 TL'yi tek çekim olarak ödüyorsunuz. Normal olarak cebinizden 6 ay boyunca bir kuruş para çıkmıyor bir daha. 12 aylık paket alacaksanız 1308 TL'yi peşin tek çekimde ödüyorsunuz. Ama bir daha o yıl internet faturasını düşünmüyorsunuz.
İstediğiniz zaman istediğiniz kadar paket alabilirsiniz. 400 gün sınırı var. Yani 1 aylık aldınız denemek için. Sonra zam geleceği bildirimi geldi. Zam gelmeden 6 veya 12 aylık paket alarak hizmet süresini uzatabiliyorsunuz. Yani art arda 1/3/6/12 aylık paket satın alımları yapabilirsiniz. 400 gün maksimumdur.

Altyapı sorgulama: En Ucuz Sınırsız ve Taahhütsüz VDSL/Fiber İnternet Paketleri - Comnet

Geçiş süreci

a.İnternet sitesi üstünden geçiş

İnternet sitesi üstünden geçiş yaparsanız aşağıdaki adımları izlemeniz gerekecek.
  • Başvuru formunu doldur.
  • Abonelik sözleşmesi ve geçiş talep formunu yazıcıdan çıkartıp imzalayıp fotoğrafını çekip müşteri panelinden sisteme yüklemeniz gerekmektedir.
  • Karşı operatörden onay gelmesini bekleyiniz.
  • Mesai saatleri içerisindeyseniz aranıp sesli onayınız alındıktan sonra hizmetiniz 10 saniye içinde aktifleşecektir.
  • SMS ile gönderilen PPPoE bilgilerini modem arayüzünden girmeniz ile işlemler tamamlanmış bulunuyor.
  • Hizmetinizin aktifleşmesinden sonraki 7 iş gününde Yurtiçi kargo ile evrakları göndermeniz gerekiyor.
b. Mobil uygulamadan geçiş

Yukarıdaki ile aynı. Sadece NFC destekli bir telefon ve yeni kimlik kartı gerekiyor. Bunlarla işlem yaptığınızda evrak kargolamanıza gerek kalmıyor. Sadece geçiş talep formunu sisteme yüklemeniz yeterlidir.

Ben Millenicom'dan geçtim ve Millenicom 3 saat sonunda geçişe onay verdi. Ertesi gün oldu ve 24 saat dolmadan Millenicom'dan Comnet'e hızlı bir şekilde geçtik.

Müşteri hizmetleri

• 7/24 bilet sistemi
  • Hafta içi 10-18 arası çağrı merkezi
  • 30 dakikada yanıt garantili e-posta destek kanalı
Platformlardaki Comnet şikayetlerine baksanız gayet kötü bir firma. Ama ben adamlara her gün soru sorup darlıyorum. Sıkılmadan cevap veriyorlar. Hatta bir keresine baktı yazışarak olmuyor arayıp tane tane konuşarak anlattı merak ettiklerimi.

Comnet müşteri panelinden hat değerlerinizi ve kullanım miktarınızı görüntüleyebilirsiniz.
1672947474880.png

Zamlar
Comnet müşteri hizmetlerine sorduğumda "Bizim şu anda herhangi bir bilgimiz yok fakat zam olacağı zaman mevcut üyelerimizin önceden zamsız fiyatlardan paket satın alım yapması fırsatını tanımak için SMS ile bilgilendirme sağlıyoruz." cevabını aldım. SMS zam bilgisi gelince Sosyal'den sizlere ileteceğim tabi böyle bir isteğiniz varsa. Benim tahminim 1 şubat itibariyle fiyatların güncelleneceği.

Comnet abonelik kapatma hakkında
1672947732898.png

1672947777381.png

Comnet veya Comnet çalışanlarına/müşteri hizmetleri operatörlerine hakaret/küfür/ima yapılması durumunda Comnet aboneliği sonlandırma hakkına sahiptir. Bu maddeyi sözleşmeyi imzalarken kabul ediyorsunuz. Tabi kimimiz okuyor ki? Okumak önemli.

İyi geceler. Sorunuz olursa beklerim.

Neden fotoğrafım Comnet logosu?
Çünkü basit ve sade. Ayrıca sevdim. Yoksa fonlanmıyorum arkadaşlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi güzel de, Taahhüt Yok yazıp, 12 ayın ödemesini peşin yapmazsan 399 ₺ fatura ödersin diyor ve oraya ilk başta kocaman 369₺/ay yazıyorlar. E zaten 12 ayın ödemesini peşin yaparsan her türlü taahhüt oluyor, 12 ay dolmadan nakil veya iptal istendiğinde kalan ayların ödemesini geri yapıyorlar mı? Yapmıyorlarsa bu sahtekarlık resmen :D

İyi güzel de, Taahhüt Yok yazıp, 12 ayın ödemesini peşin yapmazsan 399 ₺ fatura ödersin diyor ve oraya ilk başta kocaman 369₺/ay yazıyorlar. E zaten 12 ayın ödemesini peşin yaparsan her türlü taahhüt oluyor, 12 ay dolmadan nakil veya iptal istendiğinde kalan ayların ödemesini geri yapıyorlar mı? Yapmıyorlarsa bu sahtekarlık resmen :D
Zam gelir diye yapmış olabilir arkadaş.

@JohnConstantine Taahhüt yok demek ödeme yapsanız bile cayma bedeli ödemeden çıkabilirsiniz demek.
12 ay dolmadan nakil veya iptal istendiğinde kalan ayların ödemesini geri yapıyorlar
Kalan günleriniz ek ücret ödemeye gerek kalmadan yeni adresteki aboneliğinize ekleniyor.
Abonelik iptalinde yalnızca ilk 14 gün içinde para iadesi alınabilir.
bu sahtekarlık resmen :D
Sahtekarlık olması için ortada bir alavere dalavere olması gerekir. Adamlar her şeyi açıkça sitelerinde yazıyor.
Zam gelir diye yapmış olabilir arkadaş.
Millenicom'un yaptığı asıl sahtekarlık. Zam yapacağı için taahhütlü paketleri kaldırdı. Artık sadece taahhütsüz abone olunabiliyor. Fakat Comnet'te en azından 6/12 aylık paketlerle zamlardan korunabiliyorsunuz. Zaten hizmet ucuz. 109 liraya 100 Mbps.

oyunlarda ping durumu nasıl?
Normalde oyun oynamam. Online oyun oynamam yani. Ama sırf size bilgi sunabilmek adına Valorant indirip baktım. Sabit 22 ping alıyorum. Adana'dayım. Bana normal geldi. Valve sunucusuna ping attığımda 58 ms alıyorum.
1672950575782.png

Speedtest sonucu ise 21. Speedtest sonucunun bu kadar yüksek çıkmasının sebebi şu:
Adana'dayım. Ama Comnet beni İstanbul'dan çıkarıyor. Yani desteğe sorduğumda peering'ten ötürü dedi. Direkt olarak İstanbul'a bağlıyım.

Comnet'in iddiasına göre Riot Games ile olan anlaşmaları doğrultusunda en düşük pingi Comnet'liler alıyor.

Geri
Yukarı