Zihinsel engelli olmayı anlamak normal mi?

Yusuf Aydıner

Centipat
Daha fazla  
Zihinsel engelim var ama ben yıllar önce engelimin olduğunu rehabilitasyon merkezine gitmeye başladığımda anladım neden bana özel sınav yaparlar neden bana diğer arkadaşlarımdan farklı davranırlar diye düşündüm ve en son anladım engelim olduğunu. Bu mümkün mü?

Zihinsel engelim var ama ben yıllar önce engelimin olduğunu rehabilitasyon merkezine gitmeye başladığımda anladım neden bana özel sınav yaparlar neden bana diğer arkadaşlarımdan farklı davranırlar diye düşündüm ve en son anladım engelim olduğunu. Bu mümkün mü?
Tabiki mümkün ama bunun yüzdeleri var kimisi %50 kimisi %10 zihinsel engelli ve düşükse aman aman çok kötü bir durumda olmazsın :)

Yüzde 50 engelim var bağımsız ama. Tek başına bakımlarımı yapıyorum otobüsle bir yerlere gidebiliyorum.
Yani bizim sınıfta da engelli bir çocuk var bildiğim kadarıyla %60 olması lazım gayet iyi ve samimi sadece kendince kafasında çok düşünüyor kimseyi kırmamak istiyor ve kendiside engelli olduğunu biliyor ve kendi ihtiyacı olsun eve gidebilmek fln olsun rahatça yapıyor, tamamen kendine bağlı olmamış gibi devam edersen öylede kalır.

Benim zihinsel değil de sosyal engellerim var. Mesela biriyle konuşurken kelimeleri doğru seçemiyorum. Ayrıca bana dokunulmasını da sevmem dokunan kim olursa olsun karşılık veririm (el alışkanlığı 7 yaşından beri). Bu yüzden insanlarla temastan kaçınıyorum hayatımda hiç otobüse binmedim.

Geri
Yukarı