Zeka gerilemesi

296367

Hectopat
Ne olduysa korona çıktıktan sonra oldu. Evlerimize kapandık. Ben de bu süreçte hep bilgisayardaydım. Korona çıkmadan önce zekam yerli yerindeydi. Ancak şu an bir cümleyi anlamak için bile tekrar cümleyi aklımdan geçirmem gerekiyor. Derslerde dikkat dağınıklığı yaşıyorum, aklım başka yerlere gidiyor, uykum geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ne olduysa korona çıktıktan sonra oldu. Evlerimize kapandık. Ben de bu süreçte hep bilgisayardaydım. Korona çıkmadan önce zekam yerli yerindeydi. Ancak şu an bir cümleyi anlamak için bile tekrar cümleyi aklımdan geçirmem gerekiyor. Derslerde dikkat dağınıklığı yaşıyorum, aklım başka yerlere gidiyor, uykum geliyor. Yardımcı olursanız sevinirim.
Korona'ya yakalananlarda Max %10'a kadar zeka geriliği olabileceği haberleri çıkmıştı birkaç ay önce.

Aslında sen geri zekalılaşmıyorsun, beynin öyle hissettiriyor. Yani eğer bir şeyi yapabildiğin halde yapamıyorum dersen, otomatikmen beyin onu yapmayı istemeyecektir. Üstünden uzun zaman geçince de o görevi önceden yapabilsen bile kaygın olacaktır. 1 kere başarısızlığın senin gerilediğini düşündürür. Eğer hala tatmin olmadıysan kitap okumanı tavsiye ederim. O zaman anlarsın :).

Bende de yavaş yavaş olmaya başladı. Bir de duygusuzlaştım. Geçmiş olsun.

Bilgisayarda çok oyun oynuyorsanız oynamayın. Şahsen ben 1:30 saati geçince kafam gidiyor.

tanı:​

Beyin sisi karantina döneminde bende yaşadım. Kullandığınız loba göre boşluk hissi verip beyninizin sizi yönettiği bir rahatsızlık. Ağır konsantrasyon bozukluğu, dalgınlık, unutkanlık, birden gelen uyuma isteği ve günün çoğunu uyuyarak geçirmek,

Çözüm beklemek. Yaklaşık 2 hafta içinde yarım olarak düzeliyorsun. Belki kişiden kişiye değişir. Aylarca koku alamayacaksın. Ve ilk ayın, sürekli yorgun ve depresif geçecek.

çözüm:​

Sonra yavaş yavaş toparlıyor ama beyin 10 yaşa kadar daha da yaşlanıyor.
Hastalığı geçirdiğin ilk 1 hafta evden çıkma. Süre zarfınca bulmaca veya yapboz yapman daha iyi olur.
2. haftada günlük yürüyüşlerini yap.
3. haftadan itibaren burnuna tuzlu su ile temizle. Bu işlemi küçük bir çay bardağına tuzlu su karışımı hazırla ve bardak boşalana kadar burnunu sürekli temizle.
4. hafta için spor ve benzeri hareket aktiviteleriyle gününü geçir. Normal koşullara göre daha fazla yorulduğunu fark edeceksin. Çünkü daha tamamen atlatamadın.

1 ay içinde %75 iyileşmiş olacaksın.​

%25'i ise halen deneyimlemekteyim. Sanırım kendi kendine geçecek. (koku alamamadan bahsediyorum) bunlar deneyimlediğim şeyler. Umarım işine yarar. Özellikle burnunda sürekli izmarit kokusu varsa tuzlu su alıştırmasını ertelemeyi unutma.

geçmiş olsun​

@326001 neden gülücük attığınızı anlayamadım?

Arkadaşı muayene mi ettin 2 dakikada? Bu tanıya nereden vardın? 1 ay içinde %75 iyileşmiş olacaksın yazmışsın. Yok ya? CTRL+C CTRL+v'yi başka yerde yapın. Boş yere de saçma tanılar koymayın. @Kısacı

Tedavi oldum ve doktorların tanısı ile sorunu tanıdım. Verilen öneriler sonucunda iyileştim. Karantina ve sonrasında yapılması gerekenleri ve deneyimlediklerimi yazıda net olmasa da dizdim. Bunlar deneyimlediğim şeyler. Bir hastalık siz forum izahı yapın diye var olmuyor lütfen araştırın öğrenmemek ayıp değil.
Hastalık hakkında cahil olduğum zamanlarda konu açmıştım bu linkten bakabilirsiniz.

Tedavi oldum ve doktorların tanısı ile sorunu tanıdım. Verilen öneriler sonucunda iyileştim. Karantina ve sonrasında yapılması gerekenleri ve deneyimlediklerimi yazıda net olmasa da dizdim. Bunlar deneyimlediğim şeyler. Bir hastalık siz forum izahı yapın diye var olmuyor lütfen araştırın öğrenmemek ayıp değil.
Hastalık hakkında cahil olduğum zamanlarda konu açmıştım bu linkten bakabilirsiniz.

Hocam ben korona olmadım yanlış anlamışsınız. Çinde korona çıkınca evlerimize kapandık ondan bahsettim. Bende korona yok yani. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet verebilecek bir şekilde yazmışım kusura bakmayın.

Geri
Yukarı