Zeka gerçekten ölçülebilir mi?

Athen_a

Centipat
Daha fazla  
IQ testlerinden çıkan değerler sizce ne kadar doğrudur? Bana kalırsa zeka değerlerini belirli kriterler üzerinden standartlaştırmak çok da gerçekçi olmayabilir. Herkesin farklı kültürde yaşaması, farklı aile eğitimi ve farklı inançları olması yaşamını etkilemekle beraber farklı ilgi alanları ve yetenekler açığa çıkarmaz mı?

Bütün yetenekler aynı tür olaylardır sadece sonuçları yani hangi yetenek olduğu değişir. Demek istediğim sporda iyi olmak bir yetenek ise fizik kimya... da başarılı olmak da bir yetenek diye nitelendirebiliriz. Bunlar farklı konular olmasına karşın ikisi de yetenek çatısı altında birleşmektedir. Yetenek ise alanına ait belli bir fonksiyon diyebiliriz. Bu yetenek fonksiyonun kendi farklılığı sebebiyle farklı sonuçlar verebilir bu da farklı yetenekleri ortaya koyar, farklı bilgileri veya bilgi birikimini oluşturur. Hissettirebildim mi bilmiyorum ama bu fonksiyon yapısı beyin işlevine de benzemektedir. Beyin gücünü IQ testi ile de ölçüyorsak diyebiliriz ki aslında ölçülen o belli fonksiyonun ne kadar doğru veri sonucu çıkardığıdır. Buna bağlı olarak da doğru veri sonucunun belirlenmesi başka bir insan tarafından kontrol edildiği, bu durumun bir fonksiyonun diğer fonksiyonu kontrol etmesi demek olduğu için IQ testinin doğruluğu tartışılır çünkü bu testi oluşturan insanın yani fonksiyonun ne kadar doğru bilgi sunduğu tartışmaya görüldüğü üzere açıktır. Öte yandan doğru kabul ettiğimiz bilgiler aslında, yaşadığımız evrene ve yaşantılarımızdan elde edindiğimiz bilgilerle ne kadar çok uygunluk gösteriyorsa o kadar doğru olma ihtimali artar ve yüksek doğruluk ihtimali olan bilgileri ise doğru kabul ederiz hatta bilim alanlarında bu durum için bir ölçüt kullanılıyor ve bu ölçüt değerine göre araştırılan olayın aynı şartlar altında rastgele mi yoksa süreklilik mi göstereceği belirleniyordu ne yazık ki adını unuttum. Uzun lafın kısası bu duruma göre bilgileri kabul ettiğimizden IQ testi hazırlayanlar bu uygunlukta testi hazırladıklarını düşünürsek bir nevi doğru olabilir. Anlattıklarımın neticesinde diyebiliriz ki IQ testi eğer olması gereken yeterlilikte hazırlandıysa doğru kabul ederiz. Bu yeterlilik nedir ben bilmiyorum işte bu yüzden hazırlayanların güvenilirlikleri ve dahilindeki bilgi yeterliliği önemlidir. Bu güvenilirliğin ve bilgi yeterliliğinin belirlenmesi ise sadece ve sadece kişinin kendisine bağlıdır.
+: AA abi bu Stanford' un hazırlığı bir şey hiç yanlış olur mu, demek doğru bir kanıya varılmış olduğunu göstermez; bu hazırlanan doğru da olabilir yanlış da. Sadece kişinin kendisine kalmış diyorken kişinin genel geçer iyi kabul edilen şeyleri kabul etmesini beklemek yanlıştır. Örnekti Stanford Üniversitesinin hazırladıklarını doğru hazırlayacak diye bir durum, yasa, kanun yok, doğru da olabilir yanlış da.

Son düzenleme:
Zeka ölçülemez. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, zeka dediğimiz kavram beyin içindeki nöron etkileşiminden çok daha ötede; hisler, içgüdüler ve evrenin aurasının insandaki bir yansıması olacak. Zekayı ölçemeyiz.

Zeka ölçülemez. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, zeka dediğimiz kavram beyin içindeki nöron etkileşiminden çok daha ötede; hisler, içgüdüler ve evrenin aurasının insandaki bir yansıması olacak. Zekayı ölçemeyiz.
His zaten beynin oluşturduğu bir şey aynı içgüdü gibi evren aurası dediğin şey nedir acaba?

Ben ikna makinesi değilim, aynı zamanda inandığım ya da hissettiğim şeyleri formüllerle; bilimsel deneylerle açıklama ihtiyacım da yok.
Ben sadece kanıtlanmış bilgi olan his ve içgüdünün beynin oluşturduğunu söyledim ve evren aurası dediğin şeyin en olduğunu merak edip sordum. Senin bu durumuma saldırman kendi doğru kabul ettiklerine güvenmediğini gösteriyor zaten ama yine de evren aurası nedir söylersen güzel olur merak ediyorum.

Ben sadece kanıtlanmış bilgi olan his ve içgüdünün beynin oluşturduğunu söyledim ve evren aurası dediğin şeyin en olduğunu merak edip sordum. Senin bu durumuma saldırman kendi doğru kabul ettiklerine güvenmediğini gösteriyor zaten ama yine de evren aurası nedir söylersen güzel olur merak ediyorum.
Açıklayamam. Bu durumda senin dediklerine saldırıyorum ve bu kendi dediklerime güvenmediğimi gösterir.

Geri
Yukarı