Zekayı arttıracak aktivite veya besin önerisi

Zekayı arttıracak aktiviteler veya besinler nelerdir?

Ayrıca duygusal zekamı arttırmak için neler yapabilirim?
Hocam öyle zekayı arttıracak bir hap falan yok ancak, takviyeler alabilirsiniz Omega-3 gibi... Ancak bunları bir uzman kontrolünde yapmanız sizin için daha faydalı olur. / Bunun yanında kişisel gelişiminize zaman ayırabilirsiniz kitap okuma, ders çalışma, dil öğrenme gibi...

Duygusal zeka mı arttırmak istiyorum çünkü çok asosyalim gerçekten hiç arkadaşım yok bundan üzgünlük duyuyorum ama birisi benimle konuştuğunda da çok geriliyorum cümleleri toparlayamıyorum.

Bunun zekalık bir durumu yok. Tamamen yetiştirilme şeklin psikolojik sebepler.

Uzman bir doktora gidip durumu konuşabilirsin. Büyük ihtimal ilaç verirler bu senin daha rahat konuşmanı sağlar. Ama benim okuduğum tavsiyeler şöyle korkunun üzerine gitmen.
  • Tanımadığın insanlarla selamlaşarak başla. Dümdüz selam ver geç sadece. Veya yolda birilerine yardım et. Markete girerken arkandan gelen kişiye kapıyı tut gibi.
  • Bir sonraki adımda tanışmaya çalış. Burada büyük ihtimal zorlanacaksın ama insanlarla çok sıkı fıkı olmana gerek yok. Selamlaş, hal hatırlarını sor. Hayatlarının nasıl gittiğini sor veya sen anlat. Belki bir daha karşılaşmazsın bu insanlarla.
  • Sosyal aktiviteye sahip ol. Müzik kursları, dil kursları, spor salonları, halı saha vb ortamlarda takılmaya arkadaş edinmeye çalış.

Geri
Yukarı