Zararlı tespiti sonrası hiçbir şey açılmazsa bekleyin!

Makaleler
8
Daha fazla  
Bu konuyu hem bilgilendirmek amaçlı hem de her zararlı gördüğünde Kaspersky'ın kötülenmesi üzerine açıyorum.
(Fanboy falan değilim, olayın ne olup bittiğini açıklıyorum.)

Belki onlarca belki yüzlerce "virüs bulaştı hiçbir şey açılmıyor" adı altında konular açılıyor.
Mağdurumuz Kaspersky'ın zararlı/virüs bulduğunu ve virüsün dosyaları/programları açmama izin vermediğini belirtiyor.
Konunun altında da bir sürü "yok şunu yap, yok format at, yok av değiştir, yok şuradan şunu sil" falan falan gibi önerilerle karşılaşıyorum.

Öncelikle Kaspersky zararlıyı tespit ettiyse kolay kolay hiçbir zararlı onun elinden kurtulamıyor. (Al işte fanboy (!) 🥵)
Her neyse konu bu değil. Zararlı tespit edildikten sonra zararlının bilgisayara girdiği zaman ile tespit edilişi arasındaki zaman sürecinde yaptığı işlemler, ulaştığı veya etkileşime girdiği dosyalar Kaspersky tarafından inceleniyor. Bunu incelerken zararlı yazılım eğer başka bir yere kopyalanıp veya başka bir klasöre bulaşıp işlem yapıyor ihtimaline karşı Kaspersky bilgisayarınızdaki bütün izinleri kendi lehine çevirir. Bu işlem sayesinde Kaspersky kendi haricinde hiçbir kullanıcının veya zararlı yazılımın bir şeyler açmasına veya işlemler yapmasına izin vermez. Çünkü bütün yönetim Kasperksy'dadır.

Zararlının etkileşimi incelendikten sonra temizleme işlemi başlar ve yeniden başlatma istenir. Yeniden başlattıktan sonra da ufak bir tarama sonrası bilgisayarınızdaki izinler normale döner ve istediğiniz programı veya dosyayı açabilirsiniz. Çok düşük ihtimal sıkıntı çözülmez ise zaten antimalware vs. önerilir.

Demem o ki bilgisayarınızda zararlı tespit edildikten sonra hiçbir şeyin açılmamasının nedeni zararlı değil Kaspersky'dır. Bu gibi durumlarda korkuya kapılıp bilgisayarı kapatmanız veya farklı bir işlem yapmanız sizi zararlıdan kurtarmayacak aksine daha da zarar verecektir.

Sizden ricam bu gibi konularda mağdur kişiye bunu söylemeniz veya bu konuyu göstermenizdir.
İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eline sağlık.

Sadece Kaspersky'de olan bir özellik değil, iyi antivirüs yazılımlarının genelinde gelişmiş temizlik bulunur fakat Kaspersky'in temizlik yöntemi biraz daha farklı işler.

Özetle zararlı bulunduktan sonra temizlik aşamasına geçildiğinde sabırla bitmesini bekleyin zira sistem o anda zararlının halen zarar vermeye devam etmemesi için güvenlik yazılımı sistemi kilitler.

Özetle sabırlı olun, zararlı temizliği varken de oyun oynamayın bir zahmet veya bir şeyleri açmayın ölmezsiniz ya üç beş dakika beklemeyle. Deli etmeyin ulan bizi!! 🤣

Eline sağlık.

Sadece Kaspersky'de olan bir özellik değil, iyi antivirüs yazılımlarının genelinde gelişmiş temizlik bulunur fakat Kaspersky'in temizlik yöntemi biraz daha farklı işler.

Özetle zararlı bulunduktan sonra temizlik aşamasına geçildiğinde sabırla bitmesini bekleyin zira sistem o anda zararlının halen zarar vermeye devam etmemesi için güvenlik yazılımı sistemi kilitler.

Özetle sabırlı olun, zararlı temizliği varken de oyun oynamayın bir zahmet veya bir şeyleri açmayın ölmezsiniz ya üç beş dakika beklemeyle. Deli etmeyin ulan bizi!! 🤣

While Advanced Disinfection is in progress, you are advised to refrain from starting new processes or editing the Windows operating system registry.
Linkteki sayfada "Gelişmiş Temizleme işlemi devam ederken, yeni işlemler başlatmaktan veya Windows işletim sistemi kayıt defterini düzenlemekten kaçınmanız önerilir." gibi bir şey bile demiş zaten kendileri. İşte bu yüzden Kaspersky :D.
Her gün yeni şey öğreniyorum. Teşekkürler cidden.

Yeni konular

Geri
Yukarı