Zararlı yazılım nasıl temizlenir

EMİR37

Kilopat
Makaleler
33
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Evet bugün zararlı yazılım nasıl temizlenir onu elimden geldiğince anlatmaya çalışıcağım.
İlk olarak Kaspersky indiriyoruz ücretli veya ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz iki versiyonundada aynıdır.

güncelleme.PNG

Veri tabanını güncelledikten sonra taramaya geçiyoruz.

tarama.PNG

Tam taramaya basıyoruz, isterseniz taramayı optimumdan agresife alabilirsiniz.
Evet Kaspersky ile işimiz bitti şimdi Malwarebytes anti malware programını indiriyoruz.
Sonrada ayarlardan Security'ye gelin ve bu ve bunun gibi ayarları açın.

mbam ekran.PNG

mbam tarama.PNG

Ve MBAM ile tarama yaptırıyoruz. Tarama bittikten sonra zararlıları karantinaya alacaktır onları karantinadan siliyoruz.
Şimdi Hitman Pro'nun deneme sürümünün sisteminize uygun 32 ve 64 Bit'lik versiyonunu indiriyoruz.

hitman pro ayar.png

Ayarlardan çerezleri taramayı kapatıyoruz.

Ekran Alıntısı.PNG

Sonra tamam diyoruz.

Ekran Alıntıs1ı.PNG

Ana ekrana bir daha gelerek ileriye tıklıyoruz.

hitman pro taramaı1.PNG

Sonra bilgisayarınızda kopyasını bırakıp bırakmamasını istiyor musunuz seçip ileri dedikten sonra bilgisayarınızı tarayacaktır tarama zamanı dosya boyutunuza göre azalacak veya artacaktır.
Rat ve uzaktan kontrol virüslerinde ise
İnternettinizi kapatarak taramaları yaptırın veya bazı araçlar kullanarak ile zararlıyı durdurun.
Yoksa zararlı biligsayarı ele geçirebilir ve antivirüsler ile tarama yapmanızı engeleyebilir.

Ransomware'larda ise
@Murat5038'in konusunda gayet güzel anlatılmış konuya bakmak isterseniz.

İsterseniz diğer antivirüslerle ve Emsisoft emegency kit, Microsoft zararlı yazılım temizleme aracı tarama yapabilirsiniz ama bunların yeterli.
Olacağını düşünüyorum.
Evet rehberim benim bu kadardı elimden geldiğince zararlı yazılım nasıl temizlenir göstermeye çalıştım rehberim işinize yaramıştır umarım.

Son düzenleme:

Ne? Eksiklerin var. Ne iyi ne kötü.

Zararlıları temizlemeden önce durdurman gerek, Rkill gibi araçlarla. Zararlının bıraktığı hasarları onarman gerek, DISM ve SFC gibi araçlarla. İlk görsel alıntı gibi bu rehberden, en azından hatırladığım kadarıyla.

RAT bulaştıysa bunları yapana kadar engelleyebilir.

İlk olarak Kaspersky indiriyoruz ücretli veya ücretsiz sürümünü kullanabilirsiniz iki versiyonundada aynıdır.
Özellik farkları var.

MBAM taramasında ayarlamalar yapman lazım. Emeğine sağlık diyeyim..

Son düzenleme:

Zararlıları temizlemeden önce durdurman gerek, rkill gibi araçlarla. Zararlının bıraktığı hasarları onarman gerek. İlk görsel alıntı gibi bu rehberden, en azından hatırladığım kadarıyla.

Rat bulaştıysa bunları yapana kadar engelleyebilir.

Özellik farkları var.

MBAM taramasında ayarlamalar yapman lazım. Emeğine sağlık diyeyim.

Ayarlara girmek istemdim zaten elimden geldiğince anlatmaya çalıştım.

Çok fazla eksiğiniz var rehber yaptım demek için yapılmış özensiz bir rehber.

Elimden geldiğince hazırlamaya çalıştım bu benim ilk rehberim ilk baştan mükemmel rehber yapmam çok zor.

Zararlıları temizlemeden önce durdurman gerek, rkill gibi araçlarla. Zararlının bıraktığı hasarları onarman gerek. İlk görsel alıntı gibi bu rehberden, en azından hatırladığım kadarıyla.

Özellik farkları var.

Ratları da unutmuşum ekleyeceğim rehbere eksikleri.

Zararlıları temizlemeden önce durdurman gerek, rkill gibi araçlarla. Zararlının bıraktığı hasarları onarman gerek, DISM ve SFC gibi araçlarla. İlk görsel alıntı gibi bu rehberden, en azından hatırladığım kadarıyla.

Özellik farkları var.

Eksikleri kapatmaya çalıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı